Radni Lipska bezczelnie łamią prawo i... kpią z wyborców

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
lipsko.eu
Znów nie wyrażają zgody na upublicznienie swoich oświadczeń majątkowych, chociaż są one jawne i powinny być ogólnodostępne.

Czy oświadczenia to jakaś tajemnica?

Magdalena Kamińska, dyrektor Biura Ochrony Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego: - Ustawy samorządowe określają, że jawne części oświadczeń majątkowych samorządowców, to jest bez adresów zamieszkania i posiadanych nieruchomości, stanowią informację publiczną i powinny być zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej. Nie jest przy tym wymagana zgoda samorządowców. Oświadczenia podlegają też udostępnieniu w trybie dostępu do informacji publicznej na wniosek zainteresowanych osób.

Oświadczenia majątkowe są jawne i muszą je składać do końca kwietnia każdego roku radni, a także burmistrzowie, wójtowe, niektórzy urzędnicy oraz dyrektorzy szkół. Potem, po weryfikacji, są one zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach urzędów. Robią tak wszystkie samorządy w regionie. Wyjątkiem jest Rada Miasta i Gminy w Lipsku.

TYLKO W OBECNOŚCI RADNYCH

Planując opublikowanie danych z oświadczeń radnych, bezskutecznie szukaliśmy ich na stronach Urzędu Miasta. Znalazło się tam tylko jedno oświadczenie za 2012 rok. Złożył je Marek Łata, przewodniczący Rady. Podobnie wyglądały strony dotyczące lat poprzednich.

- Decyzję o niezamieszczaniu oświadczeń podejmują radni, składając takie decyzje na piśmie. Było to podyktowane przykrym doświadczeniem, do jakiego doszło przed kilkoma laty. Po zamieszczeniu oświadczenia jeden z radnych został okradziony - tłumaczył nam Marek Łata.

Zapytany w jaki zatem sposób można się z oświadczeniami zapoznać odparł: - Oświadczenia są dostępne do
wglądu w siedzibie Rady. Można się z nim zapoznawać w obecności tych radnych, których one dotyczą.

Według Marka Łaty, taka procedura nie narusza obowiązującego prawa, bo przepisy nie określają jednoznacznie terminu udostępniania oświadczeń, nie ma też przewidzianych sankcji za brak ich opublikowania. Do tej pory radni nie mieli z tego tytułu żadnych przykrości.

NIEZGODNIE Z PRZEPISAMI

Tymczasem według Magdaleny Kamińskiej, dyrektor Biura Ochrony Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, przyjęta przez ustawodawcę zasada publikowania oświadczeń majątkowych jest podstawowym sposobem realizacji zasady jawności działań samorządu. Wymusza dokładne i uważne ich wypełnianie przez urzędujące osoby, stanowi też narzędzie kontroli społecznej władzy.

Niestety, przepisy nie wprowadzają sankcji za niewłaściwe prowadzenie Biuletynu Informacji Publicznej, brak jest też wiążącego terminu opublikowania oświadczeń.

- Niekiedy osoby składające oświadczenia obawiają się upubliczniania informacji o majątku ze względów bezpieczeństwa. Jest to jednak odrębna kwestia i w obecnym kształcie przepisów osoba, która decyduje się na objęcie funkcji publicznej, musi być świadoma ograniczeń oraz obowiązków, jakie się z tym wiążą - mówi Magdalena Kamińska.

NASZ KOMENTARZ

Cwaniactwo i krętactwo

Ktoś, kto decyduje się zostać radnym, decyduje się też informować publicznie o swoim majątku i dochodach. Ma to sprzyjać przejrzystości i zapobiegać różnym patologiom. Dlatego też oświadczenia samorządowców zamieszczane są w internecie na stronach Biuletynu Informacji Publicznej, by dostęp do nich był faktycznie powszechny. Z innego założenia wychodzą radni Lipska, którzy korzystając z tego, że ustawodawca nie przewidział sankcji robią wszystko, by utrudnić dostęp do swoich oświadczeń. A już warunkowanie dostępu swoją obecnością jest prawdziwym skandalem i jawną kpiną z przepisów o dostępie do informacji publicznej. Cwaniactwo i krętactwo - to pierwsze skojarzenia. Nasuwa się te pytanie: cóż takiego radni mają do ukrycia?

Piotr KUTKOWSKI

Wideo

Komentarze 36

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
Frank

jak nie ma oświadczeń majątkowych to chyba jest coś do ukrycia

a
arab
W dniu 03.10.2014 o 16:21, Gość napisał:

Jak sie sprawa zalonczyla

zalonczyla się pomyślnie

G
Gość
Jak sie sprawa zalonczyla
b
basia
W dniu 07.12.2013 o 07:31, sdc napisał:

a dlaczego mają oddawać diety skoro po to głównie tam poszli

Może przy okazji zbliżających się wyborów przypomnieć by radnym ich tajemniczość i zadać pytanie jak zapukajś do naszych drzwi co mieli do ukrycia >?

s
sdc
W dniu 05.12.2013 o 20:00, Św, Mikolaj napisał:

Bezradni Radni oddajcie swoje diety na,, Szlachetną Paczkę,,, idą Święta wy bogaci, w diety , a wasi wyborcy biedują od waszych rządów, Skąpstwa

a dlaczego mają oddawać diety skoro po to głównie tam poszli

Ś
Św, Mikolaj

Bezradni Radni oddajcie swoje diety na,, Szlachetną Paczkę,,, idą Święta wy bogaci, w diety , a wasi wyborcy biedują od waszych rządów, Skąpstwa

G
Gość
W dniu 03.07.2013 o 10:57, gość napisał:

Najgorzej jak ktoś zajmuje się pocztą pantoflową.(..)Jeśli chodzi o podwykonawcę to ustawa przewiduje żeby firma która wygrała przetarg wynajęła sobie właśnie podwykonawcę.Kwestia jest taka że ta firma jeśli wynajmie podwykonawcę zarobi o tyle mniej o taką kwotę jaką to musi zapłacić podwykonawcy.Wiadomo że przetarg wygrywa firma,która ma najniższą kwotę,a czy będzie zbierała sama te śmieci czy kogoś wynajmie to już w gestii tej firmy. To przecież logiczne,tylko trzeba chcieć logicznie pomyśleć.

A czy nasza GK startowala do przetargu ,jak tak to dlaczego przegrala,To jest niezrozumiale CO, mamy swoich na miejscu a bierzemy obcych, ZLIKWIDOWAC GK, Porobić przetargi i bedzie Raj w Lipsku

G
Gość

lipsko24.pl tak się bawią R.

w
wpiszswojeimię

Obywatelu!

Nie wprowadzaj ludzi w błąd przytaczając nieadekwatne przepisy. Służba cywilna wchodzi w skład administracji rządowej, w temacie zaś mowa jest o organach gminy, czyli o administracji samorządowej. Sorki, przytoczona ustawa dotyczy również wójtów itp. jednak dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej więc i tak nie jest właściwa.

 W/w radnych obowiązuje Ustawa o samorządzie gminnym, a ta stanowi, że:

 

Art. 24h.
1. Radny, wójt, zastępca wójta, sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzające-go gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym, zwanego dalej „oświadczeniem majątkowym”. Oświadczenie majątkowe dotyczy ich majątku odrębnego oraz majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową.

 

Oczywiście: Ilekroć w ustawie jest mowa o wójcie, należy przez to rozumieć także burmistrza oraz prezydenta miasta. Art. 11a.

 

 

i Art. 24i.

1. Informacje zawarte w oświadczeniu majątkowym są jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania składającego oświadczenie oraz o miejscu położenia nieruchomości.

 

Prawo może i goopie ale prawo i cza sie stosować.

 

I nikt nie łamie prawa podając linki do BIP!!! Nikt przecież nie  wykradł tych dokumentów i nie wrzucił własnych skanów.

d
dfg
W dniu 06.07.2013 o 19:19, Gość napisał:

Nie chcieli ujawniać bo dowiedzielibyśmy się że nasi szanowni radni podnieśli sobie diety w ostatnim czasie o 100% Czy przychodzą na sesje (na których notabene nic nie robią)czy nie to co miesiąc pięć stów inkasują a pan przewodniczący to nawet 1300zł ,a vice 800 co miesiąc pobiera.Ciekawe za co oni to biorą

Niektórych radnych znam i jestem baaaaarrrrrrdzo zdziwiony że znaleźli wyborców. Jacy wyborcy tacy wybrańcy. Widocznie takich jest więcej. Chorobliwe dążenie do sprawowania władzy, która zbyt dobrze a czasami wbrew logicznemu myśleniu jest sprawowana. 

O
Obywatel
W dniu 13.06.2013 o 21:18, Gościu napisał:

Panowie ja już sam naprawdę nie wiem co jest bardziej przerażające :mellow:Fakt Świętych krów które same dla siebie ustalają przepisy,drwiąc z wyborców...Czy to że uważają ludzi za idiotów tłumacząc się cytuję - Decyzję o niezamieszczaniu oświadczeń podejmują radni, składając takie decyzje na piśmie. Było to podyktowane przykrym doświadczeniem, do jakiego doszło przed kilkoma laty. Po zamieszczeniu oświadczenia jeden z radnych został okradziony – tłumaczył nam Marek Łata. Przecież to żałosne !!! :rolleyes:...jeszcze bardziej żałosnym jest to...że urzędnik złamał prawo publikując oświadczenia majątkowe na łamach tego forum:,,,cytuję:"...Art. 10. 1.oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Oświadczenie o stanie majątkowym dotyczy majątkuodrębnego oraz objętego małŜeńską wspólnością majątkową. Oświadczenie to powinno zawierać wszczególności informacje o posiadanych zasobach pienięŜnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach współkach prawa handlowego, a ponadto o nabytym przez tę osobę albo jej małŜonka od Skarbu Państwa,innej państwowej osoby prawnej, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków mieniu, którepodlegało zbyciu w drodze przetargu. Oświadczenie to powinno również zawierać dane dotycząceprowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w spółkach lub spółdzielniach, o którychmowa w art. 4.2. Urzędnicy służby cywilnej zajmujący inne stanowiska niż określone w art. 2 są obowiązani dozłożenia oświadczenia, o którym mowa w ust. 1.3. Informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym stanowią tajemnicę służbową, chyba żeosoba, która złożyła oświadczenie, wyraziła pisemną zgodę na ich ujawnienie. W szczególnieuzasadnionych przypadkach osoba uprawniona, zgodnie z ust. 4, 5 lub 6, do odebrania oświadczeniamoże je ujawnić pomimo braku zgody składającego oświadczenie...."/USTAWAz dnia 21 sierpnia 1997 r.o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. (Dz. U. z dnia 11 września 1997 r.)Pytam więc jakież to wielkie UZASADNIENIE spowodowało publiczne ogłoszenie tych oświadczeń..?    

G
Gość
W dniu 13.06.2013 o 13:52, ag napisał:

No proszę jak pięknie. Radnymi chcieli zostać, wszelkie przywileje wezmą, ale już obowiązki to nie dla nich. To może w takim razie coś za coś? Nie ujawniam majątku, to nie pobieram diety?

Nie chcieli ujawniać bo dowiedzielibyśmy się że nasi szanowni radni podnieśli sobie diety w ostatnim czasie o 100% Czy przychodzą na sesje (na których notabene nic nie robią)czy nie to co miesiąc pięć stów inkasują a pan przewodniczący to nawet 1300zł ,a vice 800 co miesiąc pobiera.Ciekawe za co oni to biorą

G
Gość

Wystarczy popatrzeć w necie-w całym kraju są podwykonawcy

u
użytkownik

Wiem że ustawa daje możliwoś aby podwykonawcy odbierali odpady komunalne,tak jak firmy budowlane biorą podwykonawców (a to zrozumiałe ,że jak firma wygrywa przetarg to z kwotą niższą od innych ) ,to w gestii firm czy będzie jeden czy kilku podwykonawców

G
Gość
W dniu 03.07.2013 o 16:57, Obywatel napisał:

...co to za firma...która bierze sobie "podwykonawcę"...?Takie firmy powinny być już na starcie eliminowane....chyba to logiczne rozumowanie...

 

 

Jeśli ma ileś gmin pod sobą to zrozumiałe że bierze,przecież i tak skoro wygrała to najniższą kwotę zaoferowała.A to już tej firmy że podwykonawcy musi zapłacić z tego co zaoferowała w przetargu i mniej będzie miała na czysto...to chyba logiczne rozumienie,a skoro rząd dał takie prawo to zrozu,iale że firmy korzystają z tego prawa. W ogóle ta ustawa śmieciowa wprowadzona przez nasz parlament niepotrzebnie wprowadził zamęt w całum krtaju z tą ustawą śmieciową.Niestety samorządy muszą borykać się ze śmieciami  a im mniej liczebne gminy tym bardziej dostają po tyłkach.

Dodaj ogłoszenie