Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom będzie miał nową ogólnopolską nagrodę dla pisarzy imienia Gombrowicza

Barbara Koś
O planie ustanowienia Nagrody mówili dziś podczas konferencji w UM  prezydent Radosław Witkowski i wiceprezydent, Karol Semik.
O planie ustanowienia Nagrody mówili dziś podczas konferencji w UM prezydent Radosław Witkowski i wiceprezydent, Karol Semik. Barbara Koś
Władze Radomia planują ustanowić ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej zostanie przedstawiony projekt uchwały w tej sprawie.

Zgodnie z założeniami, nagroda ma być przyznawana co roku za prozatorski debiut wydany w formie książki w roku poprzedzającym. Jej laureat otrzyma 40 tysięcy złotych. Pieniądze mogą pochodzić od sponsorów i mecenasów nagrody, z którymi prezydent zawrze stosowną umowę.

Laureata wybierze siedmioosobowa kapituła, w skład której wejdą: literaturoznawcy, krytycy i twórcy literatury o uznanym dorobku. Ogłoszenie werdyktu zawsze będzie się odbywać we wrześniu. Po raz pierwszy nagroda literacka zostanie wręczona we wrześniu 2016o roku za debiut w roku 2015. Uroczystości towarzyszyć będzie festiwal literacki prezentujący m.in. pisarzy nominowanych do nagrody.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza ma służyć kształtowaniu pozytywnego wizerunku miasta.
- Naszym celem jest promocja Radomia, jako miasta kultury i nauki, miejsca łączącego rozwój gospodarczy z rozwojem duchowym. Chcemy też pokazać Radom, jako znaczący punkt na mapie kulturalnej Polski, z którym związani byli i są m.in. Witold Gombrowicz, Jacek Malczewski, Leszek Kołakowski, Andrzej Wajda - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Wiceprezydent Karol Semik zwraca z kolei uwagę na zamiar nagradzania debiutantów. - Jesteśmy miastem, w którym ceni się energię i rozmach młodości. Chcemy dawać jej szansę na sukces i spełnienie - podkreśla.

Miasto wystąpiło o objęcie patronatu nad nagrodą do Rity Gombrowicz, która w liście skierowanym do Muzeum im. Witolda Gombrowicza, z wielkim uznaniem odniosła się do pomysłu.

Napisała m.in.: "To wspaniały projekt, który w zupełności popieram. Wreszcie, w jury będą kobiety, miejmy więc nadzieję, że i kobiece talenty zostaną odkryte w kolejnych latach. Witold pragnął otrzymać Nagrodę Nobla "by rozwścieczyć swych wrogów", a na poważnie, by jego twórczość została uznana. Niewiele brakowało, by mu się to udało. Uważał, że jego literacki świat wyprzedza epokę i że Nagroda Nobla przyśpieszy uznanie, które, był przekonany, w końcu nadejdzie. Miał rację, bo 45 lat później jest tłumaczony na 39 języków. Z przyjemnością przyjmuję zaproszenie Prezydenta i Muzeum do objecia patronatu nad nagrodą. To dla mnie zaszczyt".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie