Radom. Ciekawy projekt Muzeum imienia Jacka Malczewskiego...

  Radom. Ciekawy projekt Muzeum imienia Jacka Malczewskiego dla zwiedzających

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Uczestnicy sesji fotograficznej: od lewej Francisco Reina , fotograf z Mad Pixel, Damian Jendrzejczyk, Magdalena Nosowska, Paulina Szymalak - Bugajska,
  1/10
  przejdź do galerii

  Uczestnicy sesji fotograficznej: od lewej Francisco Reina , fotograf z Mad Pixel, Damian Jendrzejczyk, Magdalena Nosowska, Paulina Szymalak - Bugajska, Monika Nowocińska.
  ©Muzeum facebook

  Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu bierze udział w ogólnoeuropejskim projekcie scMODULES, który prowadzony jest przez hiszpańską firmę MADPIXEL, a wspierany i współfinansowany przez Komisję Europejską, Horizon 2020.
  Celem projektu jest stworzenie aplikacji, dzięki której za pomocą telefonu komórkowego lub tabletu, każdy zwiedzający będzie mógł spojrzeć na niektóre z prezentowanych w muzeum obrazy w zupełnie inny sposób.

  - Każdy odwiedzający nasze muzeum otrzyma narzędzie, dzięki któremu zobaczy na obrazach to, co wcześniej można było zobaczyć jedynie w pracowni konserwatorskiej przy użyciu szkła powiększającego - mówi -Ilona Pulnar- Ferdjani, kierownik działu nauki i oświaty muzeum.- W powiększeniu za pośrednictwem aplikacji na telefony czy tablety będziemy mogli oglądać dziewięć obrazów z kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

  W minioną sobotę, 9 marca, przedstawiciel firmy Madpixel, wykonał dokumentację fotograficzną tych dziewięciu obrazów w bardzo wysokiej rozdzielczości wynoszącej około 400 megapikseli. Aby uzyskać tak wysoką rozdzielczość fotograf używał specjalnej aplikacji, która dzieliła fotografowany obraz w zależności od jego wymiarów na 15 do 48 pól. Każde takie pole zostało następnie sfotografowane aparatem cyfrowym o rozdzielczości 45 megapikseli, które za pomocą programów graficznych połączono w jeden obraz.
  W celu uniknięcia pomyłek przy fotografowaniu tak małych pól, fotograf używał specjalnego zaprojektowanego przez firmę Madpixel robota (ROB), który sterował aparatem. Efektem współpracy będzie aplikacja, która zostanie umieszczona na platformie SECOND CANVAS.

  - Jesteśmy trzecim muzeum w Polsce, po Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Narodowym Gdańsku które wprowadziło takie rozwiązanie. Ponadto mamy zaszczyt być w gronie innych 77 europejskich muzeów, biorących udział w tym projekcie-podkreśla Ilona Pulnar-Ferdjani.

  Gotowa aplikacja zostanie opublikowana na platformie Sceond Canvas na przełomie kwietnia i maja 2019 roku.

  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.
  Maxel w Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

  Zobacz też: FLESZ - rosnące długi Polaków  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia