MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Elektrownia zaprasza na dwie nowe wystawy - "Światło w geometrii" i "Międzywartości"

Barbara Koś
Wystawa poplenerowa XXXV Pleneru dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii. "Światło w geometrii" oraz wystawa "Międzywartości" Jana Berdyszaka to dwie nowe ekspozycje, na które w piątek, 2 marca, zaprasza Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

Wystawa pierwsza poświęcona sztuce geometrii otwarta zostanie o godzinie 16. Jej kuratorem jest Bożena Kowalska.

Jest to wystawa prac przekazanych Elektrowni przez twórców – uczestników Międzynarodowego Pleneru dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii w 2017 roku.
Spotkanie pod hasłem „Światło w geometrii” odbyło się we wrześniu 2017 roku w Radziejowicach i jako trzydzieste piąte miało charakter jubileuszowy. Zgromadziło też rekordową liczbę 49 artystów z dziesięciu krajów świata: Austrii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji i Węgier.

Wystawa prezentuje dzieła wszystkich uczestników pleneru dowodząc różnorodności postaw poszczególnych twórców i kierunków ich zainteresowań. Można będzie na niej spotkać nie tylko obrazy, grafiki i formy trójwymiarowe, ale też obiekty, których istotą jest ruch, czy kolor jako odbicie światła.

Pokaz jest bogaty w tak bardzo odmienne propozycje traktowania geometrii i posługiwania się światłem, że trudno niekiedy znaleźć dla sąsiadujących ze sobą prac wspólny mianownik. Są tu obiekty niosące spokój i wyciszenie, są prace pełne dynamiki i ekspresji, zagadkowe i niepokojące, a także skupione, medytatywne, nawet przesycone mistycyzmem.

Warto tę sztukę zobaczyć i przeżyć, znajdując w niej dla siebie to, co najbliższe, co by się chciało znaleźć.

Autorami prac sa artyści: Serena Amrein, Benedek Barna, Tamara Berdowska, Gerhard Birkhofer, Sławomir Brzoska, Dominique Chapuis, Daniel Cybulski, Suzanne Daetwyler-Zihlmann, Mateusz Dąbrowski, Nikola Dimitrov, Rita Ernst, Andrzej Gieraga, Ryszard Gieryszewski, Eugenia Gortchakova, Dorota Grynczel, Istvan Haasz, Karolina Hałatek, Gerhard Hotter, Karolina Jaklewicz, Jerzy Kałucki, Gosha Karpowicz, Krzysztof Klimek, Mieczysław Knut, Anders Liden, Wojciech Leder, Łukasz Leszczyński, Josef Linschinger, Ryszard Ługowski, Michał Misiak, Dariusz Mlącki, Paweł Mostowski, Mitsouko Mori, Andrzej Jakub Olejniczak, Leszek Oprządek, Jan Pamuła, Jaume Rocamora, Otto Reitsperger, Vera Röhm, Tomasz Saciłowski, Grzegorz Sztabiński, Urszula Ślusarczyk, Jerzy Treliński, Anna Alicja Trochim, Małgorzata Turewicz-Lafranchi, Tadeusz G. Wiktor, Mieczysław Wiśniewski, Apoloniusz Węgłowski, Martin Vosswinkel i Olga Ząbroń.

Wystawa Jana Berdyszaka "Międzywartości" otwarta zostanie o godzinie 17. Jej kuratorem jest Tamara Woźniak - Książek.

Twórczość zmarłego w roku 2014 Jana Berdyszaka jest jednym z najwybitniejszych zjawisk sztuki nowoczesnej i ponowoczesnej w kraju i na świecie. Artysta wypowiadał się w różnych dziedzinach: grafice, malarstwie i rysunku, realizował obiekty przestrzenne, tworzył instalacje i scenografie teatralne. Zajmował się problemami obiektu, przestrzeni, przezroczystości, światła, ciemności i cienia. Uprawiał refleksję teoretyczną, w której analizę sztuki przesuwał do nieprzeczuwalnych przed nim granic.

Te działania wynikają z przekonania twórcy, iż każda myśl ludzka pochodząca ze sztuki czy też włączona w zakres filozofii poszerza przestrzeń naszego rozumienia świata i siebie, naszej wyobraźni i relacji z innymi ludźmi, a dzieło i realizowane przez nie wartości – mogą stać się sposobem doświadczania świata.

Jan Berdyszak realizował prace w cyklach. W ich obrębie stosował różne modyfikacje interesującego go zagadnienia, a związki pomiędzy poszczególnymi pracami, ich następstwa i współwystępowanie, składały się na całość wypowiedzi.

Z obszernej twórczości Jana Berdyszaka, trwającej nieprzerwanie od początku lat 60. XX wieku do 2014 roku, do prezentacji w Elektrowni wybrano jeden z wielu problemów. Wystawa zatytułowana "Międzywartości" podejmuje problem obecności człowieka w kontekście jego relacji ze światem - bowiem międzywartości – to w rozumieniu artysty sieć możliwych powiązań, relacji i stanów w dziele i u odbiorcy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Otpo prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Zobacz piękne piłkarki na pięknych kartach kalendarza

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

Zobacz też: Wystawa broni w radomskim "Hubalu"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie