Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom i powiat radomski. Niski poziom bezrobocia i braki na rynku pracy

Janusz Petz
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. archiwum
W Radomiu i powiecie radomskim w ciągu ostatnich 15 lat liczba osób bez pracy spadła z 49 328 do 22 177 osób. Niepokoi wciąż duża liczba bezrobotnych absolwentów i osób długotrwale bezrobotnych. Sytuacja na rynku pracy była jednym z tematów piątkowej Sesji Rady Powiatu Radomskiego.

- Ilość bezrobotnych wciąż spada. Od 2013 roku do 2017 ilość zarejestrowanych osób spadła o 6450 osób. Z kolei w tym czasie liczba wyrejestrowanych osób spadła o 2070 osób. Przybyło nam za to wielu innych zadań. „Wrzucono” nam dodatkowe zadania takie jak Krajowy Fundusz Szkoleniowy, albo refundacja kosztów zatrudnienia - mówił podczas sesji Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu wyjaśniając, że mimo spadku bezrobocia zasadnicze zmniejszenie zatrudnienia w samym urzędzie pracy nie jest możliwe. „pośredniak” ma coraz więcej problemów związanych z obsługą zatrudnienia cudzoziemców. Tylko w 2017 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu zarejestrowano 1042 oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca.

- Bezrobocie jest coraz niższe, ale pojawiły się nowe problemy na rynku pracy. Mamy najniższą aktywność zawodową kobiet od 2015 lat, od czasu gdy taka statystyka była wykonywana. W skali kraju jesteśmy wraz z Włochami na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o odsetek osób zatrudnionych w wieku produkcyjnych. To są zatrważające statystyki - powiedział Józef Bakuła. Dodał, że jest wiele przyczyn takiego stanu rzeczy. Należą do nich między innymi wcześniejsze emerytury, które wypychają bardzo dużą ilość osób z rynku pracy.

Dyrektor radomskiego „pośredniaka” stwierdził też, że mały odsetek osób w wieku produkcyjnym posiadającym obecnie prace to także wina programu „Rodzina 500 plus”.

- Wiele kobiet, ale także mężczyzn rezygnuje z pracy, aby nie stracić świadczenia na pierwsze dziecko. Wybrali to co jest dla nich korzystne i ja się tym ludziom nie dziwię - powiedział Józef Bakuła.

Pomimo niskiego poziomu bezrobocia niepokojące jest to, iż dużą grupę wśród osób bez pracy stanowią absolwenci i ludzie młodzi. W Radomiu i powiecie radomskim na koniec 2017 roku aż 87,4 procent bezrobotnych to ludzie posiadający status osób pozostających w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Są to bezrobotni do 30 roku życia, długotrwale bezrobotni, bezrobotni powyżej 50 roku życia, ludzie korzystający ze świadczeń z pomocy społecznej, osoby niepełnosprawne nie mające pracy i ludzie, którzy mają na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Zobacz też: Casting do Miss Ziemi Radomskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie