Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom jak Biskupin? Archeolodzy zachwalali Piotrówkę (zdjęcia)

ik
- Piotrówka jest zbyt ładnym obiektem, żeby go zmarnować. To miejsce ma szansę stać się ważną atrakcją turystyczną – przekonywał radnych profesor Andrzej Buko, dyrektor Instytutu Archeologii Polskiej Akademii Nauk.
- Piotrówka jest zbyt ładnym obiektem, żeby go zmarnować. To miejsce ma szansę stać się ważną atrakcją turystyczną – przekonywał radnych profesor Andrzej Buko, dyrektor Instytutu Archeologii Polskiej Akademii Nauk. Tadeusz Klocek
Archeolodzy chcą w przyszłym roku wrócić na radomską Piotrówkę. Na średniowiecznym grodzisku odkryli ślady mogące świadczyć o tym, że w jego budowę inwestowali Piastowie. Gród mógł być ważnym ośrodkiem wczesnopiastowskiego państwa.

[galeria_glowna]
Archeolodzy prowadzą badania na Piotrówce od lipca. Za kilka dni skończą tegoroczne prace. W poniedziałek o swoich odkryciach i pierwszych wnioskach opowiedzieli radomskim radnym. Zaprosili rajców na Piotrówkę, a później spotkali się z nimi na sali obrad, w czasie sesji.

JAK W BISKUPINIE

Archeolodzy bardzo dokładnie poznali konstrukcję wału wokół grodu. To był jeden z podstawowych celów tegorocznych badań i został osiągnięty. Udało się dotrzeć do najstarszych warstw i pobrać próbki świetnie zachowanego drewna. Po ich badaniu będzie wiadomo, kiedy zaczął się Radom.

- Wały wokół grodu to bardzo złożona konstrukcja i potężna budowla - tłumaczy Maciej Trzeciecki, kierownik radomskich badań.

Nad Mleczną archeolodzy odkryli pozostałości dużego, drewnianego mostu. To rzędy wbitych pionowo pali, na których układany był pomost.

- Ta konstrukcja przypomina mi most w Biskupinie - mówi profesor Andrzej Buko, dyrektor Instytutu Archeologii Polskiej Akademii Nauk. - Tam można zobaczyć wystające z jeziora pionowe pale, takie, jak w Radomiu.

ZNALEŹLI STUDNIĘ

Jednym z ostatnich odkryć archeologów jest duża budowla wewnątrz grodu. Naukowcy podejrzewają, że to studnia. Choć pewności nie mają, bo badania musieli przerwać.

- Nie było czasu na to, żeby dokończyć badanie tej budowli, a w pośpiechu moglibyśmy ją zniszczyć - wyjaśnia Maciej Trzeciecki. - Dlatego ją zabezpieczyliśmy i przykryliśmy ziemią. Musi poczekać do przyszłego roku.

Pierwsze badania próbek drewna wskazują, że mogła ona powstać w 888 roku. - Jeżeli uda się wykazać, że część osady pochodzi z IX wieku to oznaczałoby to, że Piastowie anektowali tereny, na którym istniało osadnictwo. Jeśli to potwierdzimy radomianie będą mogli patrzeć z podniesioną głową na Kraków i Gniezno - uważa profesor Andrzej Buko, dyrektor Instytutu Archeologii Polskiej Akademii Nauk.

MOŻNA REKONSTRUOWAĆ

Archeolodzy kończą prace w terenie. Na Piotrówce mają być do 30 września. Później będą mieć czas na opracowanie wniosków. Czekają też jeszcze na wyniki badań pobranych próbek drewna.

Zapewniają jednak, że na podstawie tego, co ustalili do tej pory można opracować plany rekonstrukcji na przykład wałów i mostu, które mogłyby być atrakcją planowanego na Piotrówce parku rekreacyjnego i skansenu.

Do zakończenia prac archeologicznych na Piotrówce jest jeszcze jednak jeszcze daleko. Archeolodzy chcą wrócić do Radomia w przyszłym roku. W tym roku pracowali na podstawie umowy miasta z Polską Akademia Nauk. Wiążące deklaracje ze strony magistratu nie padły, ale współpraca najprawdopodobniej będzie kontynuowana.

- Docelowo chcielibyśmy przybliżyć rzeczywistość sprzed tysiąca lat - mówi profesor Andrzej Buko. - Skansen w Radomiu miałby oczywiście wielki walor archeologiczny i naukowy, ale mógłby być dużą atrakcją turystyczną. Niewiele miast ma szansę na prowadzenie takich badań i tworzenie skansenów, bo miejsce, gdzie można by je prowadzić są zabudowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie