Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Karabinek Grot i przyszłość Fabryki Broni „Łucznik”

Janusz Petz
Modułowy System Broni Strzeleckiej „Grot” prezentowany był na targach między innymi w Brazylii. Fabryka Broni ma pełny pakiet zamówień dla polskiej armii, ale zabiega też o rynki zagraniczne.
Modułowy System Broni Strzeleckiej „Grot” prezentowany był na targach między innymi w Brazylii. Fabryka Broni ma pełny pakiet zamówień dla polskiej armii, ale zabiega też o rynki zagraniczne. Fabryka Broni
Radomska Fabryka Broni rozpoczyna realizację największego zamówienia w swojej długiej historii.

Zakończyły się państwowe badania kwalifikacyjne karabinka Grot z rodziny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej - broni opracowanej, skonstruowanej i wyprodukowanej w Radomiu, która przez wiele najbliższych lat będzie podstawowym wyposażeniem polskich żołnierzy. Oznacza to, że obecny sztandarowy wyrób będzie mógł trafiać do niemal wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Mordercze próby

Badania państwowe, kwalifikacyjne karabinka Grot Modułowy System Broni Strzeleckiej wraz wyposażeniem trwały od 26 czerwca 2017 roku. Dotyczyły karabinka standardowego w układzie kolbowym oraz wyposażenia karabinka, czyli podwieszanego karabinka i noża bagnetu. Orzeczenie końcowe, które potwierdza wynik pozytywny badań podpisał Szef Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej. O badaniach karabinka mówił przed kilkoma tygodniami w wywiadzie dla Echa Dnia prezes Fabryki Broni Adam Suliga: - To były badania, które dla wielu osób są trudne do wyobrażenia. To nie tylko strzelanie. Do badań wykorzystuje się specjalne komory, w których symuluje się różne warunki klimatyczne. Sprawdzane jest jak broń zachowuje się, gdy przetrzymywana jest w zapiaszczonym środowisku, gdy jest zawilgocona, czy poddawana działaniu wody słodkiej i słonej. Takie badania są długotrwałe i prowadzone przez różne certyfikowane instytucje.

Zamiast „kałasznikowa”

Dopuszczenie do użytku karabinka Grot można uznać za ważną historyczną datę w historii radomskiej zbrojeniówki. Broń została w całości opracowana przez konstruktorów z Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Część rozwiązań chronionych jest patentami. To pierwsze produkowane w Radomiu szturmowe karabinki automatyczne, które zrywają z tradycją legendarnego kałasznikowa. Już w latach 80. postanowiono w Polsce zrezygnować z zakupu licencji na produkcję sowieckiego karabinu AK-74 i skupić się na własnych konstrukcjach broni takich jak Tantal, ale do tej pory polskie opracowania mocno nawiązywały do wynalazku kałasznikowa.

Jeszcze nigdy w najnowszej historii Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu przedsiębiorstwo nie miało tak dużych zamówień produkcyjnych. W ciągu ostatnich kilku miesięcy podpisano umowy warte w sumie setki milionów złotych, które dają gwarancję spokojnego funkcjonowania fabryki na najbliższe lata. W ubiegłym tygodniu zakończyły się pomyślnie badania kwalifikacyjne na Modułowy System Broni Strzeleckiej Grot, co oznacza, że sztandarowa broń z Radomia może być już przekazywana do polskich jednostek.

Nie tylko dla armii

We wrześniu Fabryka Broni podpisała rekordowy kontrakt na dostawę do polskiej armii aż 53 tysięcy karabinków szturmowych Grot. To całkowicie polska konstrukcja opracowana przez konstruktorów radomskich oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wartość tego kontraktu to kilkaset milionów złotych. Fabryka Broni podpisała też umowę na dostawę 490 sztuk tej broni w wersji dla kompanii reprezentacyjnych. Wartość z kolei tego kontraktu to 5,5 miliona złotych.

Zamówienie to daje gwarancję pełnego obłożenia produkcyjnego przedsiębiorstwa przez co najmniej kilka lat ale także sprawiło, że firma zwiększy znacznie zatrudnienie. Fabryka poszukuje obecnie technologów programistów CNC, konstruktorów, mechaników, elektromonterów, operatorów CNC, galwanizerów. Fabryka kusi przywilejami pracowniczymi, możliwością podnoszenia kwalifikacji.

Wielkie inwestycje

W związku z dużymi zamówieniami w Fabryce Broni w Radomiu ruszyły wielkie inwestycje.

Proces unowocześnienia zakładu rozpoczął się w sierpniu tego roku kiedy to Fabryka Broni podpisała umowę kredytową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na kwotę około 81,4 milionów złotych. Całość inwestycji wraz z wkładem własnym Fabryki wyniesie około 90,45 milionów złotych.

W ramach projektu inwestycyjnego planowany jest zakup około 70 nowoczesnych maszyn i urządzeń, z czego większość to sterowane numerycznie centra frezarskie i tokarskie. Kierownictwo zakładu nie ma natomiast na razie w planach budowy nowych obiektów, ani przebudowy istniejącej fabryki. Oddana do użytku przed kilku laty w Wólce Klwateckiej nowa siedziba Fabryki Broni ma wystarczającą powierzchnię na zainstalowanie nowych maszyn.

Kolejne programy

W Fabryce Broni konstruktorzy pracują nad kolejnymi rodzajami broni. Badania kwalifikacyjne przeszedł nowy pistolet PR-15. Wiadomo już, że nadal będzie produkowany karabinek szturmowy beryl.

W Fabryce myślą też o rynku cywilnym i kolekcjonerskim. W najbliższym czasie ma być uruchomiona produkcja seryjna legendarnego przedwojennego pistoletu VIS.

Przyszłość Fabryki Broni będzie się wiązała z innym programem zbrojeniowym dotyczącym polskiej armii. Od pewnego czasu mniej mówi się o systemie „Tytan”, ale wiadomo, że armia prędzej czy później do niego wróci. To system, który obejmuje kompletne wyposażenie żołnierza, a broń krótka i długa w tym systemie ma pochodzić z Radomia.

Żołnierz przyszłości wyposażony w ramach systemu Tytan ma mieć nie tylko najlepszą broń, urządzenia do obserwacji i ochrony przez wszelkimi zagrożeniami, ale też na przykład sprzęt wykorzystujący informacje z komputerów zainstalowanych na pojazdach i śmigłowcach. Dostawy sprzętu w ramach tego programu mają się zacząć już w przyszłym roku.

Radomska zbrojeniówka

Fabryka Broni „Łucznik” to jedna z największych i najważniejszych firm w branży metalowej w regionie radomskim.
W ubiegłym roku przedsiębiorstwo miało niespełna 100 milionów złotych przychodów, kilka milionów złotych zysku przy zatrudnieniu 520 osób. Firma kontynuuje tradycje Zakładów Metalowych „Łucznik”, których upadłość ogłoszono na początku tego wieku. Obecnie przedsiębiorstwo wiąże swoją przyszłość z produkcją własnej konstrukcji broni modułowym systemem broni strzeleckiej Grot. Przez najbliższe lata z pewnością wytwarzany będzie też inny rodzaj karabinka szturmowego beryl i miniberyl. Zakład przygotowuje też wdrożenie produkcji pistoletu PR-15. Firma postanowiła też wznowić produkcję legendarnej przedwojennej broni - pistoletu VIS. Potencjalnymi nabywcami tej broni byliby kolekcjonerzy, członkowie grup rekonstrukcyjnych. Fabryka Broni jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów obronnych w Europie.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Zobacz też: Targi zbrojeniowe w Kielcach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie