MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Konferencja w Elektrowni. Nauczyciele słuchali o awangardzie

Barbara Koś
„Od Malewicza do Strzemińskiego, czyli awangarda w szkolnej praktyce” to tytuł konferencji jaka miała miejsce w czwartek w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

W konferencji współorganizowanej przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli uczestniczyli dla nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze a także sztuki i plastyki. Po przedstawieniu działań edukacyjnych Elektrowni o awangardzie w sztuce mówił Romuald Krzysztof Bochyński z Elektrownia.

Nawiązał do samego pojęcia awangardy, zaczerpniętego z terminologii militarnej. Początkowo twórcy okreśali awangardą wszystkie kierunki nowatorskie w sztuce XX wieku wymiennie z takimi terminami jak „nowa sztuka” czy „sztuka nowoczesna”. Pojęcie awangardy upowszechniło się stopniowo w latach 20. a w połowie XX w. uzyskało trwałe miejsce w nauce o literaturze i sztuce. Za pozytywne zostały uznane środki ekspresji i przekazu inspirowane przez technikę i jej nowe wynalazki, na przykład - film.

O awangardzie w literaturze dwudziestolecia międzywojennego mówiła Dorota Mazurek, doktor filologii polskiej , autorka wielu publikacji z zakresu literatury polskiej XX wieku, między innymi o twórczości Aleksandra Wata i Witolda Gombrowicza.

Wykład „Awangardowe małżeństwo Themersonów. Propozycje pracy z filmami artystów na lekcjach języka polskiego i wiedzy o kulturze wygłosiła Anna Równy, nauczyciel konsultant Samorządowego Centrum, doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, trenerka edukacji filmowej PISF, liderka Filmoteki Szkolnej.

Następnie odbyło się zwiedzanie wystawy „Od Malewicza do Strzemińskiego” z koordynatorem projektu, Romualdem K. Bochyńskim.Wystawa, której kuratorem jest Janusz Zagrodzki, powstała w ramach ogólnopolskich obchodów Roku Awangardy, upamiętniających setną rocznicę pierwszego wystąpienia na ziemiach. Ekspozycja składa się z trzech głównych zespołów dzieł. Główny to prace artystów awangardy: jednego z najbardziej wpływowych twórców XX wieku Kazimierza Malewicza oraz Władysława Strzemińskiego, twórcy unizmu i wybitnej rzeźbiarki Katarzyny Kobro. Są prezentowani ich następcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie