Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Łaźnia zaprosiła na performance. Maszerowali by uczcić wolność i sztukę

Barbara Koś
Otwarcie wystaw, działania performatywne w odniesieniu do wydarzeń Czerwca'76, etiudy filmowe, rozmowa z twórcami... Radomska Łaźnia zaprosiła w piątek na dzień pełen artystycznych doznań.

Najpierw w Galerii Łaźni przy ulicy Traugutta 31/33 odbyły się wernisaże dwóch wystaw. Swe prace pokazali uczestnicy projektu Places&Spaces oraz uczestnicy warsztatów „Powidok”, prowadzonych przez Izabelę Bielę w Młodzieżowym Domu Kultury w Krakowie.

Następnie z Galerii wyszła grupa artystów pod kierunkiem profesora Zbigniewa Bajka z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Artyści nieśli kukłę człowieka, co okazało się nawiązaniem do Grudnia 1970 roku, kiedy Zbyszek Godlewski, pracownik Stoczni Gdyńskiej im. Komuny Paryskiej, został zastrzelony w czasie wydarzeń grudniowych przez żołnierzy. Jest więc powszechnie uważany za symbol ofiar Grudnia '70. Po tym incydencie protestujący przemaszerowali z jego ciałem niesionym na drzwiach ulicami Gdyni. Zostało to utrwalone w balladzie „Janek Wiśniewski padł”.

Pochód przeszedł Aleją biskupa Chrapka w parku imienia Kościuszki a następnie ulicami Żeromskiego, Kilińskiego i znowu Żeromskiego, by zakończyć się w Łaźni przy ulicy Żeromskiego 56.

Tu swój ,performance z użyciem niebieskiej wstążki pokazała Izabela Biela. Następnie pokazywano etiudy filmowe „Żywioły w Procesie” w reżyserii Zbigniewa Bajka.

Była to radomska odsłona międzynarodowego projektu artystycznego Places&Spaces ,realizowanego przy współpracy Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Alanus Hochschule für Kunst und Gesellschaft, Alfter/Bonn. Projekt, dla którego nazwę zaproponowała prof. Ulrika Eller-Rüter miał swoją premierę w Krakowie, w 2015 roku i do wyjątkowych miejsc, wybranych przez jego uczestników właśnie w tym mieście, się odnosił. Wskazując wybrane przez siebie przestrzenie, artyści proponowali działania artystyczne lokowane w nich, uwzględniające ich historię oraz inne konteksty – społeczne, topograficzne, architektoniczne, urbanistyczne itp. Dorobek uczestników projektu Places&Spaces prezentowany był w Krakowie oraz w Kolonii (Niemcy).
Kolejnym miejscem stał się Radom. W zgodzie z ideą projektu, jego autorzy i organizatorzy nie chcieli ograniczyć się tylko do prezentacji w galerii. Fakt, że wystawa w Radomiu odbywa się w czerwcu, jednoznacznie wskazuje kontekst tzw. „wydarzeń czerwcowych” z 1976 roku, kiedy to mieszkańcy Miasta w zdecydowany sposób upomnieli się o swoje podstawowe prawa. Brutalna interwencja sił porządkowych, zamieniła pokojowe wystąpienia robotników, w walki uliczne.

Lokowane w przestrzeni publicznej Radomia peformance pokazane przez Izabelę Bielę i Zbigniewa Bajka stały się więc symbolicznym nawiązaniem do tych wydarzeń. Symbole wykorzystane w nich, nawiązują zarówno do wydarzeń sprzed 41 lat, jak do innych „wolnościowych” wystąpień społeczeństwa polskiego w latach sprawowania władzy przez reżim komunistyczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie