Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Liceum „Sobieskiego” na Michałowie do likwidacji. Od dwóch lat nie ma pierwszych klas

ik
Podczas poniedziałkowej sesji radomskiej Rady Miejskiej podjęto między innymi uchwałę o zamiarze likwidacji VIII Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Sobieskiego.
Podczas poniedziałkowej sesji radomskiej Rady Miejskiej podjęto między innymi uchwałę o zamiarze likwidacji VIII Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Sobieskiego. Tadeusz Klocek
Radomscy radni zdecydowali o losie VIII liceum. W szkole już teraz nie ma pierwszych i drugich klas.

Podczas poniedziałkowej sesji radomscy radni przyjęli uchwałę o zamiarze likwidacji VIII Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Sobieskiego. W szkole teraz jest 50 maturzystów, od dwóch lat nie udało się utworzyć pierwszej klasy, bo było zbyt mało chętnych. Pracownicy szkoły mają znaleźć zatrudnienie w innych miejskich placówkach oświatowych.

Koniec tej historii

W liceum imienia Jana Sobieskiego są tylko dwie klasy trzecie. Przed dwa lata nie udało się tam utworzyć klasy pierwszej. W kwietniu, kiedy trzecioklasiści odbiorą świadectwa w ogólniaku nie będzie więc uczniów. Jest tam 17 nauczycieli, w tym jedynie czterech zatrudnionych na pełnym etacie, pozostali mają tam tylko godziny, a etaty uzupełniają w innych szkołach. Także w administracji i obsłudze zatrudnionych jest kilka osób.

Zamiar likwidacji „Sobieskiego” pozytywnie zaopiniowała komisja edukacji radomskiej Rady Miejskiej.

- Likwidacja szkoły zawsze wywołuje emocje, ale akurat w tym przypadku potrzeba rozwagi. Liceum imienia Sobieskiego nie miała naboru do klasy pierwszej - mówił Leszek Pożyczka ze Wspólnoty Samorządowej, przewodniczący komisji edukacji. - Szkoda, bo w 1995 roku, kiedy liceum powstawało miało bardzo dobrych nauczycieli i miałem nadzieję, że będzie się rozwijało. Niestety, tak się nie stało.

Szkoła zamordowana?

- Nie zagłosuję za likwidacją żadnej szkoły, w poprzedniej kadencji to zrobiłem i popełniłem błąd. Decyzją administracyjną można zamordować szkołę - przekonywał z kolei Dariusz Wójcik z Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Rady. - Tę szkołę zamordowano wyrażając zgodę na zwiększenie liczebności klas w innych szkołach.

Naczynia połączone

- Przez ostatnie dwa lata nie wyraziłem zgodę na utworzenie dodatkowych klas w żadnym liceum, poza tymi, w których decyzja zapadła przed dwoma laty - odpowiadał przewodniczącemu Karol Semik, wiceprezydent Radomia. - Przyczyn, które złożyły się na sytuację VIII Liceum jest kilka, to też demografia. Ale proszę zauważyć, że w roku szkolnym 2015/2016 uczniów w szkołach zawodowych było 49 procent uczniów, teraz jest 61 procent. To bardzo dobrze, ale to są naczynia połączone, gdzieś przybyło, gdzieś musiało ubyć.

Wiceprezydent Semik przypomniał, że to rodzice i uczniowie decydują, którą szkołę wybierają.

- Proszę spojrzeć na zdawalność matur, młody człowiek wybiera szkołę, w której ma gwarancję zdobycia wiedzy - mówił.

Będą zatrudnieni

Uchwałę o zamiarze likwidacji „Sobieskiego” poparło 15 radnych, dziewięciu wstrzymało się od głosu, dwóch było przeciw.
To dopiero pierwszy krok w drodze do likwidacji „Sobieskiego”. O planach miasta muszą być powiadomieni rodzice licealistów. Dopiero później Rada Miejskie będzie mogła podjąć uchwałę o likwidacji szkoły. Jeśli procedura zostanie przeprowadzona przestanie ona istnieć z dniem 31 sierpnia 2018 roku.

Wszyscy pracownicy VIII Liceum mają być zatrudnieni w innych radomskich szkołach. Nie będzie też problemu z budynkiem i majątkiem „Sobieskiego”. Jest tam teraz szkoła podstawowa oraz oddziały przedszkolne. Liceum zajmowało kilka pomieszczeń.

Radni decydowali

Podczas poniedziałkowej sesji Radomskiej Rady Miejskiej zdecydowano także między innymi o budowie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Ma on powstać przy ulicy Wjazdowej, na terenie wydzielonym z bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Koszt prac jest szacowany na 3 miliony złotych, miasto wystąpi o dotację z funduszy unijnych. Może ona pokryć 80 procent kosztów prac.

Radni podjęli też decyzję o pomocy dla przedsiębiorców inwestujących w Radomiu. Firmy, które zakup lub budowę nieruchomości w Radomiu zainwestują powyżej 1 miliona złotych będą mogli liczyć na zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Rada Miejska dokonała też zmian w budżecie Radomia. Przesunięto między innymi między paragrafami 4,6 miliona złotych na odszkodowania za nieruchomości przeznaczone pod budowę trasy N-S. Zabezpieczono pieniądze na dodatki mieszkaniowa wypłacane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?

Zobacz także: Studniówka VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie