Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom ma budżet na 2023 rok. Coraz większe „nożyce” pomiędzy dochodami i wydatkami

Janusz Petz
Janusz Petz
Radni przyjęli przyszłoroczny budżet Radomia.Na kolejnych slajdach zdjęcia z sesji budżetowej oraz plansze ilustrujące najważniejsze dochody i wydatki budżetowe.
Radni przyjęli przyszłoroczny budżet Radomia.Na kolejnych slajdach zdjęcia z sesji budżetowej oraz plansze ilustrujące najważniejsze dochody i wydatki budżetowe. Łukasz Wójcik/Urząd Miejski Radomia
Radni Rady Miejskiej Radomia przyjęli uchwałę budżetową na 2023 rok. Deficyt budżetowy ma wynieść 138,2 milionów złotych.

Przyjęto projekt budżetu na 2023 rok dla Radomia

Dochody budżetu mają wynieść 1 miliard 303 miliony złotych, a wydatki ogółem 1 miliard 441 milionów złotych. Deficyt wyniesie więc 138,2 miliona złotych. Na inwestycje zostanie przeznaczonych 143,5 milionów złotych. Podczas dyskusji najwięcej było na temat coraz większych wydatków gminy do oświaty, która w zasadzie powinna być finansowana z subwencji rządowych. Były też oczywiście pytania o rezygnację bądź odłożenie w czasie zapowiadanych wcześniej inwestycji. Prezydent Radomia lub jego urzędnicy odpowiadali w podobny sposób – sytuacja finansowa miasta nie pozwala na realizację wszystkich zamierzeń. Poza tym to radni powinni konstruować budżet, wprowadzać do niego ewentualne poprawki, a prezydent ma być jego wykonawcą.

Za uchwałą budżetową głosowało 12 radnych Koalicji Obywatelskiej i Kazimierz Woźniak, radny niezależny, przeciwko było 11 radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wstrzymało się 4 radnych Prawa i Sprawiedliwości: Adam Bocheński, Małgorzata Półbratek, Teresa Skoczek i Kazimierz Staszewski. Była obecna, ale w ogóle nie zagłosowała przewodnicząca rady z Prawa i Sprawiedliwości Konga Bogusz.

Komentarz na swojej stronie facebookowej zamieścił prezydent Radosław Witkowski: - Podobnie jak w przypadku wielu innych samorządów nie jest to budżet marzeń. To niestety budżet kryzysu, inflacji i drożyzny. Owszem, bieżące dochody naszego miasta wzrosną o ponad 40 milionów złotych, ale w tym samym czasie wydatki bieżące zwiększą się o 116 milionów złotych. To oczywiście efekt między innymi wzrostu cen, np. energii czy stóp procentowych. W coraz większym stopniu niewystarczająca jest subwencja oświatowa. Spadają też dochody z tytułu udziału w PIT. Gdyby został utrzymany trend sprzed 2019 roku, do miejskiej kasy w przyszłym roku wpłynęłoby o ponad 100 mln zł więcej. Mimo kryzysu miasto nie rezygnuje z inwestycji. W przyszłym roku chcemy na ten cel przeznaczyć ponad 143 mln zł. Największe z nich to przebudowa wiaduktu w ul. Żeromskiego, rozpoczęcie III etapu budowy trasy NS, przebudowa ul. Wolanowskiej, rozbudowa ulic Piwnej i Zgodnej oraz rozpoczęcie rozbudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym czy budowa wodnego placu zabaw na Borkach.

Swój komentarz zamieścił też wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński: „Możemy ruszać z inwestycjami, podpisywać umowy ze stowarzyszeniami czy szykować się do Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW 2023. Dzięki wnioskowi radnych PO w tym budżecie znalazły się też pieniądze na finansowanie in vitro dla mieszkańców Radomia. Tutaj nawet znaleźli się radni PiS, którzy mieli odwagę zagłosować "za" wbrew zdaniu prezesa Kaczyńskiego i władzom swojego klubu. Dobrze, że czasem w Rada Miejska w Radomiu zwycięża rozsądek i troska o mieszkańców”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie