Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza na wystawę Pawła Nowaka „Stan napięcia”

Barbara Koś
Profesor Paweł Nowak, w latach 1985- 1990 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1989 roku pracuje na macierzystym wydziale, gdzie obecnie prowadzi pracownię malarstwa. Po raz pierwszy pokaże swe prace w Radomiu.Fot.prace Pawła Nowaka- Elektrownia.
Profesor Paweł Nowak, w latach 1985- 1990 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1989 roku pracuje na macierzystym wydziale, gdzie obecnie prowadzi pracownię malarstwa. Po raz pierwszy pokaże swe prace w Radomiu.Fot.prace Pawła Nowaka- Elektrownia. ASP Warszawa
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza od piątku, 12 czerwca, na wystawę Pawła Nowaka „Stan napięcia” Wernisażu nie będzie.Ale od godziny 12.00 do 15.00 artysta będzie tego dnia dostępny w Elektrowni. Będzie można obejrzeć wystawę razem z nim i porozmawiać. Oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Jest to pierwsza wystawa Pawła Nowaka w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Ma ona charakter częściowej retrospektywy, została połączona z ostatnimi pracami twórcy, tworząc nowy kontekst.

Artysta tworzy obrazy, obiekty, instalacje, rysunki, fotografie i filmy. Niezależnie od wybranego tworzywa (wosk, szkło, farba, pigment, papier, drewno, plastik, metal), inspiracją do powstania jego prac jest namysł nad ludzką egzystencją, wyrażaną w sposób sugerujący jej fizyczne ograniczenia, kruchość i przemijanie.

Instynkt, witalność, emocje i relacje z innym człowiekiem stają się ich najważniejszą intencją przekazu artystycznego, którą konsekwentnie realizuje swoimi zróżnicowanymi i jednocześnie bardzo spójnymi dziełami.

Jak pisze Anna Nawrot z Galerii Biała w Lublinie, gdzie artysta miał swoją wystawę - eksperymentowanie z woskiem, a następnie ze szkłem, metalem, farbą, pigmentem, betonem, papierem, plastikiem czy parafiną, stanowi o konsekwentnym namyśle Nowaka nad ludzką egzystencją, witalnością, kruchością i przemijaniem.

- Relacje z ludźmi stają się właściwością, której artysta przygląda się uważnie z perspektywy swoistego artystycznego laboratorium. Pełno w nim życiodajnych płynów, alchemicznych substancji, analiz, wykresów, porównań, prób i powtórzeń, które zapełniają płótna, papiery, ściany i podłogi. Istotne są wątki osobiste w twórczości Nowaka, związane z przywołaniem wizerunków najbliższych członków rodziny – żony, córki i syna. Stają się one sposobem wyrażania relacji, ale też tworzenia prac o charakterze bardziej uniwersalnym. podkreśla Anna Nawrot.

Na wystawie w Elektrowni zostaną zaprezentowane prace z różnych okresów twórczości Pawła Nowaka, od obrazów i form woskowych z cyklów: „Pierwiastek męski, Pierwiastek żeński”, „Światło zamienia się w Mrok”, „Droga Marzeń”, z cyklu „Transfusion”, zeszłorocznych prac „My chcemy, Ja chcę”, jak i po raz pierwszy pokazywany tegoroczny cykl „Kwiaty dla Mamy” i „Czarne tablice”.

„Stan napięcia” to tytuł odnoszący się do rzeczywistości, ale także i przede wszystkim do stanu procesu twórczego.

- Miłość do tego, co się robi, to znaczy do sztuki, jest dla Pawła Nowaka niezbędną cechą, aby to, co tworzy, było prawdziwe i autentyczne. Proces twórczy jest dla niego stanem, w którym intuicja ujawnia się bezpośrednio w akcie tworzenia. Natomiast tajemnica potrzebna mu jest jako możliwość wejścia we własne wnętrze, dzięki czemu może ujawnić samego siebie w swojej twórczości - pisze inna krytyczka, Eulalia Domanowska, w pracy "Romantyzm codzienny".

Wystawa będzie prezentowana w salach na parterze Elektrowni. Ekspozycji będzie towarzyszył katalog zawierający reprodukcje prac i dokumentację z aranżacji wystawy w Radomiu oraz tekst Stefana Szydłowskiego.

Profesor Paweł Nowak, urodzony w 1965 roku, w latach 1985- 1990 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1989 roku pracuje na macierzystym wydziale, gdzie obecnie prowadzi pracownię malarstwa. W 2013 r. uzyskał stopień profesora zwyczajnego. Z jego inicjatywy powstała Galeria Aspekt (2002-2007) oraz Galeria Salon Akademii, którą kieruje od jej powstania w 2009 roku.Tu prezentowane są prace artystów z całego świata. Galeria stała się miejscem bardzo ważnym dla Akademii również jednym z najważniejszych miejsc kulturotwórczych w stolicy. Od 2005 roku profesor prowadzi również pracownię rysunku w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie

Miał 50 wystaw indywidualnych, ponad siedemdziesiąt wystaw zbiorowych.

Uczestniczył w 26 sympozjach, konferencjach i warsztatach artystycznych krajowych i międzynarodowych.

Jest kuratorem ponad 20 wystaw.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie