Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Minister rolnictwa chce przejąć szkoły agrotechniczne. Dlaczego?

Sok
Zespół Szkół Agrotechnicznych już dawno wyszedł z kłopotów, jakie miał jeszcze kilka lat temu. Teraz szkoła cieszy się dużą frekwencją, a nabór do szkoły jest dwukrotnie większy, niż jeszcze 5-6 lat temu.
Zespół Szkół Agrotechnicznych już dawno wyszedł z kłopotów, jakie miał jeszcze kilka lat temu. Teraz szkoła cieszy się dużą frekwencją, a nabór do szkoły jest dwukrotnie większy, niż jeszcze 5-6 lat temu.
Minister rolnictwa chce przejąć prowadzenie Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Radomiu i dał dwa dni robocze na decyzję. Władze Radomia proszą o wyjaśnienia, ale ich na razie nie ma.

Pismo w sprawie przejęcia szkoły władze Radomia otrzymały 19 lutego, a jak się dowiedzieliśmy, do 23 lutego minister rolnictwa oczekiwał na decyzję. Jeśli pominąć dni wolone, pozostawały dwa dni robocze na podjęcie decyzji.

- Wysłaliśmy pismo do ministerstwa rolnictwa i poprosiliśmy o przedstawienie warunków przejęcia szkoły. Zmiana organu prowadzącego nie jest sprawą prostą i wymaga wyjaśnień. A tych oczekują choćby uczniowie i ich rodzice. Nie doczekaliśmy się odpowiedzi, dlatego w kwietniu ponownie zwróciłem się pisemnie do ministra o wyjaśnienia i na to drugie pismo też nie mamy odpowiedzi - mówi Karol Semik, wiceprezydent Radomia, odpowiedzialny za oświatę.

Jeszcze pięć lat temu ówczesne władze Radomia z ramienia PiS, usiłowały zamknąć szkołę, lub przekazać ją ministerstwu. Od tamtego czasu jednak szkoła energicznie się rozwija.

- Mamy ponad 500 uczniów, a 60 młodych Ukraińców zdobywa u nas konkretny zawód. Prowadzimy wymianę młodzieży i nasi uczniowie mają praktyki w Niemczech. Podpisaliśmy kolejną umowę z francuską Tuluzą o wymianę młodzieży. Takie kierunki, jak odnawialne źródła energii, czy technik weterynarii cieszą się dużym zainteresowaniem - mówi Paweł Frankowicz, dyrektor Agrotechnika.

O powody zamiaru przejęcia radomskiej szkoły zapytaliśmy ministerstwo rolnictwa.

- Jednym z przykładów wymiernych korzyści jest podjęta i realizowana od kilku lat współpraca resortowych szkół rolniczych z instytutami badawczymi, agencjami podległymi MRiRW, ośrodkami doradztwa rolniczego, uczelniami wyższymi o profilu rolniczym oraz innymi jednostkami organizacyjnymi zajmującymi się szeroko pojętą działalnością na rzecz rolnictwa i gospodarki żywnościowej - czytamy w piśmie podpisanym przez Mariusza Mamińskiego, Radcy Ministra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie