Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Muzeum Malczewskiego zaprasza na nową ekspozycję - „Arktyka i Antarktyka – 200 lat polskich badań polarnych”

Barbara Koś
Wystawę o Artyce zapowiedzieli już w styczniu na konferencji  Adam Zieleziński, dyrektor muzeum i Ilona Pulnar - Ferdjani.
Wystawę o Artyce zapowiedzieli już w styczniu na konferencji Adam Zieleziński, dyrektor muzeum i Ilona Pulnar - Ferdjani. Tadeusz Klocek
„Arktyka i Antarktyka – 200 lat polskich badań polarnych” to tytuł wystawy, którą przygotowuje Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Otwarcie: 5 kwietnia o godzinie 12.

Wystawa przybliża ponad dwustuletni okres działalności polskich badaczy polarnych współuczestniczących w dziele odkrywania, opisywania i badania najbardziej niedostępnych rejonów naszej planety, jej okolic okołobiegunowych otaczających przeciwstawne krańce ziemi skupione wokół biegunów północnego i południowego.Rejonów połączonych wiecznym lodem i mrozem, wielomiesięcznymi dniami i równie długotrwałymi nocami, blaskiem zachwycających zorzy polarnych, lecz również odmiennych ubogimi lecz unikalnymi ekosystemami istot żywych zamieszkujących te niegościnne obszary i towarzyszącymi im stale lub tylko gościnnie, ludźmi.

Już od roku 1772

- Narracja wystawy sięga do lat 1772-5, czasów drugiej wyprawy Jamesa Cooka, któremu towarzyszyli dwaj polscy przyrodnicy Jan i Jerzy Forsterowie, przekraczając po raz pierwszy w dziejach 17 stycznia 1773 roku południowe koło podbiegunowe - mówi Ilona Pulnar-Ferdjani, kierownik Działu Naukowo-Oświatowego muzeum. - Kolejnym milowym krokiem polskich polarników stał się udział Henryka Arctowskiego i Antoniego Dobrowolskiego w Belgijskiej Wyprawie Antarktycznej na pokładzie statku Belgica w latach 1897-9, kiedy to załoga statku uwięziona przez lody zmuszona została do pierwszego w dziejach udanego antarktycznego zimowania w warunkach nocy polarnej.

Czasy współczesne

Wciąż trwającą historię polskich badań polarnych kontynuowały później międzywojenne i powojenne wyprawy arktyczne na Spitsbergen oraz doniosły fakt powołania do życia dwóch polskich stacji antarktycznych: imienia Antoniego Boleslawa Dobrowolskiego w Oazie Bungera na Antarktydzie Wschodniej (1959) i Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (1976).

Co na wystawie?

Tłem pracy polskich badaczy jest zadziwiający świat ożywionej i nieożywionej przyrody, reprezentowanej na wystawie poprzez liczne, również endemiczne okazy fauny lądowej i morskiej .To alki, nurce, nurzyki, wydrzyki, petrele, maskonury, pardwy i inne jeszcze okazy polarnego ptactwa. Równie interesujący jest prezentowany równolegle koloryt spuścizny materialnej rdzennych ludów północy (Inuitów, Samów i Ewenków) w postaci ich ubiorów, broni, schronień i przedmiotów zdobniczo-użytkowych. Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.

Także w Nocy Muzeum

Ekspozycja odegra swoją rolę także podczas majowej Nocy Muzeum.Przypomnijmy,że Arktyka otacza biegun północny. Jej centrum to Ocean Arktyczny, pokryty w dużej części lodem. Otaczają go bezleśne obszary lądowe o przemarzniętym gruncie.Antarktyka znajdująca się na półkuli południowej,obejmuje Antarktydę oraz otaczający ją Ocean Południowy i położone na nim wyspy.Nie ma tu mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie