Radom. Muzeum Malczewskiego zaprasza na nową ekspozycję -...

  Radom. Muzeum Malczewskiego zaprasza na nową ekspozycję - „Arktyka i Antarktyka – 200 lat polskich badań polarnych”

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Wystawę o Artyce zapowiedzieli już w styczniu na konferencji Adam Zieleziński, dyrektor muzeum i Ilona Pulnar - Ferdjani.

  Wystawę o Artyce zapowiedzieli już w styczniu na konferencji Adam Zieleziński, dyrektor muzeum i Ilona Pulnar - Ferdjani. ©Tadeusz Klocek

  „Arktyka i Antarktyka – 200 lat polskich badań polarnych” to tytuł wystawy, którą przygotowuje Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Otwarcie: 5 kwietnia o godzinie 12.
  Wystawę o Artyce zapowiedzieli już w styczniu na konferencji Adam Zieleziński, dyrektor muzeum i Ilona Pulnar - Ferdjani.

  Wystawę o Artyce zapowiedzieli już w styczniu na konferencji Adam Zieleziński, dyrektor muzeum i Ilona Pulnar - Ferdjani. ©Tadeusz Klocek

  Wystawa przybliża ponad dwustuletni okres działalności polskich badaczy polarnych współuczestniczących w dziele odkrywania, opisywania i badania najbardziej niedostępnych rejonów naszej planety, jej okolic okołobiegunowych otaczających przeciwstawne krańce ziemi skupione wokół biegunów północnego i południowego.Rejonów połączonych wiecznym lodem i mrozem, wielomiesięcznymi dniami i równie długotrwałymi nocami, blaskiem zachwycających zorzy polarnych, lecz również odmiennych ubogimi lecz unikalnymi ekosystemami istot żywych zamieszkujących te niegościnne obszary i towarzyszącymi im stale lub tylko gościnnie, ludźmi.

  Już od roku 1772  - Narracja wystawy sięga do lat 1772-5, czasów drugiej wyprawy Jamesa Cooka, któremu towarzyszyli dwaj polscy przyrodnicy Jan i Jerzy Forsterowie, przekraczając po raz pierwszy w dziejach 17 stycznia 1773 roku południowe koło podbiegunowe - mówi Ilona Pulnar-Ferdjani, kierownik Działu Naukowo-Oświatowego muzeum.
  - Kolejnym milowym krokiem polskich polarników stał się udział Henryka Arctowskiego i Antoniego Dobrowolskiego w Belgijskiej Wyprawie Antarktycznej na pokładzie statku Belgica w latach 1897-9, kiedy to załoga statku uwięziona przez lody zmuszona została do pierwszego w dziejach udanego antarktycznego zimowania w warunkach nocy polarnej.

  Czasy współczesne  Wciąż trwającą historię polskich badań polarnych kontynuowały później międzywojenne i powojenne wyprawy arktyczne na Spitsbergen oraz doniosły fakt powołania do życia dwóch polskich stacji antarktycznych: imienia Antoniego Boleslawa Dobrowolskiego w Oazie Bungera na Antarktydzie Wschodniej (1959) i Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (1976).


  Co na wystawie?  Tłem pracy polskich badaczy jest zadziwiający świat ożywionej i nieożywionej przyrody, reprezentowanej na wystawie poprzez liczne, również endemiczne okazy fauny lądowej i morskiej .To alki, nurce, nurzyki, wydrzyki, petrele, maskonury, pardwy i inne jeszcze okazy polarnego ptactwa. Równie interesujący jest prezentowany równolegle koloryt spuścizny materialnej rdzennych ludów północy (Inuitów, Samów i Ewenków) w postaci ich ubiorów, broni, schronień i przedmiotów zdobniczo-użytkowych. Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.


  Także w Nocy Muzeum  Ekspozycja odegra swoją rolę także podczas majowej Nocy Muzeum.Przypomnijmy,że Arktyka otacza biegun północny. Jej centrum to Ocean Arktyczny, pokryty w dużej części lodem. Otaczają go bezleśne obszary lądowe o przemarzniętym gruncie.Antarktyka znajdująca się na półkuli południowej,obejmuje Antarktydę oraz otaczający ją Ocean Południowy i położone na nim wyspy.Nie ma tu mieszkańców.

  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.
  Maxel w Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

  Zobacz też: Ścięcie Śmierci w Jedlińsku


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia