MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego odrestaurują kolejne nagrobki

Barbara Koś
Prace przy nagrobku rodziny Surmackich.
Prace przy nagrobku rodziny Surmackich. Społeczny Komitet
Trwają prace przy renowacji kolejnych nagrobków na radomskim cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Limanowskiego.

Wkrótce odrestaurowane zostaną dwa dziewiętnastowieczne kamienne nagrobki rodziny Surmackich i Jana Milejki.
Właśnie te groby Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego wybrał do renowacji w bieżącym roku. W wyborze uczestniczyli też zarządca i właściciel cmentarza czyli parafia świętego Wacława.

Prace konserwatorskie prowadzone są od początku czerwca i wykonuje je na zlecenie Komitetu, pracownia konserwatorska Urszuli Krawczyk, która już w poprzednich latach realizowała odnowę, kilku innych nagrobków na tej radomskiej nekropolii.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z postępu i jakości wykonywanych prac konserwatorskich, których część możemy obserwować bezpośrednio na cmentarzu, ponieważ duży grób rodziny Surmackich, nie był demontowany i przewieziony do pracowni konserwatorskiej - mówi Sławomir Adamiec, zastępca przewodniczącego Komitetu. Zachęcamy osoby odwiedzające nasz cmentarz, aby na chwilę odwiedziły i zatrzymały się w kwaterze 4A, gdzie, można poobserwować złożony proces renowacji.

Grobowiec rodziny Surmackich z lat 80-tych XIX wieku upamiętnia Wojciecha Surmackiego, urzędnika, (1834-1882r) i jego rodzinę. Na grobie wznosi się postument wykonany z piaskowca, zwieńczony krzyżem. Cokół nagrobka wyróżnia się wielkim bogactwem motywów dekoracyjnych.

Dotychczas prowadzone prace konserwatorskie przy tym nagrobku objęły szereg zabiegów, mających na celu oczyszczenie powierzchni obiektu z różnego rodzaju nawarstwień. Są nimi nawarstwienia mikrobiologiczne oraz zabrudzenia atmosferyczne, a także przebarwienia strukturalne, wynikające z działania mchów.

Pracownia konserwatorska Urszuli Krawczyk, przeprowadziła już oczyszczanie metodami ściernymi, mechanicznymi oraz chemicznymi, a także dezynfekcję nagrobka. Zdemontowano słupki oraz rurki tworzące ogrodzenie oraz wypoziomowano poziome elementy obramienia. Uzupełniono również ubytki w słupkach metodą flekowania.

- Kolejne etapy prac będą wiązać się z około trzytygodniową przerwą technologiczną, podczas której obiekt poddany zostanie procesowi wzmacniania strukturalnego – podsumowuje Adamiec.

Prace przy drugim z nagrobków, Jana Milejki (zmarł w 1842 roku, kwatera 6A) związane są ze wstępnym oczyszczaniem i dezynfekcją, przeprowadzonymi w miejscu usytuowania obiektu.

Nagrobek zostanie przetransportowany do pracowni konserwatorskiej, gdzie poddany zostanie kolejnym zabiegom renowacyjnym. Jednocześnie trwają prace projektowe, dotyczące nowej podstawy oraz rekonstrukcji krzyża.

Wykonawca prac wraz z Komitetem, poszukuje informacji historycznych o Janie Milejko, pułkowniku kawalerii i komendancie Radomia, pozwalających bliżej poznać postać oraz jego zasługi.

Komitet zaprezentuje efekty prac konserwatorskich, na listopadowe święto Wszystkich Świętych.

Celem Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, jest uświadomienie szerokiemu ogółowi społeczeństwa potrzeby i znaczenia społecznej troski o zabytki sztuki sepulkralnej Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu oraz podejmowanie wszelkimi dostępnymi środkami działań zmierzających do renowacji zabytkowych nagrobków.


ZOBACZ TEŻ: Wszystkich Świętych w Radomiu (cmentarz na Firleju)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie