Radom nie chce dzielić się unijną kasą z powiatem grójeckim

  Radom nie chce dzielić się unijną kasą z powiatem grójeckim

  Janusz PETZ petz@echodnia.eu

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Radomscy działacze Prawa i Sprawiedliwości protestują przeciwko decyzji władz województwa o włączeniu powiatu grójeckiego do radomskiego Regionalnego Instrumentu Terytorialnego.
  Przekonują, że nie ma to nic wspólnego z samą ideą nowej formy finansowania unijnego oraz uszczupli i tak niewielką pulę, którą ma szansę dostać biedny rejon południowego Mazowsza.

  - Właściwie to nawet zastanawiamy się nad samym charakterem decyzji zarządu województwa. Czy to jest w ogóle akt prawny, skoro nie podano podstawy prawnej? - pyta Waldemar Trelka, doradca prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka do spraw projektów unijnych i Regionalnego Instrumentu Terytorialnego.
  Dodaje, że w ogólne nie przyjęcia jest faktyczne zabieranie pieniędzy z biednych regionów południowego Mazowsza i przekazywanie ich do powiatu grójeckiego, który ma silne związki z Warszawą i tam powinien szukać swojej szansy na unijne dofinansowania w ramach instrumentu terytorialnego.

  CO MA GRÓJEC DO RADOMIA?

  Trzeba przypomnieć, że powiat grójecki jako jedyny po likwidacji województwa radomskiego został wyłączony statystycznie z subregionu radomskiego i włączony do subregionu Warszawa Zachodnia.

  Tymczasem Urząd Marszałkowski wyjaśnia, że o włączenie powiatu grójeckiego do radomskiego RIT wnioskował starosta grójecki. Powiat nie otrzymał bowiem możliwości włączenia się w Zintegrowany Instrument Terytorialny prowadzony przez Warszawę, bo znajduje się poza obszarem wyznaczonym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

  Zarząd Województwa uznał też, że skoro unijne pieniądze z RIT mają w regionie radomskim być wydane w służbie zdrowia to wpisują się do tego potrzeby powiatu grójeckiego, gdzie działają dwa szpitale oraz wiele przychodni. Poza tym zarząd województwa argumentuje, że przez 20 lat ziemia grójecka była w województwie radomskim, istnieją wiec pewne powiązania obszarowe Radomia z miejscowościami w powiecie grójeckim.

  SZPITALE I JEDNA PRZYCHODNIA

  Przeciwko włączeniu powiatu grójeckiego do radomskiego RIT protestują działacze Prawa i Sprawiedliwości - radni Rady Miejskiej w Radomiu. Radny Jakub Kowalski, który napisał list do Adama Struzika w imieniu radnych pisze, że mieszkańcy Ziemi Grójeckiej zaspokajają w odległej o 35 kilometrów Warszawie. Twierdzi, że zarząd województwa "nagina" radomski Regionalny Instrument Terytorialny pod swoje potrzeby polityczne.

  W latach 2014 - 2020 na Regionalne Instrumenty Terytorialne w województwie radomskim skierowane do Płocka, Ciechanowa, Ostrołęki, Siedlec i Radomia ma być przeznaczone 130 milionów euro. Radomski RIT, który powstał w porozumieniu samorządu Radomia z powiatami białobrzeskim, lipskim, kozienickim, przysuskim, radomskim, szydłowieckim, przysuskim i zwoleńskim ma skupić się na inwestycjach w ochronie zdrowia. Pieniądze w ramach wspólnego projektu, którego wartość oszacowano na 365 milionów złotych, mają pójść na modernizację szpitali we wszystkich powiatach oraz przychodni w Szydłowcu.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ