MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Od 1 października będą nowe zasady nocnej i świątecznej pomocy

Izabela Kozakiewicz;[email protected]
- Na nocną i świąteczną opiekę medyczną w ciągu roku szpital dostanie ćwierć miliona złotych mniej w porównaniu do 2016 roku - mówiły Magdalena Lasota (z lewej) i Wioletta Kotkowska, radne PO.
- Na nocną i świąteczną opiekę medyczną w ciągu roku szpital dostanie ćwierć miliona złotych mniej w porównaniu do 2016 roku - mówiły Magdalena Lasota (z lewej) i Wioletta Kotkowska, radne PO. Tadeusz Klocek
W nocy, w weekendy i święta od 1 października mieszkańcy północnej części miasta powinni po pomoc lekarską zgłosić się do szpitala na radomskim Józefowie.

Chorzy z południowych dzielnic zaś do Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Czy pacjenci będą się stosować do rejonizacji? Miasto ma poważne obawy, że zdecydowana większość wybierze punkt przy ulicy Tochtermana. Tymczasem obie lecznice na świadczenie dostały takie same pieniądze. Do tego radomski szpital w skali roku o około 250 tysięcy złotych mniej niż do tej pory.

W sieci pomocy

Zmiany w świadczeniu nocnej i świątecznej pomocy medycznej ma związek z wprowadzeniem tak zwanej sieci szpitali. Lecznice, które się w niej znalazły muszą świadczyć także takie usługi.

Teraz w Radomiu w nocy i w święta pacjenci mogą zgłaszać się po poradę do stacji pogotowia oraz do ambulatorium w szpitalu w Krychnowicach. Przy ulicy Okulickiego byli przyjmowanie zaś pacjenci z powiatu radomskiego. Od 1 października dwa ostatnie punkty zostaną zlikwidowane. - Choć i wcześniej obowiązywała rejonizacja to i tak większość pacjentów przyjeżdżała do stacji pogotowia. W niedziele i święta przyjmowano tam od 200 do nawet 280 pacjentów. W ambulatorium w Krychnowicach cztery razy mniej osób - mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia. - Obawiamy się, że po 1 października większość mieszkańców i tak przyjedzie na Tochtermana.

Łatwiej dojechać

Jak mówi Jerzy Zawodnik ma na to wpływ lokalizacja obu punktów. Do stacji pogotowia łatwiej jest dojechać, na Józefów jest daleko. - Poza tym nocne apteki działają w centrum miasta - dodaje Jerzy Zawodnik.

Szpital próbował negocjować z Narodowym Funduszem Zdrowia wyższy ryczałt, ale to się nie udało. Dopiero za pół roku ma być analizowany przepływy pacjentów.

- Apelujemy do mieszkańców, żeby jednak korzystali z ambulatorium na Józefowie, żeby uniknąć kolejek - mówiły podczas czwartkowej konferencji prasowej radne Platformy Obywatelskiej Wioletta Kotkowska i Magdalena Lasota.

Powiat dołoży?

Kłopot mogą mieć także mieszkańcy powiatu radomskiego, dla których Narodowy Fundusz Zdrowia wyznaczył punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej przy szpitalach w Pionkach i w Iłży. Władze powiatu umówiły się z miastem, że oba szpitale przekażą część swojego ryczałtu dla radomskiej lecznicy i chorzy z powiatu będą mogli korzystać z porad w pogotowiu przy ulicy Tochtermana. - Starostwo miało miesięcznie przekazywać 50 tysięcy złotych. Informacja z ostatniej chwili jest taka, że Narodowy Fundusz Zdrowia się na to nie zgodził - mówiła Magdalena Lasota.

- Nic nie wiem, żeby narodowy Fundusz Zdrowia wypowiadał się w tej sprawie - przekonuje z kolei Leszek Margas, wicestarosta radomski. - Potwierdzam natomiast, że jesteśmy umówieni z władzami miasta, że nasze szpitale rzeczywiście będą przekazywały pieniądze i mieszkańcy powiatu będą mogli korzystać z pomocy w stacji pogotowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie