Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Ostatni moment na rozliczenie PIT. Szykują się kolejki w skarbówkach

Janusz Petz
W I Urzędzie Skarbowym w Radomiu papierowe zeznania podatkowe przyjmowała Elżbieta Bieńka.
W I Urzędzie Skarbowym w Radomiu papierowe zeznania podatkowe przyjmowała Elżbieta Bieńka. Fot. Tadeusz Klocek
Około 15 tysięcy osób rozliczających się w dwóch radomskich urzędach skarbowych nie złożyło jeszcze rocznego zeznania podatkowego za 2016 rok. Można - w ostatnim dniu składania zeznań podatkowych - spodziewać się kolejek w skarbówkach.

Przypomnijmy, roczne zeznanie podatkowe można złożyć, bez obawy o konieczność zapłacenia kary, do północy 2 maja. Pit można wysłać pocztą, korzystając z całodobowego okienka pocztowego. W tym przypadku decyduje data stempla pocztowego.
Skarbówki zachęcają do rozliczania się z fiskusem za pośrednictwem Internetu. Musimy jednak pamiętać, że na finiszu rozliczeń podatkowych bardzo dużo osób może próbować skorzystać z tej formy złożenia pitu i serwery Ministerstwa Finansów mogą nie wytrzymać obciążenia. 2 maja czynne będą wszystkie Urzędy Skarbowe w wydłużonym czasie - od godziny 6 do 16, czynne będą też kasy.

W piątek w I Urzędzie Skarbowym w Radomiu przy ulicy Zbrowskiego w oczekiwaniu na złożenie zeznania podatkowego trzeba było trochę odstać w kolejce.

Zeznanie przez Internet

Pracownicy skarbówek zachęcają do składania zeznań podatkowych, a w razie problemów deklarują pomoc w skorzystaniu z takiej formy rozliczenia się z fiskusem. Trzeba zabrać ze sobą do urzędu dowód osobisty, deklaracje PIT 11 przekazane nam przez pracodawcę.
Jeśli chcemy skorzystać z ulg podatkowych, to należy również pamiętać o zabraniu ze sobą potwierdzenia wydatków, które chcemy odliczyć.
W I Urzędzie Skarbowym złożono 71 876 zeznań podatkowych na 80 tysięcy oczekiwanych PIT-ów. Brakuje więc jeszcze 8 tysięcy zeznań. Do tej pory złożono 35 901 zeznań drogą elektroniczną. w 42 tysiącach PIT-ów znalazła się deklaracja przekazania 1 procenta podatku na szlachetny cel. Do tej pory podatnicy rozliczający się w tym urzędzie skarbowym przekazali na rzecz organizacji pożytku publicznego 2 miliony 165 tysięcy złotych. W II Urzędzie Skarbowym przy ulicy Toruńskiej w Radomiu złożono do tej pory 57 tysięcy zeznań podatkowych. Na ostatnią chwilę czeka na rozliczenie się z fiskusem około 7 tysięcy osób. W tym urzędzie zeznanie w formie elektronicznej złożyło 31 tysięcy osób. 1 procent podatku przekazało na szlachetny cel 37 tysięcy osób na kwotę ponad 2 milionów złotych.

Ułatwienia, kary

W tym roku dla emerytów i rencistów wprowadzono ułatwienia w przekazywaniu 1 procenta podatku na rzecz uprawnionych organizacji. Podatnik nie musi już składać zeznania podatkowego. Wystarczy, że złoży krótkie oświadczenie PIT-OP do urzędu skarbowego. Oświadczenie można złożyć w formie elektronicznej lub w tradycyjny sposób wysyłając wersję papierową pocztą lub składając osobiście w urzędzie skarbowym.
Tegoroczna nowość to łagodniejsze traktowanie osób składających korektę zeznania. Nie musimy już tłumaczyć się pisemnie z powodu złożenia korekty, zostaną ewentualnie naliczone odsetki za opóźnienie w wysokości 50 procent odsetek ustawowych. Łatwiej też odzyskają pieniądze ci, którzy zapłacili mniejszy podatek niż wynosi należna im kwota ulgi prorodzinnej.
Teraz łatwo odliczą należne pieniądze zmniejszając składkę zdrowotną lub społeczną. Sama konstrukcja formularza poprowadzi nas przez tę operację. Za nieterminowe złożenie zeznania podatkowego należy liczyć się z konsekwencjami mandatu karnego w wysokości 200 – 4000 złotych.
Podatnik ma prawo złożyć wniosek o odstąpienie od ukarania w ramach instytucji czynnego żalu. Każda taka sprawa rozpatrywana jest indywidualnie.

Jeśli zeznanie dotyczy dochodów z różnych źródeł, albo trzeba uwzględnić dochody z działalności gospodarczej lepiej korzystać z pomocy biura rachunkowego. Nie ma sensu zgadywać, czy dobrze przeczytaliśmy przepisy.

Na jaki cel warto przeznaczyć 1 procent podatku?

Jak co roku podatnicy mają prawo przekazać jeden procent swojego podatku na szlachetny cel.
1 procent płaconego przez nas podatku możemy przekazać na rzecz organizacji, która została zarejestrowana w spisie organizacji pożytku publicznego. Organizacji proszących o nasze pieniądze stale przybywa. Obecnie o pieniądze podatników zabiega w całym kraju 8558 organizacji, w tym 37 z Radomia. W naszym regionie najczęściej obradowywanymi fundacjami są ogólnopolskie duże organizacje, takie jak „Zdążyć z pomocą”. Wśród lokalnych organizacji popularnością cieszą się hospicja, Caritas Diecezji Radomskiej, stowarzyszenie Arka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie