Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Podsumowanie kampanii “Narkotyki, dopalacze - ulegniesz, przepadniesz"

Piotr Kutkowski
Piotr Kutkowski
O tym, jakie zagrożenia z tego wynikają mówił między innymi Michał Augustyniak, terapeuta z Ośrodka Rehabilitacji dla Osób z Uzależnieniem od Substancji Psychoaktywnych w Pałęgach.
O tym, jakie zagrożenia z tego wynikają mówił między innymi Michał Augustyniak, terapeuta z Ośrodka Rehabilitacji dla Osób z Uzależnieniem od Substancji Psychoaktywnych w Pałęgach. Szymon Wykrota
W 2015 roku na terenie działania mazowieckiej policji odnotowano ponad dziesięć razy więcej zatruć dopalaczami, niż rok wcześniej. Ponad 7 procent ankietowanych uczniów przyznało, że zażywało takie środki.

Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu wspólnie z Kuratorium Oświaty w Warszawie i Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu podsumowali realizację kampanii antydopalaczowej w roku szkolnym 2015/2016. Konferencja była prowadzona pod nazwą “Narkotyki, dopalacze - ulegniesz, przepadniesz". Wśród jej uczestników znaleźli się przedstawiciele oświaty i samorządowców z subregionu radomskiego. Działania ukierunkowane na zmniejszanie powszechności dopalaczy i innych środków psychoaktywnych zaprezentowali w trakcie spotkania Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty i inspektor Marek Świszcz - I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu.

Z zaprezentowanych danych wynikało, że w 2015 roku policja zabezpieczyła na Mazowszu 2290 gramów dopalaczy. Odnotowano 332 zatrucia tymi substancjami, gdy w 2014 roku - 31. Najmłodszy poszkodowany miał 12 lat, najstarszy 38. Przedstawiono również wyniki ankiety przeprowadzonej wśród blisko 11 tysięcy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ponad 7 procent przyznało się do zażycia dopalaczy.

O tym, jakie zagrożenia z tego wynikają mówił między innymi Michał Augustyniak, terapeuta z Ośrodka Rehabilitacji dla Osób z Uzależnieniem od Substancji Psychoaktywnych w Pałęgach.

- Producenci testują dopalacze na swoich klientach. Nawet jednokrotne zażycie stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia - podkreślał - Nasi pacjenci opowiadali, że odlatywali, czuli supermoc, ale pojawiały się także myśli samobójcze, czy chęć latania.

Według Michała Augustyniaka producenci dopalaczy robią wszystko, by osiągnąć jak największe zyski i potrafią nawet dodawać do tych środków potłuczone na miał szkło, które kaleczy nos i drogi oddechowe, powodując w ten sposób szybszą reakcję organizmu.

W trakcie konferencji zaprezentowano między innymi policyjne narzędzie służące do szkoleń prowadzonych dla nauczycieli, wychowawców. To edukacyjna walizka narkotykowa, dzięki której dorośli mogą poszerzyć swoją wiedzę i skuteczniej reagować na potencjalne zagrożenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie