Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Promocja cennych wydawnictw w Resursie zakończyła Kaziki

Barbara Koś
Jakub Mitek prezentuje album „Wpisani w dzieje Radomia. 550 rocznica przybycia oo. Bernardynów do Radomia”.
Jakub Mitek prezentuje album „Wpisani w dzieje Radomia. 550 rocznica przybycia oo. Bernardynów do Radomia”. Radio Plus
Promocja dwóch cennych wydawnictw dotyczących zabytkowego klasztoru ojców Bernardynów zakończyła we wtorek „ Kaziki 2019”, święto patrona miasta.

Te wydawnictwa to publikacja „Wpisani w dzieje Radomia. Pięćset pięćdziesiąta rocznica przybycia oo. Bernardynów do Radomia (1468-2018)” oraz album fotograficzny „550 lat. Dzieje radomskich bernardynów 1468-2018” Wojciecha Stana.
Do Resursy przyszli więc redaktorzy tomów oraz autorzy materiałów zamieszczonych w obu książkach.

Pokłosie konferencji

W imieniu Resursy gości powitał Jakub Mitek.Jak przypomniał, pierwsza książka to pokłosie konferencji naukowej z czerwca 2018 roku, poświęconej historii bernardynów w Radomiu. Do artykułów prezentowanych podczas konferencji zostały dołączone inne, które w całość złożyli redaktorzy księża Michał Krawczyk, Diecezjalny Konserwator Zbytków oraz ojciec Aleksander Krzysztof Sitnik OFM.
Druga pozycja- album Wojciecha Stana i księdza Michała Krawczyka, to kolejne dzieło utrwalające historię klasztoru, perły architektury klasy ogólnopolskiej, którą Radom powinien się szczycić.
Potem zaproszeni goście mówili o swoich tekstach w tomie.

O bernardynach

Aleksander Krzysztof Sitnik, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym oo.Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej,poruszył temat „Rewindykacja radomskiego klasztoru bernardynów i jego losy w czasie II wojny światowej, 1936–1945”.
Elżbieta Orzechowska, wieloletni nauczyciel historii,jest autorka rozdziału,„Bernardyni radomscy w życiu narodu polskiego w XIX wieku”.
O rozdziale„Organy w kościele Bernardynów radomskich”mówił Wiktor Łyjak, muzyk, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Krzysztof Busse z radomskiego delegatury IPN, porusza problem „Klasztor Ojców Bernardynów w Radomiu w dokumentach aparatu bezpieczeństwa (1945-1990). Władysław Czarniak OFM, wykładowca WSD - „Działalności duszpasterskiej bernardynów radomskich na przestrzeni ostatnich 50 lat (1968-2018)”. Z kolei Paweł Puton jest autorem tekstu „Obiekty małej architektury sakralnej wokół zespołu klasztornego oo. Bernardynów.
Podsumował tę część wystąpień O. Stanisław Górka, gwardian klasztoru. - Zależy mi, by mój dom-radomski klasztor, był w jak najlepszym stanie. Żeby móc zachować ten wspaniały zabytek dla przyszłych pokoleń.

O swoim wydawnictwie opowiadał także Wojciech Stan.
- Radomski klasztor Bernardynów stał się mu jeszcze bliższy po pracy nad tym wyjątkowym albumem- mówił.- Dzięki niemu po raz pierwszy skłoniłem się do użycia drona w fotografii. Chciałbym, żeby żmudna praca i dobro, które bernardyni oddają Radomiowi, były jak najlepiej wykorzystywane i szanowane przez nas.
Wojciech Stan podkreślał, że nie można sobie wyobrazić historii Radomia bez ujęcia w niej roli radomskich Bernardynów. Ten album ma to przekazać.

Radomski klasztor ojców bernardynów to perła architektury klasy ogólnopolskiej. Miasto Radom powinno się szczycić posiadaniem tak bogatej pod względem artystycznym i architektonicznym budowli, a także historią z nią związaną. Średniowiecze w Radomiu (a szczególnie wiek XV), to czas, który jest zapomniany przez większość Radomian.
- Jeśli my nie będziemy poznawać swojej własnej historii, to prawie nikt poza naszym miastem również jej nie pozna i nie doceni- mówił podsumowując spotkanie, ksiądz Michał Krawczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie