Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Przegląd filmowy w Elektrowni - "Oblicza muzyki"

tnt
W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia przy ulicy Kopernika 1 w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego trwa przegląd filmowy - „Oblicza Muzyki”. Widzowie mają szansę obejrzeć filmy fabularne i dokumentalne związane z różnymi gatunkami muzyki: klasyki poprzez jazz, rock, reggae, muzyki, która jest ważna w życiu bohaterów filmów, potrafi zmienić ich losy, staje się ich pasją.

Filmy są wyświetlane o godzinie 19.45. W piątek zobaczymy komediodramat „Niebo na ziemi”. To kontynuacja nominowanego do Oscara obrazu „Jak w niebie” - jednego z najbardziej kasowych filmów w historii szwedzkiej kinematografii, porównywanego przez krytyków do „Czekolady” i „Włoskiego dla początkujących”. „Niebo na ziemi” to poruszająca i zabawna historia o sile miłości i sprawczej mocy muzyki.

W sobotę, zamiast filmu będzie koncert. Dla gości Elektrowni o godzinie 19 zagra wspaniały pianista Marcin Masecki. Niedawno artysta wziął na warsztat utwory Fryderyka Chopina. Dzięki temu powstała płyta „Chopin Nokturny” i to właśnie tych utworów będziemy mogli posłuchać podczas koncertu w Elektrowni. Bilety w cenie 15 złotych dostępne są w kasie kina.

Kolejne filmy w ramach przeglądu „Oblicza muzyki” wyświetlane będą do 5 maja.

23 IV (niedziela) – W DRODZE DO JAH, dokumentalny, muzyczny, reż Noël Dernesch, Moritz Springer, muz. Beat Solèr, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Jamajka 2013 (92’) (premiera)
Gentleman, a właściwie Tilmann Otto, dorastał w Kolonii, a Jamajkę odwiedzał regularnie od 17 roku życia, kiedy to wyjechał na wakacje na Karaiby, pierwszy raz stanął za mikrofonem i od razu zrozumiał, że to właśnie w życiu chce robić. W 2014 roku film był nominowany do Nagrody Nos Chopina.

24 IV (poniedziałek) – NIESAMOWITA MARGUERTIE, komediodramat, reż. Xavier Giannoli, Francja 2015, muz. Ronan Maillard (127’) (premiera)
Zdobywczyni Cezara – Catherine Frot oraz laureatka prestiżowego wyróżnienia EFP Shooting Star MFF w Berlinie Christa Théret w inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami historii „najgorszej śpiewaczki świata”. Film producentów hitów „Kobieta na Marsie, mężczyzna na Wenus”, „Wakacje Mikołajka” i „Coco Chanel”, okrzyknięty przez samego Luca Bessona „najlepszym francuskim filmem roku”, wyreżyserował dwukrotnie nominowany do Złotej Palmy w Cannes Xavier Giannoli. Okolice Paryża, początek złotych lat dwudziestych XX wieku. Jak co roku, w imponującym zamku należącym do Marguerite Dumont zbierają się miłośnicy muzyki. Niewielu z nich osobiście zna bogatą właścicielkę posiadłości. Mówi się tylko, że całe życie poświęciła swojej największej pasji: muzyce. Jednak najsłynniejsze arie w interpretacji pozbawionej słuchu muzycznego Marguerite wprawiają w osłupienie zebranych melomanów.

LEONARD COHEN: I’M YOUR MAN, biograficzny, muzyczny, reż. Lian Lunson, USA 2005 (98’)
Leonard Cohen: I'm Your Man? to film inspirowany koncertem „Came So Far For Beauty” (Sydney 2005), będący także zbiorem licznych wypowiedzi artysty o życiu, twórczości, kobietach... Reżyserka filmu Lian Lunson stworzyła niezwykle wzruszający obraz oddając jednocześnie hołd twórczości Cohena. Do udziału w koncercie zostali zaproszeni znamienici artyści, tacy jak Nick Cave, Rufus Wainwright, Jarvis Cocker czy Antony. Punktem kulminacyjnym filmu jest z pewnością utwór „Tower of Songs”, który Leonard Cohen wykonuje wspólnie z Bono & U2. W 2006 roku film był nominowany do Satelity w kategorii najlepszy film dokumentalny
25 IV (wtorek)– ROCKOWE DZIEWCZYNY, dokument muzyczny, reż. Arne Johnson, Shane King, USA 2007 (90’) (premiera)
Dokument przedstawia kulisy obozu, którego uczestniczki tworzą zespoły, piszą piosenki i grają dla 750 fanów w ciągu 5 dni. Niektóre z nich pierwszy raz w życiu chwyciły za gitary i mikrofony. Podczas trwania obozu uczestniczki zaprzyjaźniają się ze sobą, poznają swoje możliwości wokalne i zdobywają większą pewność siebie. Mogą być głośne, krzyczą i nie muszą przepraszać, kiedy zapomną rytmu, grając na perkusji. Ważne jest, aby pozbywały się negatywnych emocji ze swoich ciał i umysłów.

26 IV (środa) – 20 000 DNI NA ZIEMI, dokumentalny, muzyczny reż. Iain Forsyth, Jane Pollard, muz. Warren Ellis, Nick Cave, Wlk. Brytania 2014, (95’)
Nick Cave od lat jest jedną z najbardziej fascynujących i enigmatycznych postaci świata muzyki, literatury i filmu. Jego wyjątkowy filmowy portret – „20 000 dni na Ziemi” – czyni go jeszcze bardziej tajemniczym i zmusza nas do odpowiedzi na pytanie, jak wiele dni z naszego życia naprawdę przeżyliśmy? Co zrobiliśmy z danym nam czasem? Dzień numer 20 000 w życiu Nicka Cave’a – od dźwięku budzika wczesnym rankiem do nocnego spaceru wzdłuż plaży po koncercie – zamienia się w niezwykły i fascynujący portret artysty. W swoim filmowym debiucie Jane Pollard i Iain Forsyth łączą fikcję z prawdą, a sprawy publiczne z prywatnymi, by opowiedzieć historię jego życia. Obrazom towarzyszy narracja napisana i czytana przez samego Cave’a, który dzieli się z widzami swoimi poglądami na życie i wprowadza nas w tajniki tworzenia muzyki przy okazji nagrywania płyty „Push the Sky Away”.

27 IV (czwartek) – OSTATNIE TANGO, dokument, reż. German Kral, muz. Gerd Baumann, Luis Borda, Sexteto Mayor, Argentyna, Niemcy 2015 (85’)
„Ostatnie tango” to film , którego współproducentem jest jest Wim Wenders. Niezwykła opowieść o miłości i nienawiści najsłynniejszej pary w historii tanga argentyńskiego. Połączył ich taniec, rozdzieliło ich życie. María Nieves Regi (80) i Juan Carlos Copes (83) spotkali się, gdy byli nastolatkami i tańczyli razem przez niemal 50 lat. W tym czasie kochali się i nienawidzili, ranili się i odchodzili, lecz zawsze wracali aby razem tańczyć tango. Żaden mężczyzna nie dorównywał w tańcu Juanowi, a żadna kobieta – Marii. Teraz, w jesieni życia, oboje opowiadają o miłości, nienawiści i wspólnej pasji. Pięknie sfilmowanym scenom towarzyszą poruszające wywiady i zdjęcia archiwalne, które sprawiają, że film jest niezapomnianą podróżą, odkrywającą tajemnice tańca i muzyki.

* 28 IV (piątek) – MILES DAVIS, biograficzny, dramat muzyczny, reż. Don Cheadle, muz. Robert Grasper, USA 2015 (100’)
Podróż przez życie i muzykę Milesa Davisa, który stał się światową ikoną jazzu. W 2017 roku film otrzymał cztery nominacje do Czarnej Szpuli, zdobył nagrodę Grammy za najlepszą kompilacyjną ścieżkę muzyczną w formach wizualnych.

29 IV (sobota) – NIENAWISTNA ÓSEMKA, western, reż. Quentin Tarantino, muz. Ennio Morricone, USA 2015 (167’)
Dwaj łowcy głów, próbując znaleźć schronienie przed zamiecią śnieżną, trafiają do Wyoming, gdzie wplątani zostają w splot krwawych wydarzeń. Oscar 2016 w kategorii najlepsza muzyka oryginalna.

30 IV (niedziela) – MR. GAGA, biograficzny, dokumentalny, reż. Tomer Heymann, reż. Ishai Adar, Holandia, Niemcy, Szwecja, Izrael, 2015 (100’) (premiera)
Film Tomera Heymanna opowiada historię genialnego choreografa Ohada Naharina, wieloletniego dyrektora artystycznego najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company. Film zbiera entuzjastyczne recenzje, zarówno wśród krytyków, jak i pośród widzów, którzy podkreślają, że „Mr. Gaga” zafascynuje również tych, którzy nie interesują się tańcem. Historia Naharina to bowiem opowieść o miłości, pasji, emocjach i o przyjemności, jaką każdemu z nas może dać ruch.

*5.V (niedziela) - SONG TO SONG, dramat, muzyczny, reż. Terrence Malick, USA 2017 (129’) (pokaz przedpremierowy)
Dwa osobliwe trójkąty miłosne. Obsesja i zdrada, dla których tłem staje się scena muzyczna Austin w Teksasie.

Początek seansów 19.45, z wyjątkiem 24 IV – 17.45 LEONARD COHEN: I’M YOUR MAN

Karnety w cenie 21 złotych na trzy dowolne filmy przeglądu (oprócz „Song to song” i „Miles Davies”) oraz bilety w cenie 10 złotych na jeden film do nabycia w kasie kina, ulica Kopernika 1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie