MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Reforma oświaty. Szykują się duże zmiany w sieci szkół

Sok
Szymon Wykrota
Do 31 marca samorządy gmin muszą przygotować strukturę szkół, by dostosować do reformy rządowej. Wtedy będzie też wiadomo, ilu nauczycieli i pracowników administracji straci pracę.

Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki, Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki oraz Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty spotkali się w piątek z samorządowcami z regionu radomskiego. Podczas konferencji omówiono planowane zmiany, które wprowadzi reforma edukacji.

Jak zauważył wojewoda, reforma systemu oświaty jest niezbędna do tego, by dostosować ofertę edukacyjną do aktualnych potrzeb rynku pracy oraz podnieść poziom kształcenia młodych Polaków.

- Młodzi ludzie muszą mieć zapewnioną możliwość wyboru szkół i profilów kształcenia odpowiadających ich zainteresowaniom oraz predyspozycjom. To w dużej mierze zwiększa szanse osób kończących edukację na znalezienie oczekiwanej pracy. Zaproponowane zmiany w systemie edukacji od początku prac nad projektem ustawy są konsultowane z nauczycielami, rodzicami i samorządowcami. Reforma ma służyć uczniom oraz społeczeństwu i gospodarce w perspektywie wieloletniej - powiedział Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Urząd Wojewódzki zaplanował pięć spotkań z samorządowcami dotyczących reformy systemu edukacji. Konsultacje odbywają się na terenie delegatur Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz w Warszawie.

Przedstawiciele władz tłumaczyli, że proces wprowadzania reformy edukacji w życie został rozłożony w czasie, ponieważ rozpocznie się w przyszłym roku, a zakończy w 2024 r. Reforma zakłada zupełnie nowy system sieci szkół, nowe zasady programowe.

- Chcemy wysłuchać wszelkich pojawiających się wątpliwości i udzielając rzetelnych danych, rozwiewać obawy - powiedział Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki.

Kolejny etap konsultacji przewiduje 74 spotkania informacyjne z dyrektorami, nauczycielami i rodzicami w całym województwie mazowieckim. Kuratorium uruchomiło także punkty konsultacyjne dla gmin i powiatów. Samorządowcy z rejonu radomskiego mogą skontaktować się z pracownikami kuratorium drogą mailową [email protected] lub telefonicznie (48) 362 05 33.

- Chcemy dotrzeć z informacją o założeniach reformy do jak największej liczby zainteresowanych osób. Dlatego spotkania odbywają się także w poszczególnych powiatach. Będziemy odpowiadać również na indywidualne zaproszenia szkół i samorządów - powiedziała Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie