Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Resursa Obywatelska pracuje nad festiwalem kultury żydowskiej "Ślad"

Barbara Koś
- "Spotkania" nazwaliśmy nieco symbolicznym tytułem"Ślad", gdyż po kulturze żydowskiej w naszym mieście zostały już tylko ślady - mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy.
- "Spotkania" nazwaliśmy nieco symbolicznym tytułem"Ślad", gdyż po kulturze żydowskiej w naszym mieście zostały już tylko ślady - mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy. Barbara Koś
Resursa Obywatelska szykuje się już do Wielkanocy. Pracuje również nad Spotkaniami z Kulturą Żydowską "Ślad", tym razem w formie wirtualnej. Wkrótce poda szczegóły planowanego na maj wydarzenia.

Święto Pesach, nazywane Żydowską Wielkanocą, a w literaturze chrześcijańskiej Paschą lub Paschą żydowską, to najważniejsze i najstarsze święto żydowskie obchodzone na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej.
Święto rozpoczyna się 15 dnia miesiąca nisan. W Izraelu trwa 7 dni.

Główne uroczystości odbywają się w pierwszym dniu, Centralnym wydarzeniem jest wieczerza sederowa z odczytywaniem Hagady – historii wyjścia z Egiptu, która rozpoczyna się od słów: „Byliśmy niewolnikami faraona w Egipcie...”.

Pesach jest przez Żydów nazywany także świętem wolności.

- Pamiętam jak mamusia stroiła firanki na święto Pesach - wspominała pani Zipora Nahir w rozmowie z Tomaszem Czajkowskim. -No przecież wtedy zaczynała się wiosna. Po ciężkiej zimie zdejmowało się podwójne okna, czyściło się szyby i nakładało różne ozdoby. I wtedy albo były nowe firanki, albo były wyprane firanki. W każdym razie moja mama zdobiła je wstążkami. I wszystko było kolorowe. Wtedy zdejmowało się ze strychu naczynia wielkanocne i one zawsze były takie dla mnie bardzo zaciekawiające. Każdy talerz miał inną ozdobę. I ja tak siedziałam i oglądałam te nowe świąteczne naczynia...

W organizowaniu Festiwalu Kultury Żydowskiej "Ślad" Resursa często współpracuje z Ośrodkiem Brama Grodzka w Lublinie, działającym na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Ośrodek mieści się w Bramie Grodzkiej w Lublinie, a więc w wielu realizowanych programach nawiązuje do symbolicznego położenia swojej siedziby, która w przeszłości była przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim a żydowskim oraz miejscem spotkania różnych kultur, tradycji i religii.

Spotkania z kulturą żydowską "Ślad" to o ważne dla Radomia przedsięwzięcie, odbywające się każdego roku w kwietniu. Teraz odbędzie sią w maju, wirtualnie. Ale cel festiwalu pozostaje ten sam.

- "Spotkania" nazwaliśmy nieco symbolicznym tytułem, gdyż po kulturze żydowskiej w naszym mieście zostały już tylko ślady - mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy. - Tę społeczność międzywojennego Radomia, stanowiącą blisko jedną trzecią wszystkich mieszkańców miasta, pochłonął niemal w całości Holocaust. Wraz z odejściem społeczności żydowskiej zanikła też wielokulturowość i wielowymiarowość naszego miasta. I właśnie celem spotkań jest zarówno przywrócenie pamięci o tamtych ludziach, jak i przybliżenie szeroko rozumianej kultury żydowskiej współczesnym radomianom. Poprzez spotkania historyczne, wystawy, filmy i koncerty przywracamy należną radomskim Żydom pamięć. I wciąż odkrywamy nowe ich ślady.

Galeria Słoneczna w Radomiu jest otwarta, i choć nie ma w niej tłumów, czynne są punkty takie jak market spożywczy, drogerie, pralnia czy sklep zoologiczny. Zobacz, jak wygląda centrum handlowe w czasie epidemii koronawirusa.

Radom. Galeria Słoneczna w dobie koronawirusa. Jak wygląda c...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie