MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Rozpoczyna się rewitalizacja ratusza

Sok
Zabytkowy ratusz odzyska wreszcie swój blask i znaczenie.
Zabytkowy ratusz odzyska wreszcie swój blask i znaczenie. Tadeusz Klocek
Już za 18 miesięcy radomianie będą mogli wejść do odnowionego ratusza w Rynku. Jest już plan, jak będzie wyglądać i funkcjonować ten ważny budynek dla Radomia.

Zanim jednak wejdziemy do ratusza, będzie wyłoniony wykonawca, potem ruszą prace, a te muszą być nadzorowane przez konserwatora zabytków.

Urząd Miejski ogłosił właśnie przetarg na rewitalizację ratusza. To kolejna inwestycja mająca na celu ożywienie Miasta Kazimierzowskiego. Na oferty od firm budowlanych zainteresowanych wykonaniem prac Urząd Miejski czeka do 20 czerwca.
Ratusz to drugi po kamienicy Deskurów, obiekt należący do miasta w tej części Radomia, który w ciągu kilku najbliższych miesięcy odzyska dawny blask.

- Planujemy kompleksowy remont obejmujący między innymi osuszenie budynku, odgrzybianie i wzmocnienie ścian, wymianę instalacji, okien, drzwi, wymianę pokrycia dachowego, oraz wykonanie podjazdów i montaż windy dla osób niepełnosprawnych. Projekt zakłada też remont i odtworzenie detali architektonicznych na fasadzie budynku, takich jak herb miasta, godło, wsporniki, balkony i elementy dekoracji fasad - mówił wiceprezydent Konrad Frysztak na piątkowej konferencji prasowej.

Miasto ma już pomysł, jakie będzie przeznaczenie ratusza, zwłaszcza, że są tam pomieszczenia w oficynie, a do wykorzystania parter i I piętro. Po rewitalizacji budynek ma pełnić przede wszystkim funkcję administracyjną.

- Chcemy, aby w ratuszu zapadały najważniejsze decyzje dla mieszkańców Radomia. Tu swoje miejsce znajdzie Biuro Rady Miejskiej i zostanie urządzona sala obrad. Planujemy też przeniesienie Wydziału Obsługi Radomskiej Strefy Gospodarczej oraz utworzenie filii Biura Obsługi Mieszkańca. Chcemy również, by do ratusza przeniósł się Związek Harcerstwa Polskiego, który obecnie korzysta z pomieszczeń w Młodzieżowym Domu Kultury - zapowiedział wiceprezydent.

Część pomieszczeń ratusza będzie przeznaczona na siedzibę harcerzy. Druhowie przeniosą się tu z ulicy Słowackiego. Komendant Hufca ZHP Radom-Miasto Bartosz Bednarczyk ma już kilka pomysłów na to, jak wykorzystać nowe miejsce.

- Mamy nadzieję, że nasz projekt przysłuży się zarówno rozwojowi samego harcerstwa, jak i pozostałym mieszkańcom. Przygotowujemy ofertę edukacyjną i kulturalną dla różnych grup mieszkańców. Sądzimy, że nasza działalność pomoże ożywić Miasto Kazimierzowskie - podkreśla komendant.
Rewitalizacja ratusza ma się zakończyć w grudniu 2018 roku.

Ratusz przez lata pełnił swą wyjątkową funkcję w Radomiu.

Ratusz zbudowano w latach 1845-1848 według projektu Henryka Marconiego w stylu neorenesansowym. Do ratusza przylega budynek odwachu z 1819 roku. W 1852 r. na wieży, której wysokość wynosi 22 m, zainstalowano zegar. Później na elewacji umieszczony został herb miasta. W budynku urzędowali najwyżsi przedstawiciele samorządowi Radomia, m.in.: Józef Grzecznarowski, czy Maciej Glogier. W 1924 r. w Ratuszu gościł marszałek Józef Piłsudski.

Obiekt pozostawał siedzibą władz miejskich do 1958 roku, kiedy biura miejskiej Rady Narodowej przeniesiono do gmachu przy ulicy Żeromskiego. Od 1958 roku budynek był centralą Archiwum Państwowego, które w 2013 roku przeniosło się do nowej lokalizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie