Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Siedziba Polskiej Grupy Zbrojeniowej bez uzasadnienia - raport Najwyższej Izby Kontroli

red
Według opublikowanego 5 stycznia raportu Najwyższej Izby Kontroli o konsolidacji sektora przemysłu obronnego, przy okazji tworzenia Polskiej Grupy Zbrojeniowej nie obyło się bez błędów.

„Konsolidacja w strukturze nowego podmiotu gospodarczego, czyli Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A. nie została poprzedzona rzetelnymi analizami systemowymi. Jedynym celem procesu była koncentracja kapitału, bez określenia planu konsolidacji spółek wniesionych do Grupy i wynikających z tego potencjalnych korzyści. Mimo upływu trzech lat od jej utworzenia nie została przedstawiona ostateczna wizja funkcjonowania Grupy i nadal nie wdrożono jej strategii. Wciąż nie są osiągane korzyści dla Sił Zbrojnych RP w postaci dostaw uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz usprawnienia procesu modernizacji polskiej armii” - czytamy w raporcie.

Zdaniem NIK wybór siedziby PGZ w Radomiu nie był uzasadniony względami merytorycznymi w momencie podejmowania tej decyzji. Podjął ją Minister Skarbu Państwa bez konsultacji z Ministrem Obrony Narodowej. „Wynajęte w Radomiu powierzchnie biurowe przekraczają bieżące potrzeby Grupy. Bowiem faktyczna działalność Spółki, w tym jej Zarządu, ma miejsce w Warszawie. W związku z tym w stolicy wynajmowana jest powierzchnia biurowa. Jej dublowanie generuje dodatkowe koszty” - piszą autorzy raportu NIK.

W opinii zarządu PGZ, krytyczne uwagi zawarte w raporcie Najwyższej Izby Kontroli, dotyczące działalności Polskiej Grupy Zbrojeniowej kierowanej przez poprzedni Zarząd PGZ są w pełni uzasadnione i trafne. Obecny zarząd ubolewa nad faktem, iż w okresie rządów koalicji PO-PSL spółka nie funkcjonowała poprawnie w obszarze wskazanym przez kontrolerów.

Jednocześnie podkreślić należy, że NIK nie zakwestionowała samej konsolidacji. Jak czytamy w raporcie: „Efektywna konsolidacja ma kluczowe znaczenie dla procesu modernizacji technicznej polskiej armii. Modernizacja ta jest niezbędna do ochrony interesu narodowego”.

Kontrola NIK

Raport Najwyższej Izby Kontroli. W 2013 roku podjęto decyzję o utworzeniu spółki Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), mającej konsolidować przedsiębiorstwa przemysłu obronnego, będące własnością Skarbu Państwa. Miała ona zastąpić zakończoną fiaskiem, a trwającą od początku 2000 roku, koncentrację produkcji zbrojeniowej w ramach Polskiego Holdingu Obronnego (dawny Bumar). Celem kontroli NIK była ocena, czy proces tworzenia PGZ przebiegał prawidłowo, a zakładane rezultaty utworzenia i działalność Grupy zostały osiągnięte. Badaniami objęto okres od początku 2012 do połowy 2016 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie