Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza wyremontuje w tym roku dwa groby

Barbara Koś
Zabytkowy grób rodziny Surmackich.
Zabytkowy grób rodziny Surmackich. Społeczny Komitet
Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, podjął decyzję o renowacji w 2017 roku dwóch nagrobków na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej: Jana Mileyko oraz rodziny Surmackich.

Neoklasycystyczny, szlachecki nagrobek Jana Mileyko (żyjącego w latach około 1784 - 1842), pułkownika kawalerii i komendanta Radomia posiada herby szlacheckie. Na radomskim cmentarzu są tylko trzy tego typu szlacheckie nagrobki z herbami. Grobowiec rodziny Surmackich, z lat 80-tych XIX wieku jest równie ciekawy. Wznosi się na nim postument wykonany z piaskowca, zwieńczony krzyżem. Cokół nagrobka wyróżnia się wielkim bogactwem motywów dekoracyjnych. Postument upamiętnia urzędnika Wojciecha Surmackiego (1834-1882) i jego rodzinę.

- Obecnie czekamy na oferty od wykonawców prac konserwatorskich - mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu. - Chcielibyśmy, aby prace ruszyły na początku czerwca. Natomiast prezentacja odnowionych nagrobków, nastąpi tradycyjnie, przed świętem Wszystkich Świętych – dodaje Adamiec.

Zarząd Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego musiał wybrać spośród kilkudziesięciu zabytkowych nagrobków te, które potrzebują najpilniejszych prac konserwatorskich.

– Na radomskiej nekropolii mamy ponad 300 zabytkowych nagrobków, wpisanych do rejestru zabytków województwa mazowieckiego, z czego ponad 30 zostało w pierwszej kolejności wskazanych przez Komitet, do pilnych prac konserwatorskich - mówi Sławomir Adamiec przypominając, że tylko dzięki ofiarności społecznej, można niektóre z nich każdego roku ratować. Komitet liczy, że z dwóch tegorocznych kwest (wielkanocna w Wielką Sobotę i listopadowa we Wszystkich Świętych), uda się zebrać pieniądze, które pozwolą wykonać wszystkie zaplanowane w tym roku prace.

W czasie ubiegłorocznej kwesty listopadowej, do puszek kwestujących trafiło ponad 33 tysięcy złotych, za które Komitet wykonał renowację nagrobków Marianny Niedźwieckiej oraz Stasia i Luci Kędzierskich. Tegoroczne prace będą jednak bardziej kosztowne i wstępnie szacuje się, że przekroczą kwotę 40 tysięcy złotych. Jak przypomina nasz rozmówca, w ciągu ponad 21 istnienia Komitet zebrał łącznie ponad 577 tysięcy złotych, dzięki którym odnowił 18 obiektów sztuki cmentarnej.

Sam cmentarz to zabytek. Cmentarz Rzymskokatolicki przy ul. Limanowskiego ma ponad 200 lat i należy do najstarszych w Polsce. Został założony w 1812 roku na działce o powierzchni 2 morgów, które ofiarował Wojciech Łodwigowski, „zamożny obywatel radomski”. Miejsce to położone było około 150 metrów na zachód od drogi zwanej „traktatem starokrakowskim”, poza rogatkami miejskimi „w polu” odległym około jednego kilometra od Radomia. Leżą tu także historyczne postacie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie