MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom stanie się stolicą techologii druku 3D?

Janusz Petz
Sebastian Murawski, szef Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii. W tle unikatowa maszyna, jedna z pięciu na calym świecie i jedyna w Europie.W hali przemysłowej na Gołębiowie już działają urządzenia, które mogą  wykorzystywać kosmiczne technologie, pomocne w wielu dziedzinach.
Sebastian Murawski, szef Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii. W tle unikatowa maszyna, jedna z pięciu na calym świecie i jedyna w Europie.W hali przemysłowej na Gołębiowie już działają urządzenia, które mogą wykorzystywać kosmiczne technologie, pomocne w wielu dziedzinach. Szymon Wykrota
Radom ma szansę stać się już w nieodległej przyszłości krajową stolicą technologii druku 3D.

Mało praktyczne, ale efektowne wykorzystanie technologii obecnej w Radomskim Centrum Technologii i Innowacji. Możemy zeskanować człowieka i zrobić jego odlew w skali 1:1 z dokładnością, o której rzeźbiarz mógłby tylko pomarzyć, bo wyrażonej w mikrometrach. Odlew może być ze stali narzędziowej, kobaltu,brązu, złota, złota, srebra. Nie ma problemu. Jedynie miedź stawia jeszcze opór kosmicznym technologiom druku 3D, ale obserwując postęp tej dziedziny przełamanie tego oporu będzie zapewne jedynie kwestią czasu.

Stolica druku 3D

Chlubą radomskiego centrum jest unikatowa drukarka 3D, w której mogą powstać odlewy z metalu o wysokości do 2 metrów 10 centymetrów i podstawie 1,5 metra na 1,5 metra. Takich urządzeń jest trzy na świecie - trzy u producenta, jedna w Brazylii i jedna w Radomiu. Radomskie centrum ma zresztą wyłączność na wykorzystanie maszyny w Europie. - Metal stosujemy taki jaki jest potrzebny. Prototypową bryłę silnika możemy wydrukować w stali narzędziowej, tytanie, stelicie, różnych stopach metalu - mówi Sebastian Murawski, szef Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii. W centrum jest też maszyna niemiecka wykorzystująca spiekanie proszków metalu w pojemniku zasypowym. Dwa lasery pracujące równolegle stapiają punkt po punkcie, piksel po pikselu, następnie o 0,02 milimetra opuszczany jest zbiornik z metalowym proszkiem i nabudowywana jest kolejna warstwa.

Granica wyobraźni

- Tylko wyobraźnia jest ograniczeniem. Druk 3 D przełamuje przede wszystkim ograniczenia technologiczne. Tam gdzie nie wejdzie nóż, wiertło frez tam druk 3 D nie będzie miał najmniejszych problemów. Druk 3 D pozwala zaoszczędzić materiał, energię, czas - mówi Sebastian Murawski. Centrum drukowało makiety miast, prototypy urządzeń, elementy ze stali, aluminium, z poliamidu, z żywic światłoutwardzalnych dla różnych dziedzin i branż. Radomskie centrum jest nastawione na świadczenie zwykłych usług dla firm. Drugi obszar działalności jest znacznie ważniejszy, przede wszystkim w kontekście ambicji polskich inżynierów, wynalazców, polityków dogonienia najnowocześniejszego świata. Centrum chce współpracować z instytutami badawczymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie