Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. "Straszny dwór" Moniuszki na radomskiej scenie

Barbara Koś
Bracia Zbigniew i Stefan, kawalerowie sumienni i przyzwoici, wracają do domu po skończonej służbie wojskowej. Druhowie są zdecydowani: „nie masz niewiast w naszej chacie! Wiwat, semper, wolny stan!” Poprzysięgają zatem na zawsze pozostać w bezżennym stanie. Ale od czego rodzina i przyjaciele?

Bracia postanawiają zatem odwiedzić starego przyjaciela ojca - Miecznika. W jego dworze poznają dwie urodziwe panny - Hannę i Jadwigę - córki Miecznika. I co z przysięgą? Naturalnie - ad acta.

„Straszny dwór” - opera Stanisława Moniuszki skomponowana w latach 1861-1864, do której libretto napisał Jan Chęciński, to dzieło o silnym zabarwieniu patriotycznym, posiadające jednocześnie cechy romantyczne i komediowe. Z powyższych powodów było popularne wśród polskiej publiczności i zakazane przez rosyjskie władze okupacyjne; opera powstała bowiem w okresie zaborów, a jej prapremiera 28 września 1865 roku w Warszawie, przerodziła się w wielką manifestację patriotyczną. Wystawiona dwa i pół roku po upadku powstania styczniowego na całe pokolenia znalazła trwałe miejsce w sercach Polaków.

Jak pokazały oklaski i radomianie kochają „Straszny dwór”. Arię z kurantem, arię Skołuby (Ten zegar stary,,,"), chór prząśniczek oraz mazur z IV aktu na scenie Radomskiej Orkiestry Kameralnej przyjmowano owacyjnie.

Była to już kolejna wizyta Opery Śląskiej z Bytomia w naszym mieście. Zainicjowała tę współpracę dyrekcja Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Można powiedzieć tylko jedno słowo: brawo!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie