MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Stulatek na emeryturze. W regionie przybywa osób w wieku ponad 100 lat

Janusz Petz;[email protected]
W Radomiu setne urodziny obchodzila niedawno Cecylia Blejsz, na zdjęciu z najbliższymi  i  wiceprezydentem miasta Karolem Semikiem.
W Radomiu setne urodziny obchodzila niedawno Cecylia Blejsz, na zdjęciu z najbliższymi i wiceprezydentem miasta Karolem Semikiem. FOT. archiwum
30 osób w regionie radomskim, w tym 15 w samym Radomiu może się obecnie pochwalić wiekiem co najmniej 100 lat. Osób w tak sędziwym wieku stale przybywa. Warto dożyć takiego wieku, chociażby z powodu wysokich dodatkowych świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

3408,62 złotych - taka jest wysokość dodatkowego świadczenia, które otrzymują emeryci wraz z ukończeniem 100 lat.

- Świadczenie honorowe dla stulatków jest wypłacane niezależnie od otrzymywanej emerytury czy renty. Przysługuje nawet tym, którzy nie otrzymują żadnego świadczenia. Nie trzeba wypełniać też żadnych formularzy lub wniosków, zostanie ono przyznane automatycznie - mówi Andrzej Januszewicz, dyrektor oddziału ZUS w Radomiu.

Ukończenie 100 lat jest tym milsze dla jubilata, iż wiąże się z nim również pewna miła wizyta. Tego dnia często odwiedzają go lokalne władze, w tym przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy składają mu serdeczne życzenia i wręczają kwiaty.

Żyjemy dłużej

100 rocznica urodzin nie jest już jednak tak rzadka jak kiedyś. Średnia wieku stale się wydłuża i zgodnie z prognozami demograficznymi Eurostatu proces ten będzie się jeszcze nasilać. Dzieci urodzone w 2020 roku będą żyć dłużej - średnio 74,2 lat dla chłopców i aż 81,9 lat dla dziewczynek. Aby zapobiec niekorzystnym zmianom struktury demograficznej Polski powinno więc rodzić się więcej dzieci. Zrównoważyłoby to wydłużanie się naszego życia i odmłodziło społeczeństwo.

Proces starzenia się ludności odzwierciedla współczynnik starości, określający udział osób starszych (razem mężczyźni i kobiety w wieku 65 lat i więcej) w ogólnej liczbie ludności, który w 2015 roku wyniósł 16,2 procent wobec 15,8 procent w 2014 roku.

Według danych portalu najstarsipolacy.pl obecnie najstarszą Polką jest pani Jadwiga Szubartowicz z Lublina. 16 października tego roku skończy 111 lat. O pół roku młodsza od niej jest kobieta mieszkająca w Gliwicach. Osób w wieku powyżej 107 lat jest obecnie w Polsce 17.

Na liście 47 najstarszych Polaków nie ma nikogo z regionu radomskiego.

Prognozy na przyszłość

Według długoletnich prognoz demograficznych przygotowanych przez Główny Urząd Statystyczny starzenie się społeczeństwa będzie się systematycznie zwiększało. Na przykład w samym mieście Radomiu w 2020 roku osób w wieku powyżej 85 lat ma być 5 305, a w roku 2050 już 13 252.

Dla porównania w powiecie kozienickim liczba osób w tym samym wieku i w tym samym czasie wzrośnie z 1440 do 3408, a w powiecie radomskim z 2 751 do 8003.

W 2020 roku w powiecie przysuskim w wieku poprodukcyjnym będzie 8153, a w w roku 2050 liczba osób takich osób ma wzrosnąć - według prognoz do 10190.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie