Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Szykuje się ciekawa premiera w Teatrze Powszechnym - ”Ostatni” Maksyma Gorkiego. Próby już trwają

Barbara Koś
Pierwsze czytanie tekstu sztuki - reżyser, Anton Malikov, w środku,  z lewej aktorzy Iwona Pieniążek i Marek Braun.
Pierwsze czytanie tekstu sztuki - reżyser, Anton Malikov, w środku, z lewej aktorzy Iwona Pieniążek i Marek Braun. Teatr Powszechny
W Teatrze Powszechnym rozpoczęły się próby spektaklu „Ostatni” Maksyma Gorkiego. Będzie to kolejna premiera na radomskiej scenie. Zaplanowana jest na 18 kwietnia.

Sztukę reżyseruje Anton Malików, jeden z najciekawszych młodych rosyjskich reżyserów, dwukrotnie doceniony podczas przeglądu Złotej Maski, najważniejszej nagrody teatralnej w Rosji. Dramaturgicznego opracowania tekstu dokonał Michał Pabian dramaturg Teatru Nowego w Poznaniu, który miął już okazję współpracować z rosyjskim reżyserem. Scenografię wykona Matylda Kotlińska, już wkrótce poznamy obsadę aktorską.

O czym jest dramat?

Bohaterami sztuki napisanej przez Maksyma Gorkiego w 1908 roku, są członkowie rodziny Kołomyjcewów: Iwan, brat Jakub, żona Zofia, synowie i córki. Z powodu kłopotów wszyscy zmuszeni są zamieszkać razem w domu Jakuba. Ich życie nie jest sielanką, a wręcz przeciwnie, jest zlepkiem konfliktów, pretensji, wymagań wobec siebie.

Iwan to despotyczny ojciec i mąż, który wychowuje dzieci w kłamstwie. Ostatnio stracił władzę, moc i szacunek innych, co potęguje jego sadyzm i okrucieństwo. Różni się od niego Jakub, łagodny, samotny i śmiertelnie chory człowiek. Pomimo nie najlepszych relacji, w trudnej sytuacji decyduje się pomóc rodzinie Iwana.

Codzienne rodzinne konflikty pokazują, jak trudną społecznością jest rodzina. W spektaklu obserwujemy pełen wachlarz skontrastowanych ze sobą postaci i sprzecznych cech charakteru.Rodzina Kołomyjcewów staje się lustrem upadku światowego ładu i porządku. Czy „Ostatni” dają nadzieję na nowe życie, na rozpoczęcie wszystkiego od nowa?

Będzie to, jak zapowiada teatr, niezwykle aktualny, pełen emocji tekst, we współczesnej inscenizacji i reżyserii Antona Malikova.

Gorki na przełomie epok

Rosyjski pisarz, Maksym Gorki (1868 - 1936) żył i tworzył na prze łomie dwóch epok. Debiutował jako prozaik w 1892 roku. Rozgłos zyskał trzema tomami „Szkiców i opowiadań” (1898–1899), a także dramatami „Mieszczanie” (1901) i „Na dnie” (1902), ukazującymi sprzeciw przeciwko rosyjskiemu mieszczaństwu przełomu wieków.Mieszczanie”. Debiut dramatyczny Gorkiego dziś w literaturze światowej sztuk uważany jest za utwór dojrzały:- „Prawda postaci - i prawda konfliktów - chwyta za trzewia”, pisano.
Mimo, że Gorki maluje środowisko odrażające: klasę, którą już wtedy, w 1901 r., ukazuje jako nieodwołalnie skazaną przez historię.

Jeszcze bardziej realistyczną jest sztuka”Na dnie:” obraz ludzi zepchniętych na margines, wegetujących w domu noclegowym. „Na dnie” jest w równej mierze ponurym, realistycznym demaskatorskim obrazem autentycznego dna społecznego w określonej rzeczywistości, co totalną, uogólnioną sceną losu ludzkiego.

Zwiastun rewolucji, ale innej

Gorki był więc jakby zwiastunem rewolucji, ale gdy wybuchła ona w Rosji, nie zyskała akceptacji pisarza. Przyjął ją z niechęcią, publikował antybolszewickie felietony, próbował ratować aresztowanych pisarzy. W czasie rewolucji mieszkał czasowo we Włoszech - na Capri i w Niemczech.

Obie sztuki „Mieszczanie” i „Na dnie” są grywane do dziś w polskich i nie tylko teatrach. Anton Malikov, reżyser radomskiego spektaklu, przygotował „Mieszczan” w 2016 roku w Teatrze Polskim w Szczecinie zyskując bardzo dobre recenzje.

„Ostatni” zapowiadają się więc interesująco.

Piątkowa impreza w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia!

Jorrgus i Skytech w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie