Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Udany Spacer Literacki zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna

Barbara Koś
Spacer Literacki prowadzi Ilona Michalska-Masiarz.
Spacer Literacki prowadzi Ilona Michalska-Masiarz. Miejska Biblioteka Publiczna
Podczas sobotniego, trzeciego już Spaceru Literackiego organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną, uczestnicy wędrówki szukali śladów Bernarda Gotfryda.

Spacer nosił tytuł : Miasto Antoniego Gołębiarza - śladami Beranrda Gotfryda. Jak powiedziały nam przewodniczki Spaceru: Ilona Michalska-Masiarz i Marta Trojanowska z działu promocji biblioteki, w sobotnie popołudnie wędrowano przede wszystkim śladami... pamięci. To właśnie wspomnienia Bernarda Gotfryda prowadziły zebranych po dawnym Radomiu.

Co zostało dziś z opisów fotografa i pisarza z przedwojennego miasta? Czy można jeszcze rozpoznać widok z pierwszego zdjęcia Gotfryda? Do której szkoły chodził uznany fotograf?
- Mimo że ręce marzły, uczestnicy wykazali się wytrwałością i przychylnością, za co pięknie dziękujemy- mówią Ilona Michalska-Masiarz i Marta Trojanowska.

Kim był Bernard Gotfryd?

Urodził się w Radomiu w roku 1924, a zmarł 3 czerwca 2016 roku w Nowym Jorku, USA. Amerykański pisarz i fotograf polsko-żydowskiego pochodzenia wychował się w Radomiu, gdzie ukończył również szkołę podstawową. W okresie II wojny światowej podjął naukę w zakładzie fotograficznym, jednocześnie współpracując z polskim ruchem oporu.

Został więźniem radomskiego getta, a następnie niemieckich, obozów koncentracyjnych w Majdanku oraz Mauthausen-Gusen, w którym tylko cudem przeżył pracując w nieludzkich warunkach w kamieniołomach. Wyzwolony przez Amerykanów wrócił do Radomia ale nikt z jego rodziny nie przeżył. Odnalazł krewną w Szczecinie , skąd wyjechał do USA.

Jako fotoreporter pracował dla „Newsweeka”. W 1983 odwiedził Polskę jako fotograf „Newsweeka” dokumentując pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski.Potem jeszcze dwukrotnie: w latach 1983 i 2006 odwiedzał rodzinny Radom. Przekazał również 60 swoich zdjęć dla Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu.

Był autorem książek wspomnieniowych poświęconych przedwojennemu Radomiowi oraz holocaustowi, laureatem Nagrody Literackiej Miasta Radomia z 2009 roku Wydał zbiór prozy ”Antoni Gołębiarz i inne opowiadania o Holokauście”, opublikowało je Wydawnictwo Dolnośląskie oraz tom „Widuję ich w snach. Nowe opowiadania,” które edytowała Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie