Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. W Resursie Obywatelskiej rozpoczęły się spotkanie "Przed "Śladem"

Barbara Koś
Od lewej- Paweł Puton i Marcin Kępa podczas wykładu i prezentacji.
Od lewej- Paweł Puton i Marcin Kępa podczas wykładu i prezentacji. Barbara Koś
Wykład otwarty „Żydowski Radom w literaturze” wygłoszony w Resursie Obywatelskiej przez Marcina Kępę, połączony z multimedialną prezentacją Pawła Putona "Radomskie ślady” rozpoczął w czwartek cykl wydarzeń poprzedzających IX Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”.

Tym razem całość Spotkań zaplanowano na sierpień, ze względu na przypadającą wówczas 75. rocznicę likwidacji radomskiego getta. Dlatego wydarzenia czwartkowe i piątkowe noszą tytuł:„Przed Śladem”.

Swój wykład Marcin Kępa rozpoczął od pisarza, Jehoszui Perle, urodzonego w 1888 roku w Radomiu, a zmarłego wiosną 1944 w Birkenau. Ten żydowski pisarz był przedstawicielem realizmu i naturalizmu, Współcześnie znane są tylko dwie jego książki, wydane w języku polskim. Pierwsza to powieść "Żydzi dnia powszedniego", napisana w roku 1935 a wydana dopiero w roku 1998.
- Jest to książka bardzo ważna dla nas, bo opisuje Radom przełomu XIX i XX – mówił Marcin Kępa. - Znajdziemy opisy ulic Żeromskiego i Rwańskiej, klasztoru Bernardynów czy radomskiego cmentarza. To epopeja o życiu zwykłych Żydów, której bohaterem jest dwunastoletni Mendel, czyli sam pisarz.

Drugi utwór Perlego to znakomita relacja o getcie i jego zagładzie, napisana w formie zbliżonej do pamiętnika w latach 1942-43. Jej znaczący fragment znalazł się w pracy "Archiwum Ringelbluma - getto warszawskie".

Kolejny radomski autor, który utrwalił nasze miasto w prozie, to Edward Kossoy, prawnik, publicysta, adwokat w sprawach sądowych ofiar narodowego socjalizmu. Nie pochodził wprawdzie z Radomia ale tu mieszkał i w 1930 roku zdał maturę w Liceum Chałubińskiego. Jego wspomnieniowa proza to „Na marginesie”, biografia utrzymana w tonie literatury faktu.

Wiele miejsca Radomiowi poświęcił także Bernard Gotfryd, urodzony w 1924 roku w Radomiu, amerykański pisarz i fotograf polsko-żydowskiego pochodzenia. Jego opowiadania „Antoni Gołębiarz.i inne opowiadania o holokauście” czy wydany potem przez radomską bibliotekę drugi tom opowiadań, opisują Radom międzywojenny oraz okupacyjny.

„Cisza przed burzą. Życie polskich Żydów przed Holokaustem” Ben-Zion Golda zawiera także wspomnienia o Żydach radomskich. Robi to także autobiograficzna powieść „Dwie obrączki” Millie Werber. Autorka urodziła się w Radomiu.

Kolekne wydarzenia "Przed Śladem" : 21 kwietnia (piątek), godz. 11.00 (plac po dawnej synagodze, ul. Podwalna)- Happening "Początek Księgi IV" w wykonaniu uczniów VI LO im. J. Kochanowskiego w Radomiu.

21 kwietnia (piątek), godz. 12.00 (Resursa Obywatelska) Z cyklu "Kochanowski dla Radomia" - "Wobec Zagłady - ks. Władysław
Paciak i inni artyści polscy w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej" -wykład otwarty Mieczysława Szewczuka.

Zobacz też: Jak wygląda praca nad książką od kulis? (Dzień Dobry TVN/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie