Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. W Teatrze Powszechnym rozpoczęły się już warsztaty teatralne. Czytali dramat „Baba - Dziwo”

Barbara Koś
Czytanie dramatu „Baba - Dziwo” stało się jednocześnie spektaklem.
Czytanie dramatu „Baba - Dziwo” stało się jednocześnie spektaklem. Barbara Koś
W Teatrze Powszechnym rozpoczął się cykl warsztatów dla wszystkich: dzieci, młodzieży i dorosłych. Jako pierwsi zaprezentowali ci starsi, czytając w poniedziałek, 7 października, na Scenie Kotłownia, dramat Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej „Baba - Dziwo”.

Michał Pabian, opiekun grupy aktorów- amatorów, którzy pod jego kierunkiem będą czytać dramaty, kształcąc przy tym dykcję, głos i tym podobne elementy sztuki aktorskiej, bardzo trafnie wybrał na początek właśnie „Babę Dziwo”.

Sztukę, jak tłumaczył widzom, Pawlikowska napisała na zamówienie dyrektora, Arnolda Szyfmana, do jego Teatru Polskiego w 1938 roku. Jej warszawska premiera odbyła się w końcu sierpnia 1939 roku. Grana była w Warszawie jeszcze 31 sierpnia oraz 1, 2 i 3 września 1939 roku. Miała być pokazana i 4 września, ale tego dnia już na Warszawę spadły bomby. Pierwsze powojenne wystawienie sztuki miało miejsce w 1967 roku.

Upiorna satyra

Choć od premiery upłynęło 80 lat, „Baba Dziwo” jest wciąż aktualna. Była i jest bowiem upiorną satyrą na dyktaturę, a jednocześnie protestem przeciwko niej. Przeciwko władcom, którzy zamieniają swoje państwo w podległy sobie folwark. Którzy tyranizują psychikę ludzi, zmuszając ich do wyznawania swoich idei, naturalnie jedynie słusznych.

Pabian wybrał do czytania tylko fragmenty dramatu. Niemniej płynące ze sceny takie „obrazki” jak idea Lebensbornu- hitlerowskich obozów rozrodczych, pełnych kobiet za tę rozrodczość nagradzanych, kwestia podsłuchów i idących za tym wszystkich elementów państwa policyjnego, plus naturalnie tajna policja , faszystowskie okrzyki i pozdrowienia...I trzymająca to państwo jednym palcem demoniczna dyktatorka, Valida Vrana ...To wszystko budziło grozę. Zwłaszcza dziś.

Czytali wspaniale

Jedenastu czytających doskonale zrozumiało ideę utworu. Robili to tak sugestywnie że niektóre ze scen z uwagi na ich aktualność, budziły przerażenie.
Czytali Natalia Bąk, Anna Gaździńska, Justyna Łyżwińska, Bożena Michalska, Katarzyna Piwońska, Bogusława Przybytniewska, Małgorzata Przychodzeń, Natalia Stróż, Iga Wasilewska, Emilia Włodarczyk, Kacper Piszczek i Bartłomiej Stryjski.

Przedstawienie kontynuowała rozmowa z udziałem wykonawców i publiczności, na temat przeczytanego tekstu i szeroko pojętej wolności.
Czytania będą kontynuowane, a opiekun zapowiada teraz tekst Doroty Masłowskiej. Wstęp na czytanie jest bezpłatny i teatr zaprasza wszystkich chętnych i ciekawych.

Poznają tajniki teatru

W nowym sezonie artystycznym powraca działalność edukacyjna i popularyzatorska ”Powszechnego”. Odbył się już nabór dla dzieci z klas 1- 3 i dla dzieci starszych. Uczestnicy nauczą się interpretacji tekstu literackiego, podstawowych zadań aktorskich, budowania postaci i pracy w grupie. Finałem zajęć stanie się przedstawienie.

Shaun Baker i Jessica Jean w Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie