Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. W wakacje rośnie liczba wypadków drogowych

pok
Rozmowa z Rafałem Jeżakiem z zespołu prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.

O czym warto pamiętać, wybierając się samochodem na urlop?

Zacznijmy od wyjazdów dzieci i młodzież wyjadą na kolonie i obozy. Już teraz, jak to zwykle bywa pod koniec roku szkolnego, organizowane są wycieczki. Dobrym zwyczajem stało się kontrolowanie przez Policję oraz Inspekcję Transportu Drogowego autokarów wiozących dzieci i młodzież. Organizatorzy wyjazdów z wyprzedzeniem mogą zgłosić potrzebę sprawdzenia autokaru. Jeśli nauczyciel, rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stan trzeźwości kierowcy będzie budził wątpliwości, należy nie dopuścić do dalszej podróży, a swoje wątpliwości zgłosić policjantom.

Czy sami też możemy sprawdzić wiarygodność i przygotowanie przewoźnika?

Jak najbardziej. Organizatorzy wyjazdu mogą na przykład poprosić o okazanie badania technicznego pojazdu, oglądając opony, ustalając z którego roku jest autobus i jaki ma przebieg. Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło stronę internetową bezpiecznyautobus.gov.pl. Dzięki temu można się upewnić czy autobus, ma ważne badanie techniczne, aktualne ubezpieczenie oraz czy jest oznaczony jako wycofany z ruchu.

-Dzieci już wsiadły do autokaru i ruszyły w drogę. Czy to oznacza, że nie musimy się już o nie martwić?

- Przypomnijmy wcześniej dzieciom o podstawowych zasadach podróżowania autokarem. Nie powinny spacerować po wnętrzu pojazdu, wychylać się przez okna, stawać na siedzeniach, opierać się o drzwi. Pamiętajmy o obowiązkowym korzystaniu z pasów bezpieczeństwa jeżeli autobus jest w nie wyposażony

- Czy autokar powinien mieć specjalne oznaczenie?

- Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym na pojeździe przewożącym zorganizowaną grupę dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat, umieszcza się z przodu i z tyłu tablice barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. Kierujący takim pojazdem jest obowiązany włączać światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci. Kierującemu autobusem w czasie przewożenia osób nie wolno palić tytoniu i spożywać pokarmów. Zabrania mu się także oddalania od pojazdu, gdy silnik jest włączony.

Na wakacje wyruszamy własnym pojazdem. O czym wtedy musimy pamiętać?

- Należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych. Policjanci zwracać będą uwagę na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Nie będzie i nie ma taryfy ulgowej dla piratów drogowych nie przestrzegających ograniczeń prędkości czy wyprzedzających „na trzeciego”. Funkcjonariusze przeprowadzą też liczne kontrole stanu trzeźwości kierowców. Ładna pogoda sprawia, że wielu kierowców czuje się pewniej za kółkiem, a przez to paradoksalnie rośnie liczba zdarzeń na drodze. Pamiętajmy o tym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie