Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Wielki maraton pisania listów Amnesty International w obronie prześladowanych w WSH

Izabela Gajewska-Kopczyńska
Młodzież z radomskiego „Plastyka” w ramach akcji Amnesty International napisała 501 listów w sprawie prześladowanych osób.
Młodzież z radomskiego „Plastyka” w ramach akcji Amnesty International napisała 501 listów w sprawie prześladowanych osób. Fot. wsh radom
Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu wraz z Amnesty International organizuje Maraton Pisania Listów. Można pomóc osobom, które są prześladowane. Taka akcja odbędzie się także w Kozienicach.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada 10 grudnia w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu będzie Maraton Pisania Listów. Tegoroczny finał odbędzie się między 9-10 grudnia, kiedy to odręcznie przez 24 godziny uczestnicy będą pisać listy w obronie osób, których prawa są łamane na całym świecie. Akcja odbędzie się także po raz trzeci w środę i czwartek, 6 i 7 grudnia w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Czarnieckiego w Kozienicach.

- Najważniejszym celem Maratonu Pisania Listów jest realne wpływanie na losy osób, których prawa człowieka są łamane. Listy pisane przez ludzi w Polsce i na całym świecie są naprawdę skuteczne, osoby, dla których pisaliśmy listy w poprzednich edycjach: Muhammad Bekzhanow, Chealsea Manning i Máxima Acuña zostały uwolnienione z więzienia - mówi Piotr Chojnacki z Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

Muhammad Bekzhanow – jeden z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie, został uwolniony w lutym 2017 roku po 17 latach spędzonych w więzieniu. Setki tysięcy osób napisało listy domagające się jego uwolnienia.

Chealsea Manning – sygnalistka, została uwolniona w maju 2017 roku po tym jak w styczniu prezydent Barack Obama skrócił jej wyrok 35 lat pozbawienia wolności. Ponad 250 000 osób domagało się jej uwolnienia.

Máxima Acuña – zarzuty, które usłyszała Máxima Acuña farmerka, która przeciwstawiła się jednej z największych firm wydobywających złoto, zostały wycofane w maju 2017 roku. Ponad 150 000 osób wysłało do niej listy wsparcia, zapewniając o swojej solidarności.

Organizatorzy akcji w Radomiu od 24 listopada odwiedzili 6 szkół średnich z Radomia i okolic, a prócz uczniów i nauczycieli, swoje listy napisali również radomianie w Galerii Słonecznej. Do 1 grudnia powstało 1871 odręcznie napisanych listów. Uczniowie Zespołu Szkół Agrotechnicznych wspólnie napisali 310 listów, grupa 30 uczniów Szkoły Partnerstwa Międzynarodowego im. Unii Europejskiej w Radomiu napisała aż 166 listów, młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących imienia Jana Kochanowskiego ma na koncie 308 listów, w Zespole Szkół w Jasieńcu uczniowie napisali 190 listów, w liceum „Konopnickiej” powstało 234 listy, a uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych imienia Józefa Brandta wspólnie napisali 501 listów.
- Wszystkich, którzy chcą jeszcze wesprzeć akcję, zapraszamy na Finał Maratonu, który odbędzie się 9 grudnia o godzinie 12 i potrwa do 10 grudnia, do godziny 12 w Wyższej Szkole Handlowej przy ulicy Traugutta 61 a - dodaje Piotr Chojnacki.
W czasie Maratonu będą pisane odręcznie listy w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane. Uczestnicy domagają się zwolnienia więzionych za przekonania i zaprzestania prześladowania obrońców praw człowieka.

Wśród osób, do których będzie kierowana pomoc w postaci listów są między innymi Shackelia Jackson z Jamajki - nękana za przeciwstawianie się przemocy policjantów; Mahadine z Czadu, któremu grozi więzienie za post na Facebooku, Clovis Razafimalala z Madagaskaru - skazany za ochronę zagrożonego lasu deszczowego czy Hanan Badr El-Din z Egiptu, której grożą zarzuty za poszukiwania zaginionego męża. Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będzie można w tym roku pisać, znajduje się na stronie maraton.amnesty.org.pl.

Akcja odbędzie się także w środę i czwartek w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Czarnieckiego w Kozienicach, w godzinach 11 - 17, a udział w niej może wziąć każdy, nie tylko społeczność szkolna.

Aby napisać list, warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Należy kierować się podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, piszemy wyraźnie, warto się podpisać, dzięki temu możliwe jest, że otrzymamy odpowiedź. Znajomość języków obcych nie jest wymagana.

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?

ZOBACZ TEŻ: Budowa hali widowiskowo-sportowej i stadionu w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie