Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Wystawa „Pod prąd” w Muzeum imienia Malczewskiego

Barbara Koś
To obraz Andrzeja Wróblewskiego, który pokazywana będzie na wystawie.
To obraz Andrzeja Wróblewskiego, który pokazywana będzie na wystawie. Muzeum imienia Malczewskiego
Wystawa „Pod prąd” to nowa ekspozycja przygotowywana w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, na którą muzeum zaprasza w środę, 19 czerwca o godzinie 17.

Wystawa „ Pod prąd …” prezentuje prace artystek i artystów polskich tworzących po 1945 roku. To Maria Anto, Barbara Jonscher, Zofia Artymowska, Maria Jarema, Jadwiga Maziarska, Teresa Pągowska, Erna Rosenstein, Teresa Rudowicz, artyści współtworzący grupę Wprost : Maciej Bieniasz, Zbigniew Sobocki, Zbylut Grzywacz, Jacek Waltoś, oraz innych wybitnych przedstawicieli polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku. To dzieła Tadeusza Brzozowskiego, Edwarda Dwurnika, Stanisława Fijałkowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Skarżyńskiego, Henryka Stażewskiego, Jana Tarasina, Zbysława Marka Maciejewskiego i Zbigniewa Makowskiego.

Są to dzieła artystów przypisywanych różnym nurtom i kierunkom obecnym w sztuce drugiej połowy XX wieku, (polskie wydanie ekspresjonizmu, informelu, abstrakcjonizmu i surrealizmu) Ową różnorodność niewątpliwie łączy siła wyrazu. Są to prace znaczące w dorobku prezentowanych artystów.

Symbol w sztuce

Motywem przewodnim tej wystawy będzie znak i symbol w sztuce, jako sposób porozumiewania się artystów z odbiorcami. Jak czytać malarstwo, czym jest znak a czym jest symbol w sztuce – te pytania nurtowały wielu badaczy i odbiorców sztuki. Wiele dzieł nadal pozostaje zagadką, a ścieżki interpretacji wydają się być kręte… - Zastanowimy się, na ile znaki w przedstawionych pracach są czytelne, na ile artysta świadomie formułuje komunikat, jakimi środkami formalnymi operuje… W końcu co my, jako odbiorcy sztuki odczytujemy dla siebie - tłumaczy Ilona Pulnar - Ferdjani, kierownik działu nauki i oświaty muzeum.

Skąd obrazy?

Eksponowane obrazy to ułamek zbiorów sztuki współczesnej, jakie przez lata zgromadziło Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.Kolekcja sztuki współczesnej była budowana jeszcze w ramach działalności Działu Sztuki, na długo przed utworzeniem odrębnego oddziału. W 1991 roku otwarto Muzeum Sztuki Współczesnej, do którego trafiły zgromadzone dotychczas zbiory. W latach 1992-2015 muzeum zgromadziło dodatkowo 2, 5 tysiąca prac i w 2016 roku kolekcja liczyła już 4,5 tysiąca prac malarskich, rysunkowych i rzeźbiarskich.W latach 2017-2018 kolekcja sztuki współczesnej została przekazana w depozyt do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

Wystawa będzie czynna do 30 września.

Federico Scavo i Czadoman w radomskim Explosion. To była impreza! Zobacz zdjęcia

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie