MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Żeromskiego Bis - w tym roku będzie projekt

Izabela Kozakiewicz;[email protected]
Żeromskiego Bis według dotychczasowych założeń ma mieć wylot przy ulicy Tragutta, vis a vis liceum imienia Kopernika i minironda w tym miejscu.
Żeromskiego Bis według dotychczasowych założeń ma mieć wylot przy ulicy Tragutta, vis a vis liceum imienia Kopernika i minironda w tym miejscu. Szymon Wykrota
Budowę nowej ulicy w centrum Radomia planują władze miasta. Będzie to droga alternatywna dla Żeromskiego. W tym roku ma być przygotowana dokumentacja projektowa.

Ulica, roboczo nazywana Żeromskiego Bis, to nie jest nowy pomysł. Mówi się o niej od lat . Wlot nowej drogi jest zaplanowany przy ulicy Traugutta, w przesmyku między kamienicą z siedzibą PTTK a liceum imienia Czachowskiego. Wylot z kolei ma być także przy ulicy Traugutta, ale vis a vis liceum Kopernika, przy minirondzie.

Ma powstać także odnoga w kierunku ulicy Piłsudskiego, z wyjazdem przez jedną z tamtejszych bram.

Na projekt w tegorocznym budżecie miasta jest zarezerwowanych 80 tysięcy złotych. W przyszłym roku miałoby być rezerwowane pieniądze na prace.

Zanim jednak przyjdzie do robót miasto musi pozyskać działki na trasie przebiegu przyszłej Żeromskiego Bis, w większości są to nieruchomości prywatne.

- Prowadzimy rozmowy. Część właścicieli jest zdecydowana oddać działki za darmo - mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. - W grę wchodzą wyburzenia, bo część działek jest zabudowana. W niektórych przypadkach są to komórki, ale jest też budynek z mieszkaniami gminnymi.

Nowa droga ma odciążyć ulicę Żeromskiego. - Teraz mamy tam strefę dostaw, samochody ciężarowe niszczą kostkę granitową na deptaku - mówi Konrad Frysztak. - Ale nowa ulica zapewniła by dojazd do posesji, które nie mają teraz dojazdy, albo jest on ograniczony. Dostępne dla mieszkańców stałyby się podwórka kamienic. Ich właściciele z pewnością będą mieli pomysł na wykorzystanie tego.

Jak zapewnia Konrad Frysztak to nie powinna być bardzo kosztowna inwestycja. - Ale podawanie teraz kwot byłoby wróżeniem z fusów. Musimy poczekać na dokumentację, wiedzieć ile będzie kosztowało na przykład wyburzanie budynków. Musimy mieć też uregulowane sprawy własnościowe gruntów - wyjaśnia Konrad Frysztak.

Zobacz też: Budowa hali widowiskowo-sportowej w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie