Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom zmienia się na lepsze? Badają to gimnazjaliści z szóstki

Izabela Gajewska
Ernest Płatos (z lewej), Jakub Winiarski i Dawid Bukalski będą sprawdzać, jak nasz miasto postrzegają radomianie i obcokrajowcy
Ernest Płatos (z lewej), Jakub Winiarski i Dawid Bukalski będą sprawdzać, jak nasz miasto postrzegają radomianie i obcokrajowcy fot. Szymon Wykrota
Skąd pomysł na to przedsięwzięcie?

Aneta Pawłowska, opiekunka projektu:

Co prawda projekty edukacyjne nie zakładają pracy w języku obcym, ale tutaj uczniowie będą musieli wykazać się znajomością chociażby podstaw języka angielskiego, przeprowadzając wywiady i tłumacząc ankietę. Wierzę, że sobie poradzą.

Gimnazjaliści z "szóstki" przygotowują projekt edukacyjny, który ma zbadać, jak zmienia się nasze miasto
Czy Radom jest miastem tolerancyjnym i przyjaznym dla cudzoziemców? - Mamy nadzieję, że tak - mówią gimnazjaliści z Publicznego Gimnazjum numer 6, którzy realizują właśnie projekt edukacyjny na ten temat.

W szkołach gimnazjalnych realizowane są projekty, w których uczniowie badają dany problem. Czwórka młodych ludzi z "szóstki" postanowiła sprawdzić, jak na nasze miasto patrzą ludzie z innych krajów, którzy przyjechali tu na studia czy do pracy. Problemowi przyglądają się uczniowie klas drugich: Ernest Płatos, Dawid Bukalski, Jakub Winiarski i Anna Niewczas.

JAK NAUKOWCY

Dlaczego wybrali taki temat? - Wydał mi się ciekawy, bo pomyślałem, że warto wcielić się w rolę reportera, a po części nawet naukowca - twierdzi Dawid Bukalski, a Jakub winiarski dodaje: - Chcieliśmy też zobaczyć, jak Radom postrzegają sami Radomianie i przyjezdni, a także przełamać nieśmiałość. W końcu będziemy rozmawiać z dorosłymi ludźmi, często po angielsku.

Powstał już harmonogram prac.

Uczniowie przygotowują ankietę, którą przeprowadzą wśród społeczności lokalnej, rówieśników i obcokrajowców. Będą też przeglądać archiwa gazet. Stąd wyłoni się obraz miasta. Potem publicznie zaprezentują wyniki swoich badań.

JEST LEPIEJ?

- Mam nadzieję, że uda nam się dowieść, że Radom zmienia się na lepsze, że jest miastem przyjaznym dla mieszkańców i gości, że jest coraz ładniejszy - mówi Ernest Płatos, a Dawid dodaje: - Nawet dla ludzi w naszym wieku Radom może być atrakcyjny. Jest tu gdzie spędzić czas, a mimo to narzekamy. Będziemy sprawdzać, dlaczego tak się dzieje.

Opiekunem projektu jest Aneta Pawłowska, nauczycielka języka angielskiego. - Dzięki projektowi uczniowie nauczą się pracy w grupie. Mam nadzieję, że ich badania dowiodą, że Radom nie jest wcale taki zły - mówi Aneta Pawłowska.

- Wszyscy, którzy chcą się podzielić swoimi spostrzeżeniami na temat Radomia, mogą pisać na adres: [email protected] - dodaje Dawid. - Dla nas te uwagi będą bardzo cenne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie