MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom znów będzie stolicą filozofii. Przed nami Festiwal OKNA czyli 16 edycja Radomskiego Festiwalu Filozofii

Barbara Koś
Barbara Koś
Wykład i warsztaty pod hasłem „Spokój w chaosie życia” poprowadzi doktor Marcin Fabjański. Autor książek w tematyce filozofii wschodu i zachodu, czerpiących między innymi z buddyzmu, stoicyzmu i myśli Arthura Schopenhauera. Ponad dwa lata spędził w Azji – między innymi w Indiach, Chinach, Nepalu, Tajlandii i Birmie, gdzie medytował w klasztorach buddyjskich. Prowadzi Apenińską Szkołę Filozofii we Włoszech.
Wykład i warsztaty pod hasłem „Spokój w chaosie życia” poprowadzi doktor Marcin Fabjański. Autor książek w tematyce filozofii wschodu i zachodu, czerpiących między innymi z buddyzmu, stoicyzmu i myśli Arthura Schopenhauera. Ponad dwa lata spędził w Azji – między innymi w Indiach, Chinach, Nepalu, Tajlandii i Birmie, gdzie medytował w klasztorach buddyjskich. Prowadzi Apenińską Szkołę Filozofii we Włoszech. Resursa
Warsztaty stoickiej medytacji, teatralne scenki miejskie, spotkania autorskie, wystawa, a dla najmłodszych – w ramach „Bajkowej Niedzieli” - baśnie filozoficzne. To zaledwie wybrane z punktów programu 16. edycji Radomskiego Festiwalu Filozofii „OKNA”, który rozpocznie się już w czwartek, 18 kwietnia i potrwa do niedzieli, 21 kwietnia.

Radom znów będzie stolicą filozofii. Przed nami Festiwal OKNA czyli 16 edycja Radomskiego Festiwalu Filozofii

„(…) musimy przyjąć przypadkowość życia jako normalne nasze przeznaczenie” to hasło tegorocznej edycji festiwalu, które podsunęła i wymyśliła… radomska młodzież. Mowa o uczniach I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Radomiu. Okazało się, że przeznaczenie w życiu człowieka to jedna z tych kwestii, które ich żywo interesują.

- Sprawdzimy zatem, jak wypadnie połączenie doświadczenia z młodością – wychodząc od fragmentu tekstu Leszka Kołakowskiego, przedyskutujemy wskazany problem, wcale nie licząc na to, że dojdziemy do jednoznacznych wniosków… To wszystko podczas debaty, która stanowi nieodłączny element festiwalowego programu – mówi Justyna Dąbrowska z Resursy.

Debata, poprzedzona wręczeniem Nagród im. prof. Leszka Kołakowskiego oraz Miasta Radomia, zaplanowana jest na piątek 19 kwietnia o godzinie 12. Całość odbędzie się na fontannach miejskich.

Warto będzie zwrócić również uwagę na spotkanie i warsztaty z doktorem Marcinem Fabjańskim, czyli filozofem z 25-letnim doświadczeniem, autorem kilkunastu innych książek wydanych po angielsku, niemiecku, włosku i polsku; filmów dokumentalnych i scenariuszy oraz reportaży nagradzanych w Polsce i USA.

W sobotę 20 kwietnia o godzonie 10 doktor Fabjański poprowadzi warsztaty pod hasłem „Spokój w chaosie życia”. Uczestnicy poznają stoickie metody medytacji, dowiedzą się jak wchodzić w stan podwyższonej uważności i rozwijać swój potencjał.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 48 362 85 90, 48 362 42 63.

Jednym z gości festiwalu będzie także doktor Adam Olczyk, który w piątek 19 kwietnia o godzinie 18 w Resursie wygłosi wykład pod hasłem „Nieznośne pytanie o aktualność myśli. Czy uczy nas jeszcze Leszek Kołakowski?”.

Autor książki „ Filozofia Leszka Kołakowskiego. Marksizm, chrześcijaństwo i prawa człowieka” będzie szukał odpowiedzi na pytanie, w jakim zakresie (czy w ogóle?) myśl Kołakowskiego pozostała aktualna wobec najważniejszych wyzwań współczesnej (praktycznej) refleksji filozoficznej.

Nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych odbiorców.

W niedzielę, 21 kwietnia, o godzinie 11 Resursa zaprosi na „Baśnie filozoficzne” w wykonaniu Jerzego Szufy oraz warsztaty filozoficzne.

To opowieść o niepokornej Zośce, która chciała wygrać w chowanego z księciem o najbystrzejszym wzroku na świecie. O chłopcu, który tak bardzo chciał wiedzieć, czym jest szczęście, że aż mu wyrosła broda filozofa! O wyprawie Thora, Lokiego i Tjalfiego do krainy olbrzymów i o tym, jak poznali prawdę o sobie.

Wstęp: 20 złotych. Bilety dostępne w kasie Resursy oraz online.

„OKNA” 2024 to także ciekawa wystawa, spotkanie z twórczością Adriana Szarego, scenki teatralne w wykonaniu radomskiej młodzieży czy wieczór wspomnień poświęcony Leszkowi Kołakowskiemu z udziałem Bogusława Beka, doktora Wiesława Chudoby, doktora Zbigniewa Janowskiego, profesora Stanisława Zbigniewa Kamieńskiego oraz Elżbiety Dziedzickiej.

Pełny program wydarzenia:

18 kwietnia (czwartek):
- godzina 17 - Promocja książki doktora Adriana Szarego „O aksjologii dziecięcej. Szkice lingwistyczne” (poświęconej m.in. bajkom Leszka Kołakowskiego) i spotkanie z Autorem. Miejsce: Resursa Obywatelska. Wstęp wolny.

19 kwietnia (piątek):
- godzina 12 - wręczenie Nagród imienia profesora Leszka Kołakowskiego oraz Miasta Radomia Laureatom XXXVI Olimpiady Filozoficznej; debata wokół kwestii przeznaczenia przygotowana i prowadzona przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Radomiu (z udziałem doktora Andrzeja F. Ziółkowskiego z Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz Laureatów Nagród); spektakl „Na pełnym morzu” według jednoaktówki Sławomira Mrożka przygotowany przez Grupę Teatralną z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Radomiu, reżyseria Anna Bednarczyk i Anna Szczerbińska. Miejsce: Fontanny miejskie – ulica Żeromskiego (w razie niepogody – Resursa Obywatelska). Wstęp wolny.

- godzina 17.30 - Otwarcie wystawy „Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem” (materiały graficzne – fotografie, plakaty, projekty scenografii z teatrów: „Kubuś” w Kielcach, Powszechnego w Radomiu, „Baj Pomorski” w Toruniu, „Groteska” w Krakowie, „Rampa” w Warszawie). Miejsce: Resursa Obywatelska. Wstęp wolny.

- godzina 18 - Wykład doktora Adama Olczyka pod hasłem „Nieznośne pytanie o aktualność myśli. Czy uczy nas jeszcze Leszek Kołakowski?” (spotkanie połączone z dyskusją). Miejsce: Resursa Obywatelska. Wstęp wolny.

20 kwietnia (sobota):
- godzina 10-14.30 - Wykład i warsztaty pod hasłem „Spokój w chaosie życia” prowadzone przez doktora Marcina Fabjańskiego.
Miejsce: Resursa Obywatelska. Wstęp wolny (na warsztatach liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 48 362 85 90, 48 362 42 63).

- godziny 16 -18 - Czego nas uczy Leszek Kołakowski? – scenki miejskie w wykonaniu Teatru Poszukiwań oraz uczniów Grupy Teatralnej z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Radomiu. Miejsce: Fontanny miejskie – ulica Żeromskiego (w razie niepogody – Resursa Obywatelska). Wstęp wolny

21 kwietnia (niedziela):
- godzina 11 - Spektakl dla dzieci „Baśnie filozoficzne” w wykonaniu Jerzego Szufy oraz warsztaty filozoficzne. Miejsce: Resursa Obywatelska. Wstęp płatny – 20 złotych.
- godzina 17 - „Nie ma trudnych pytań czyli o filozofii pół żartem pół serio” – wieczór wspomnień poświęcony Leszkowi Kołakowskiemu z udziałem Bogusława Beka, doktora Wiesława Chudoby, doktora Zbigniewa Janowskiego, profesora Stanisława Zbigniewa Kamieńskiego oraz Elżbiety Dziedzickiej; prowadzenie doktor Adrian Szary. Miejsce: Resursa Obywatelska. Wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie