Radomiak Radom zremisował z Lechem Poznań. Obie drużyny strzeliły po dwie bramki. Zobacz zapis relacji LIVE

Radosław Olchowski
Radomiak Radom gra z Lechem Poznań. To ostatni mecz Zielonych w tym roku kalendarzowym. Maciej Kwiatkowski
W meczu 19. kolejki PKO BP Ekstraklasy piłkarze Radomiaka Radom grali u siebie z Lechem Poznań. Po szalonym meczu padł remis 2:2. Na portalu www.echodnia.eu prowadziliśmy relację tekstową z tego wydarzenia.

Radomiak Radom - Lech Poznań 2:2 (0:1)
Bramki: Abramowicz 78, Rocha 90+4 - Kvekveskiri 30, Pereira 50
Radomiak: Posiadała - Pik (78 Grzesik), Cichock (78 Matos), Abramowicz, Raphael Rossi, Edi Semedo (88 Okoniewski), Wolski, Donis (66. Rocha), Lisandro Semedo (78 Leandro), Luizao, Henrique.
Lech: Mroczek - Pereira, Milić, Salamon, Czerwiński, Hotić (68 Blazić), Kvekveskir (68 Sobiech)i, Murawski, Velde (76 Anderson), Marchwiński, Karlstrom.
Sędziuje: Daniel Stefański (Bydgoszcz)

Żółte kartki: Donis, Henrique - Salamon, Hotić, Karlstrom, Velde
Czerwona kartka: Karlstrom
[cyt]- To będzie ciekawy mecz, trener wie dużo o nas, ale my nie do końca wiemy zbyt dużo o nim jako o pierwszych trenerze. Oni zagrali tylko dwa mecze pod jego wodzą, więc na razie niewiele wiemy, ale do meczu na pewno będziemy odpowiednio przygotowani – mówił przed starciem bramkarz Lecha Bartosz Mrozek.

Golkiper Kolejorza nie wiedział chyba, że w Radomiu mecz piłkarki to świętość. Kibice Zielonych od początku będą wspierać gospodarzy ile sił. Ale, jak to w sporcie bywa wszystko weryfikuje relacja sportowa, boiskowa.
W tej serii spotkań zakończyły się trzy spotkania. Górnik Zabrze pokonał Wartę Poznań 3:0, Jagiellonia Białystok zremisowała 3:3 z Puszczą Niepołomice, a Zagłębie Lubin przegrało ze Śląskiem Wrocław 1:2.
Na trybunach stadionu przy ulicy Struga zasiądzie 7050 widzów. Tylu fanów zakupiło bilety na to spotkanie.
1 minuta: Od środka spotkania zaczęli gracze Lecha, którzy wygrali losowanie. Lech w Radomiu jeszcze nie wygrał, radomianie mają zatem dodatni bilans spotkań z Kolejorzem w roli gospodarzy.
6 minuta: Radomiak wywalczył pierwszy rzut rożny. Do dośrodkowania Rafała Wolskiego wyskoczył Pedro Henrique, ale nie trafił w bramkę.
15 minuta: Radomiak szarżował, a konkretnie Henrique i został sfaulowany w dobrej akcji przez Bartosza Salomona. Obrońca Lecha ujrzał żółty kartonik.
24 minuta: Tym razem w ataku pozycyjnym byli gracze z Poznania. Piłkę strarcił jednak Radosław Murawski. Zieloni pognali z kontrą, ale ta została przerwana faulem.
27 minuta: W dogodnej sytuacji znalazł si e Lisandro Semedo. Pomocnik Radomiaka został jednak zablokowany przy próbie strzału.
30 minuta: GOL DLA LECHA. Piłkarze przyjezdnych wyszli spod pressingu. Wymienili kilka świetnych podań. Ostatecznie Joel Pereira dograł płasko w pole karne, a Nika Kvekveskiri płaskim strzałem pokonał Alberta Posiadałę.
36 minuta: Ponownie w ataku Kvekveskiri, ale tym razem nie trafił z szesnastu metrów do siatki radomian.
38 minuta: Znakomita okazja, by Radomiak wyrównał. W sytuacji sam na sam znalazł się Edi Semedo. Ograł bramkarza Bartosza Mrozka, po czym nie trafił do pustej bramki.
39 minuta: Pedro Henrique wręcz powinien wyrównać. Strzelał z kilku metrów, bramkarz Lecha obronił. Dobitka napastnika przewrotką też padła łupem golkipera przyjezdnych.
42 minuta: Piłka w siatce Radomiaka. Kristoffer Velde wcelował w okienko, ale sędzia gola nie uznał, bo wcześniej jeden z piłkarzy Lecha był na spalonym.
45 minuta: Sędzia Stefański do regulaminowego czasu pierwszej części doliczył co najmniej cztery minuty.
45+4 minuta: Radomiak miał jeszcze jedną szansę, by remisować w tym spotkaniu. Niestety dla Zielonych Lisandro Semedo przestrzelił.
50 minuta: GOL DLA LECHA Krótko po wznowieniu po przerwie akcję gości finalizował Joel Pereira. Zawodnik Lecha huknął pod poprzeczkę nie do obrony.
63 minuta: Lechici zadowoleni z wyniku kontrolują przebieg rywalizacji.
65 minuta: Drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę został ukarany Jesper Karlstrom. Radomiak gra zatem z przewagą jednego graca.
71 minuta: Do dośrodkowani prawej strony dopadł Henrique. Strzelił głową celnie, ale Mrozek nie dał się zaskoczyć.
76 minuta: Arbiter sprawdza VAR. Rozstrzyga, czy Radomiak będzie miał karnego. Ostatecznie jedenastka nie została podyktowana.
79 minuta: GOL DLA RADOMIAKA Wysiłki Zielonych wreszcie nagrodzone. Dośrodkowanie w pole karne wykorzystał Dawid Abramowicz, zmniejszając starty.
87 minuta: Abramowicz płaskim strzałem próbował zaskoczyć golkipera Lecha. Ten jednak załpał uderzenie obrońcy miejscowych.
90 minuta: Do regulaminowego czasu sędzia doliczył aż siedem minut.
90+4 minuta: GOL DLA RADOMIAKA Wielki finisz Radomiaka. Po akcji całego zespołu do siatki Lecha wcelował Leonardo Rocha.
90+7 minuta: Sędzia Stefański kończy to spotkanie. Radomiak przegrywał już 0:2, ale zdołał odrobić starty i wywalczył cenny punkt do klasyfikacji.

Tak zapowiadaliśmy sobotnie starcie Radomiaka z Lechem.
Dla podopiecznych trenerów Macieja Kędziorka (Radomiak) i Johna van den Broma (Lech) będzie to ostatni pojedynek o punkty w 2023 roku.

Zieloni zajmują obecnie dziewiąte miejsce w ligowej tabeli. Radomianie mają w dorobku 23 punkty, a na ten bilans złożyło się sześć zwycięstw, pięć remisów i siedem porażek. Natomiast piłkarze Kolejorza to aktualnie trzecia siła naszej ekstraklasy. Drużyna ze stolicy Wielkopolski plasuje się na trzeciej pozycji, mając 32 oczka. Podopieczni van den Broma wygrali dotąd dziewięć spotkań, pięć zremisowali i cztery przegrali. Jedno ze zwycięstw Lech zanotował właśnie z Radomiakiem, pokonując radomian przy Bułgarskiej 2:0.

Tymczasem przed sobotnim rewanżem w zespole Radomiaka nikt nie pauzuje za kartki. Po chorobie do gry powraca Jan Grzesik, natomiast ciągle kontuzjowani są Roberto Alves i Luis Machado. W Lechu na pewno nie zagrają Mikael Ishak (kartki) oraz kontuzjowani Filip Dagerstal i Adriel Ba Loua.

Dla trenera Kędziorka mecz ma szczególne znaczenie. Wszak przez ostatnie lata pracował właśnie w zespole z Poznania.

- Będę podchodził do tego meczu podobnie, jak do starć z Górnikiem i Widzewem, ale jestem tylko człowiekiem. Spędziłem w Poznaniu tyle czasu, że jakiś aspekt dodatkowej motywacji będzie - mówił na przedmeczowej konferencji szkoleniowiec Zielonych.