Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomianie na Polach Chwały. Była rekonstrukcja historyczna

Wojciech Szczepański;[email protected]
Rekonstruktorzy policyjni z Radomia, na zlocie pasjonatów historii „Pola Chwały” w Niepołomicach koło Krakowa, pokazali elementy szkolenia, jakie w okresie międzywojennym organizowała Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.
Rekonstruktorzy policyjni z Radomia, na zlocie pasjonatów historii „Pola Chwały” w Niepołomicach koło Krakowa, pokazali elementy szkolenia, jakie w okresie międzywojennym organizowała Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. fot. nadesłane przrez uczestników
Rekonstruktorzy historyczni z Radomia zaprezentowali szkołę obrony powietrznej i przeciwgazowej

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 września, okolice zamku królowej Bony w Niepołomicach koło Krakowa, zmieniły się w ogromne pole bitewne. Po raz jedenasty zorganizowano tam „Pola Chwały”, czyli ogólnopolskie spotkania miłośników historii i wojskowości.

W tym roku przyjechało do Niepołomic prawie tysiąc wielbicieli rekonstrukcji historycznej, gier planszowych, bitewnych i modelarstwa.

Pola Chwały to olbrzymia impreza plenerowa, która rozgrywa się w różnych punktach Niepołomic, zamieniając miasto w kolorowy garnizon wojskowy. Na ulicach można zobaczyć rycerzy i żołnierzy z różnych epok. Prezentują umundurowanie i wyposażenie bojowe oraz unikatowe pojazdy.

Na zamku, na makietach i planszach rozgrywane są największe bitwy z dziejów Polski i świata. Hipodrom, czyli duży plac ćwiczebny opanowują grupy rekonstrukcyjne prezentując pokazy większych oddziałów wojskowych i sprzętu.

Zwieńczeniem „Pól Chwały” jest defilada wszystkich historycznych aktorów przez miasto, kończąca się pod zamkiem. Ma tam wtedy miejsce staropolskie „okazywanie wojska wszelakiego” z przedstawieniem każdej grupy.

W imprezie od ośmiu lat biorą udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia. - W „Polach Chwały” uczestniczymy od 2009 roku. Co roku pokazujemy w Niepołomicach coś nowego - mówi aspirant Paweł Łuk-Murawski komendant rekonstruktorów z Radomia.

Członkowie Grupy, na dziedzińcu zamkowym, zaprezentowali nowy program, czyli „szkołę obrony powietrznej”. To elementy szkolenia, jakie w okresie międzywojennym organizowała Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Do pokazu radomianie wykorzystali replikę ręcznego karabiny maszynowego wzór 28 sytemu Browning, na trójnożnej podstawie umożliwiającej strzelanie do samolotów.

- Nawiązujemy do tradycji Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, powszechnej organizacji pro obronnej jaki istniała w okresie międzywojennym, a której aktywnymi członkami i instruktorami, byli funkcjonariusze Policji Państwowej. Pokazujemy także w ramach „szkoły obrony powietrznej” sposoby zwalczania samolotów nieprzyjacielskich za pomocą karabinów maszynowych, jak również zbiór przedwojennych polskich masek przeciwgazowych, plansz szkoleniowych czy innych unikatowych pamiątek związanych z Ligą Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. To nasza nowa jakość rekonstrukcyjna, zaczynająca cieszyć się uznaniem w kraju. Między innymi za taki pokaz otrzymaliśmy w tym roku, jedno z głównych wyróżnień na prestiżowym ogólnopolskim zlocie „Odyseja Historyczna” w Kutnie - dodaje aspirant Paweł Łuk-Murawski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie