Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomianie na Polach Chwały. Rekonstruktorzy historyczni dali pokaz w Niepołomicach. Zobacz zdjęcia

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Rekonstruktorzy z Radomia wraz ze swoimi kolegami z Żyrardowa, prezentowali historię Policji Państwowej.
Rekonstruktorzy z Radomia wraz ze swoimi kolegami z Żyrardowa, prezentowali historię Policji Państwowej. Archiwum prywatne
Rekonstruktorzy z Radomia prezentowali historię policji na zamku w Niepołomicach (województwo małopolskie).

W sobotę i niedzielę 24 i 25 września bieżącego roku, okolice zamku królowej Bony w Niepołomicach koło Krakowa, zamieniły się w ogromny obóz wojskowy.

Wielki garnizon

Po raz szesnasty zorganizowano tam „Pola Chwały”, czyli wielką imprezę plenerową w której od wielu lat uczestniczą, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu. Pola Chwały 2022 to jedna z największych imprez historyczno-militarnych w Polsce. Obejmuje całe centrum Niepołomic, ogniskując się w najciekawszych punktach miasta.

Niepołomice na dwa dni stają się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem. Na jego ulicach można spotkać rycerzy i żołnierzy z różnych epok i krajów oraz wozy bojowe, które zwykle możemy podziwiać w zbiorach muzealnych. Obozy wojskowe są rozstawione wokół zamku i na terenach parkowych w centrum Niepołomic, a oddziały rekonstrukcyjne zostają podzielone według epok, od starożytności po współczesność. Każdy może z bliska oglądać mundury, uzbrojenie i wyposażenie prawie wszystkich armii świata.

Wystawa karabinów

W komnatach niepołomickiego zamku na specjalnych makietach rozgrywane są największe bitwy z historii ludzkości. Z kolei hipodrom, czyli duży plac ćwiczebny opanowują grupy głównie grupy kawaleryjskie, dające popisy w możliwości koni i jeźdźców. Ukoronowaniem „Pól Chwały” jest niedzielna defilada wszystkich aktorów historycznych przez miasta, kończąca się po zamkiem. Ma tam wtedy miejsce staropolskie „okazywania wojska wszelakiego”, z przedstawieniem każdej grupy przybyłej do Niepołomic. W tegorocznej imprezie uczestniczyło ponad siedmiuset rekonstruktorów z pięćdziesięciu grup odtwórstwa historycznego.

- Na „Pola Chwały” jeździmy w miarę regularnie od trzynastu lat. Pierwszy nasz występ miał miejsce w 2009 roku, a zaczął się do prezentacji zabytkowych rowerów „Łucznik”, produkowanych w okresie międzywojennym w Radomiu. Mamy taka ideę by co roku pokazać nowe elementy programu lub wykonać dużą prezentację nawiązującą do wydarzenia rocznicowego – mówi podkomisarz Paweł Łuk-Murawski, komendant rekonstruktorów policyjnych. W tym roku radomianie zaprezentowali wystawę karabinów jakie używane były przez armie świata walczące w czasie I wojny światowej, w tym używane w Legionach Polskich oraz Polskiej Armii we Francji. Niektóre z tych typów broni, były również na wyposażeniu Policji Państwowej w okresie międzywojennym.

Ćwiczą szermierkę

Obok naszych rekonstruktorów znajdowała się diorama odtwarzająca „Szkołę Policji w Żyrardowie”, jak istniała w latach dwudziestych ubiegłego wieku, zaprezentowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Szewron”. Te dwie wystawy uzupełniały się nawzajem tematycznie.

- W Niepołomicach podczas naszego pobytu, złożyliśmy wizytę u przyjaciół z Małopolskiej Szkoły Szermierki z Krakowa, gdzie pokazaliśmy unikatowe egzemplarze broni szermierczej z połowy dziewiętnastego wieku. Oprócz rekonstrukcji mundurowej, ćwiczymy szermierkę klasyczną, która staje się kolejnym znakiem rozpoznawczym naszej grupy – dodaje podkomisarz Paweł Łuk – Murawski.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie