Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomianie nadpłacili za śmiecie 3 miliony złotych. Pieniądze zostają w kasie miasta, zwrotów nie będzie

ik
Ponad 1,3 miliona złotych taniej niż wyliczyli urzędnicy kosztowała w ubiegłym roku zbiórka odpadów w Radomiu. - Dlatego obniżyliśmy opłatę - mówią w magistracie. To, co zostało ma iść na odbieranie śmieci od mieszkańców w tym roku.

Chcesz płacić mniej, złóż deklarację

Mniejszy podatek śmieciowy będziemy w Radomiu płacili od 1 marca. Żeby obniżyć rachunki trzeba złożyć deklarację śmieciową. Osobiście robią to właściciele domów jednorodzinnych. W imieniu mieszkańców bloków i kamienic zrobią to spółdzielnie lub wspólnoty. W związku z tym, że obniżka dotyczy tylko odpadów segregowanych deklaracje składają tylko osoby, które segregują, albo zamierzają to robić. Deklaracje śmieciowe przyjmowane są w Referacie Wymiaru Opłaty w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu, pokój numer 3, wejście od ulicy Żeromskiego, telefon 48 36 20 141 - 145. Deklaracje są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu. Druki można dostać w urzędzie, albo ściągnąć je ze strony internetowej www.radom.pl, w zakładce "Gospodarka odpadami".

Podatek śmieciowy po nowemu

Podatek śmieciowy po nowemu

Zabudowa wielorodzinna: właściciele mieszkań o powierzchni do 30 metrów kwadratowych teraz płacą 18 złotych miesięcznie za odpady segregowane i ta opłata zostanie niezmieniona; w mieszkaniach o powierzchni od 30 do 70 metrów kwadratowych teraz za odpady segregowane płacimy 30 złotych, a zapłacimy 24 złote. W mieszkaniach powyżej 70 metrów kwadratowych płacimy 40 złotych, zapłacimy 32 złote. Zabudowa jednorodzinna: domy do 30 metrów kwadratowych - opłata za odpady segregowane 18 złotych i tyle pozostanie; domy od 30 do 70 metrów kwadratowych - płacimy 30 złotych, będziemy płacić 28 złotych za odpady segregowane; domy powyżej 70 metrów kwadratowych płacimy 40 złotych, a będziemy płacić 38 złotych. Opłaty za śmiecie niesegregowane pozostaną bez zmian, mieszkańcy bloków i domów zapłacą tyle samo. W mieszkaniach do 30 metrów kwadratowych będą to 24 złote, w lokalach od 30 do 70 metrów kwadratowych - 40 złotych i powyżej 70 metrów kwadratowych - 50 złotych.

W ubiegłym tygodniu biuro prasowe radomskiego Urzędu Miejskiego poinformowało, że za śmieci mieszkańcy nadpłacili 3,3 miliona złotych. Ale okazało się, że z tych pieniędzy zapłacono firmom przewozowym za usługi wykonane w grudniu.

PRZESZACOWALI ŚMIECIE

- Mieszkańcy opłacili rachunki do 30 grudnia. My faktury dla przewoźników regulowaliśmy w styczniu - wyjaśnia Sławomir Szlachetka, skarbnik Radomia. - Po ich opłaceniu zostało około 1,3 miliona złotych.

Jak wyjaśnia Sławomir Szlachetka ta nadpłata powstawała od początku funkcjonowania nowego systemy. Co oznacza, że każdego miesiąca do kasy miasta wpływało za śmieci średnio o około 200 tysięcy złotych więcej niż kosztował odbiór odpadów od mieszkańców.

- Tak naprawdę nikt nie jest w stanie przewidzieć, ile śmieci w ciągu miesiąca oddadzą mieszkańcy, a od tego zależą koszty. Im śmieci mniej tym tańszy jest odbiór. W przetargach na odbiór też były oszczędności. Opłaty były ustalone według szacunków, ale przypominam, że już w ubiegłym roku zdecydowaliśmy, że można je obniżyć i tak też się stało - mówi Sławomir Szlachetka.

PODATKU NIE ODDADZĄ

Mniejsze stawki za odbiór śmieci będą obowiązywały dopiero od 1 marca. Za dwa pierwsze miesiące 2014 roku znowu może powstać nadpłata. Zgodnie z przepisami zaś miasto na śmieciach nie może zarabiać. Czy odda mieszkańcom pieniądze, a może zostaną zwolnieni z płacenia kolejnych rachunków?

- Nie ma takiej możliwości - odpowiada Sławomir Szlachetka. - Opłata za śmieci to parapodatek, podlega ordynacji podatkowej. Tam nie ma takiej możliwości. Poza tym będziemy te pieniądze oddawać, bo obniżyliśmy przecież stawki. Zostały ustalone na nieco niższym poziomie niż wskazywały na to wyliczenia właśnie dlatego, że spodziewaliśmy się tej nadpłaty.

Spółdzielcy tłumaczenia miasta przyjmują ze zdziwieniem. Jeszcze w ubiegłym roku przekonywali, że podatek śmieciowy w Radomiu jest zawyżony. Mówili o tym, że urzędnicy przesadzili szacując ilość śmieci, jakie oddadzą mieszkańcy.

- Po obniżkach i tak zostanie pieniędzy - uważa Kazimierz Woźniak, prezes spółdzielni Łucznik i miejski radny z klubu Radomainie Razem. - Ale nie chciałbym wychodzić przed szereg. Przedstawiciele wszystkich spółdzielni przygotowują właśnie takie podsumowanie, wtedy powiemy o szczegółach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie