Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomianie świętowali 90. rocznicę istnienia 11 pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie

Ewelina Witkowska
Dwaj najstarsi ułani. Od prawej: Franciszek Karpa, który podczas uroczystości obchodził swoje 92 urodziny oraz Stanisław Klepański.
Dwaj najstarsi ułani. Od prawej: Franciszek Karpa, który podczas uroczystości obchodził swoje 92 urodziny oraz Stanisław Klepański.
Radomianie uczestniczyli w obchodach 90-lecia istnienia swojego pułku. Dwaj z nich, Szymon Kołodziejczyk i Marcin Tuzinek, otrzymali nominacje na wyższe stopnie w kawalerii ochotniczej.

11 pułk Ułanów

11 pułk Ułanów

11 pułk Ułanów Legionowych został utworzony w połowie lutego1919 roku. W Wielkanoc 19 kwietnia 1919 roku szwadrony 11 Pułku Ułanów Legionowych jako pierwsze oddziały polskie wkroczyły do Wilna i przywróciły to miasto Rzeczypospolitej po latach zaborów. W skład pułku wchodził między innymi Szwadron Radomski. Mieszkańcy Wilna ufundowali ułanom sztandar z napisem "Obrońcom Swoim Wdzięczne Wilno". 19 kwietnia został ustanowiony świętem pułkowym. W latach 1921-1939 miejscem stacjonowania pułku był Ciechanów. Tradycje ułanów kontynuują obecnie pododdziały kawalerii ochotniczej z Kobyłki, Radomia, Częstochowy, Radomia i Ciechanowa. Jedna z pamiątek po pułku jest szabla Pawła Łuk-Murawskiego.

- To dla nas wielkie przeżycie uczestniczyć w takich uroczystościach, wielka lekcja patriotyzmu i historii, której jesteśmy częścią - mówi Paweł Łuk-Murawski, dowódca Radomskiego Pododdziału Konnego.

Obchody w Ciechanowie odbywają się co rok. W tym roku jednak radomianie tworzyli sztandarowy poczet pułkowy, co było wyróżnieniem za ich wieloletnie działania i kontynuację tradycji kawalerskiej.

Dwaj radomianie, członkowie Radomskiego Pododdziału Konnego, Szymon Kołodziejczyk i Marcin Tuzinek, otrzymali nominacje na wyższe stopnie kawalerii ochotniczej.

- Te uroczystości pewną specyfikę, niespotykaną na podobnych uroczystościach - tłumaczy Paweł Łuk-Murawski. -Należy do nich niewątpliwie odgrywanie marsza pułkowego podczas nabożeństwa w kościele, co nadaje naszemu świętu niespotykany koloryt.

Uroczystość święta pułkowego wspomogła Fabryka Broni w Radomiu przekazując pamiątkowe bagnety przygotowane specjalnie na tę okazje. Otrzymali je między innymi: Waldemar Wardzyński, prezydent Ciechanowa oraz Wojciech Sowiński, pułkownik dyplomowany dowódca Garnizonu Ciechanowskiego.

Po uroczystościach wręczenia odznaczeń uczestnicy spotkali się w ośrodku jeździeckim pod Ciechanowem na wojsko-wym spotkaniu pokoleń.

Powodów do świętowania było znacznie więcej. Porucznik Franciszek Karp, który jako młody człowiek i ochotnik służył pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku w pułku, kończył tego dnia swoje 92 urodziny.

Radom reprezentowali ułani: Paweł Łuk-Murawski, Wojciech Diweniuk, Krzysztof Fituch, Szymon Kołodziejczyk, Paweł Marzec, Marcin Tuzinek, oraz dwóch małoletnich: Marcin Fituch oraz Kacper Łuk-Murawski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie