Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomianin nominowany do prestiżowej nagrody literackiej

/bk/
- Pisanie jest dla mnie desperacką próbę scalenia świata - mówi Wojciech Pestka.
- Pisanie jest dla mnie desperacką próbę scalenia świata - mówi Wojciech Pestka. Fot. Archiwum prywatne
"Do zobaczenia w piekle" wśród najlepszych książek ubiegłego roku

Wojciech Pestka

Urodzony w Pionkach literat i tłumacz, absolwent matematyki na UMCS w Lublinie, zamieszkały na stałe w Jedlni, zajmuje się poezją i prozą. Wydał tom opowiadań "Ballada o żyletce" oraz tomy poetyckie:"Dziesięć wierszy dla Grosza", "Spacer po linie", zeszyty poetyckie "Zwykła rozmowa"," Miasto", W 2010 roku ukazał się w ramach międzynarodowego projektu zeszyt poetycki Trzy x trzy (wspólnie z Maira Asare z Łotwy i Sergiejem Morejno z Rosji. Publikuje w "Odrze", dwumiesięczniku "Lublin", Resursie i Miesięczniku Prowincjonalnym. Ostatnio jego opowiadania były drukowane w wakacyjnym numerze "Twórczości" (7/2010). Jego teksty były tłumaczone na niemiecki, angielski, rosyjski, ukraiński i łotewski. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jako prezes Stowarzyszenia "Jedlnia" jest pomysłodawcą i organizatorem corocznych festynów historycznych "Przeciw niepamięci", inicjatorem budowy pomnika króla Władysława Jagiełły w Jedlni oraz innych przedsięwzięć mających na celu ochronę lokalnego dziedzictwa historycznego.

Książka Wojciecha Pestki "Do zobaczenia w piekle" uzyskała nominację do nagrody imienia Józefa Mackiewicza za 2010 rok.

Kapituła nagrody wybrała 10 książek nominowanych do nagrody w edycji 2010 spośród wszystkich książek literackich, publicystycznych i naukowych wydanych w roku 2009.

Wśród nich znalazła się książka Wojciecha Pestki "Do zobaczenia w piekle" wydana staraniem oficyny Prószyński i S-ka.

"Do zobaczenia w piekle" to zbiór opowieści o mieszkańcach Kresów skazanych na piekło wygnania, zmuszonych do wyrzeczenia się języka i wiary. Bohaterami tych reportaży są ludzie wyrwani z objęć śmierci, będący do dziś zakładnikami historii.

To, między innymi, Alfred Schreyer - jeden z ostatnich żyjących uczniów Brunona Schulza, Irena Sandecka - ucząca potajemnie dzieci języka polskiego, autorka "Elementarza Krzemienieckiego"; Stanisław Vincenz - miłośnik i znawca Huculszczyzny i Pokucia oraz łotewski poeta Knuts Skujenieks - jeden z najwybitniejszych poetów łotewskich, odznaczony orderem de Isabella Catolica.

Nagroda imienia Józefa Mackiewicza ustanowiona została w roku 2002, w setną rocznicę urodzin pisarza. W kapitule Nagrody, której przewodniczy Marek Nowakowski zasiadają między innymi: Tomasz Burek, Halina Mackiewicz (córka patrona nagrody), Jacek Trznadel i Rafał Ziemkiewicz.

Oprócz nagrody pieniężnej laureat otrzymuje medal z wizerunkiem Józefa Mackiewicza oraz mottem nagrody - "Jedynie prawda jest ciekawa". Nagroda wręczana jest zawsze 11 listopada.
.

Okładka nominowanej książki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie