Radomianin wysoko w Rajdzie Dakar!

/sid/
Po dwóch etapach Rajdu Dakar, Szymon Ruta z Orlen Team zajmuje 36. miejsce
W stolicy Peru, Limie rozpoczął się 35. Rajd Dakar. Wśród uczestników najtrudniejszego rajdu dobrze spisuje się debiutant, Szymon Ruta, radomianin, reprezentujący Orlen Team. Po dwóch etapach zajmuje 36. miejsce.

Szymon Ruta, pierwszy w historii radomianin, startujący w morderczym Rajdzie Dakar na pierwszym etapie z Limy do Pisco uzyskał bardzo dobry wynik. Uplasował się na 30. miejscu, ze stratą 1 minuty i 15 sekund do zwycięzcy, Hiszpana Carlosa Sainza. Najlepiej z polskich kierowców wypadł Krzysztof Hołowczyc, który zajął 6. miejsce. Adam Małysz, najlepszy w historii skoczek narciarski, startujący obecnie w rajdach terenowych był czternasty.

- Nie wiedziałem co mnie czeka na trasie - przyznał Szymon Ruta, po zakończeniu pierwszego etapu. - W końcu był to mój pierwszy w życiu etap Rajdu Dakar. W paru miejscach hamowaliśmy trochę za wcześnie. W kilku jechaliśmy dokręconym szóstym biegiem, czyli na granicy możliwości naszego samochodu. Ogólnie oceniam mój przejazd jako płynny i już myślę o kolejnym, trudniejszym odcinku specjalnym.
Wśród motocyklistów Jakub Przygoński był dwunasty, a Marek Dąbrowski i Jacek Czachor zostali sklasyfikowani ex equo na 37. miejscu.

W niedzielę na kierowców czekał znacznie trudniejszy etap ze starem i metą w Pisco. Trasa liczyła 590 km, z czego 242 km odcinków specjalnych, po piaszczystych wydmach. Kierowcom i samochodom, nie pomagała także temperatura, która przekraczała 40 stopnic Celsjusza. Jako pierwsi na trasę wyruszyli motocykliści. Czachor dojechał do mety na 23. miejscu, o dwie pozycje niżej finiszował Przygoński, a najwięcej stracił Dąbrowski, który zajął 66. miejsce. W klasyfikacji rajdu, Przygoński jest 23, Czachor 28, a Dąbrowski 61.

Wśród kierowców najszybszym z Polaków ponownie był Hołowczyc. Był ósmy. Wygrał Francuz, Stephane Peterhansel. Ruta zajął ostatecznie 37. miejsce, a Małysz 25. W klasyfikacji generalnej, Ruta po dwóch etapach zajmuje 36. miejsce, Małysz jest 23, a Hołowczyc 8.

W poniedziałek trzeci dzień zmagań w Rajdzie Dakar na liczącej 343 km trasie z Pisco do Nazca.