Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomianin zdobył złoty medal w międzynarodowej olimpiadzie fizycznej

Ewelina WITKOWSKA
W tym roku Piotr zdobył złoty medal, w ubiegłym dwa srebrne.
W tym roku Piotr zdobył złoty medal, w ubiegłym dwa srebrne. T. Klocek
Skromny, zdolny i opanowany, interesuje się fizyką i jazdą wyczynową na rowerze. Piotr Godlewski, złoty medalista 40 międzynarodowej olimpiady fizycznej w Meksyku jest najlepszy w całej Europie.

W olimpiadzie w Meksyku wzięło udział 316 zawodników z 85 krajów. Piotrek zajął szóste miejsce w klasyfikacji generalnej i tym samym złoty medal.

NAJLEPSZY W EUROPIE

Finał konkursu odbył się W Meridzie w Meksyku 17 lipca. Wyjazd trwał 10 dni. Piotr trafił tam jako srebrny medalista polskiej olimpiady i zdobył złoto.
- Pewnie wiele osób jest zdziwionych skąd złoty medal za 6 miejsce - mówi chłopak. - Na tej olimpiadzie jest tak, że zdobywa je grupa osób z danego przedziału punktowego.

Szóste miejsce dało mu pierwsze miejsce wśród Europejczyków. Na olimpiadzie był z pięcioma osobami z Polski. Złoto zdobył tylko on, pozostałe osoby miały srebro i brąz.

Polacy pojechali z opiekunami, którzy zaraz po przyjeździe na miejsce przetłumaczyli test na język polski i zostali odizolowani od uczniów.
- Zabrali nam komórki i wszystkie urządzenia, przez które mogliśmy się komunikować z opiekunami - wyjaśnia nasz rozmówca.
Zadanie, jak twierdzi Piotr, nie były trudne. - Było ich jednak bardzo dużo, więc tu raczej liczył się czas - tłumaczy.

SAMODZIELNE ZAJĘCIA

To nie pierwszy sukces 19-letniego Piotra. Już w gimnazjum i w liceum zdobywał sporo wyróżnień w olimpiadach. W finałach olimpiad był cztery razy. W ubiegłym roku chłopak zdobył dwa srebrne medale w międzynarodowych olimpiadach z fizyki i astronomii.

Fizyką zaczął się interesować już w gimnazjum.

- Zawsze interesował mnie ten przedmiot, chciałem zrozumieć i poznać otaczający mnie świat - tłumaczy olimpijczyk. - Większość osób patrzy na wzory fizyczne i nie wie, o co w tym chodzi, dla mnie to życie.
Jako gimnazjalista chłopak uczestniczył z licealistami w zajęciach u profesora Marka Golki, który wykształcił już wielu olimpijczyków.

- Wiele zawdzięczam profesorowi i szkołom, do których chodziłem - podkreśla chłopak.
Później już jako uczeń drugiej klasy liceum Kochanowskiego sam prowadził zajęcia dla olimpijczyków z fizyki, astronomii, techniki.

FIZYKA I SPORT

- To po części miało za zadanie utrwalić moją wiedzę i przy okazji przekazać młodszym doświadczenia z perspektywy osoby, które brały udział w olimpiadach. Nie wychowałem jednak jeszcze żadnego olimpijczyka - śmieje się.

Piotr uwielbia sport. Jeszcze niedawno można go było spotkać w radomskich skate parkach, gdzie jeździł wyczynowo na rowerze. Dziś ma na to już zdecydownie mniej czasu.

- Szkoła, olimpiady i inne zajęcia zajmowały mi dużo czasu - tłumaczy. - Ale mam nadzieję, że na studiach znajdę go więcej na siatkówkę, pływanie czy inne sporty.

Od października Piotr zacznie studiować fizykę i informatykę na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie