Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomscy rekonstuktorzy nagrywali w Radomiu program dla TVP Historia

RED
Ekipa programu TVP Historia wraz z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej, realizowała w Radomiu materiał do kolejnego odcinka programu „Historia żywa”.
Ekipa programu TVP Historia wraz z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej, realizowała w Radomiu materiał do kolejnego odcinka programu „Historia żywa”. Tadeusz Klocek
W ostatni piątek 11 grudnia 2015 roku w Radomiu gościła ekipa filmowa programu TVP Historia. Wraz z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej, realizowała materiał do kolejnego odcinka programu „Historia żywa”. Jego pomysłodawcą i reżyserem jest radomianin Przemysław Bednarczyk.

Okolice radomskiego Rynku stały się planem filmowym, przenoszącym widzów w okres dwudziestolecia międzywojennego. Tam w zaułkach i wąskich uliczkach swoja służbę pełniła ówczesna policja, ścigająca przestępców oraz dbająca o porządek i przestrzeganie prawa. Policjanci pełnili służbę pieszo i na rowerach „Łucznik” produkowanych w Fabryce Broni. Druga część materiału realizowana była w pomieszczeniach ratusza, odtwarzających przedwojenny komisariat, pokój komendanta i salę do ćwiczeń.

- Wieczorem w świetle latarni, nasz rynek wygląda niezwykle malowniczo, gdy dodamy to tego jeszcze postacie w mundurach historycznych i pojazdy z epoki, to mamy niezłą dekorację do filmu. Nagle pojawiająca się przedwojenna policja z bronią, w długich płaszczach i czapkach z paskiem pod brodą, wzbudzała lekką konsternację mieszkańców Radomia, podczas realizacji filmu – opowiada mówi aspirant Paweł Łuk-Murawski, komendant rekonstruktorów policyjnych.

„Historia żywa” to nowy cykl programu emitowanego na kanale TVP Historia. Prezentuje on główne działalność grup rekonstrukcyjnych, stanowiących jeden z najpopularniejszych dziś w kraju form poznawania i propagowani historii. W programie przedstawiani są pasjonaci, którzy profesjonalnie odtwarzają postacie i wydarzenia z odległych lat, dzieląc się przy tym fachową wiedzą oraz doświadczeniami. Każdy odcinek programu poświęcony jest odrębnej epoce lub wydarzeniu. Sceny realizowane w Radomiu, stupaja się głównie na pasjonatach dawnych rowerów „Łucznik”, będących częścią tradycji przemysłowych miasta i Policji Państwowej. Pomysłodawcą tego cyklu jest Przemysław Bednarczyk, znany radomski nauczyciel, reżyser wielu inscenizacji historycznych w kraju, obecnie pracujący w telewizji.

Emisja filmu zaplanowana jest na początku przyszłego roku.

- Pomysł na program poświęcony rekonstruktorom i rekonstrukcjom historycznym zrodził się wiosną tego roku. „Historia żywa”, bo taki tytuł nosi nasz cykl, była odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony szerokiej rzeszy miłośników tego historycznego hobby. Jednocześnie uzupełniliśmy tym samym ofertę programową TVP Historia o propozycję otwierającą antenę na nową szeroką widownię. Od czerwca tego roku powstało 10 odcinków, przedstawiających grupy odtwarzające rozmaite formacje wojskowe i grupy cywilne od czasów średniowiecza aż po II wojnę światową. Wśród nich znalazły się także grupy radomskie. Kawalerzyści, piechurzy i dziewczęta z grupy VIS-Radom zaprezentowali się z rozmachem w odcinku pt.: „Na Polu Chwały 1920”, zrealizowanym w sierpniu, podczas pikniku historycznego w Muzeum Wsi Radomskiej. Obecnie przystąpiliśmy do pracy nad nową serią cyklu, którego kolejnych 10 odcinków zobaczymy na wiosnę - opowiada Przemysław Bednarczyk.

Według niego, jeden z pierwszych odcinków w całości powstanie w Radomiu i będzie poświęcony miłośnikom przedwojennych rowerów. Wystąpi w nim grupa „Sprężystych” Łukasza Wykroty i grupa rekonstrukcyjna Policji Państwowej Pawła Łuk-Murawskiego.

- Z Pawłem współpracuję od wielu lat, ale gdy zaczynaliśmy naszą życiową przygodę z ożywiona historią, a było to w 2005 roku nie przypuszczałem, że dane mi będzie uwiecznić niecodzienne pasje kolegów w programie ogólnopolskiej telewizji. Od inscenizacja powstania styczniowego w Muzeum Wsi Radomskiej przebyliśmy długą, ale niezwykle satysfakcjonującą drogę na plan programu telewizyjnego, zaliczając też przy okazji kilka planów filmowych. Cieszę się, że życzliwie do tego projektu odniosły się władze Radomia i dla realizacji tego odcinka udostępniły nam budynek Ratusza - mówi historyk. - Myślę, że marka programu „Historia Żywa” mogłaby na stałe być kojarzona z Radomiem i promować miasto poprzez corocznie organizowaną imprezę pod takim tytułem we współpracy z TVP Historia. A może by pójść dalej i korzystając z koniunktury na tzw. „rekonstrukcję” oraz potencjału radomskich odtwórców historycznych, stworzyć w Radomiu Centrum Historii Ożywionej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie