Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomska Biblioteka Cyfrowa będzie rozbudowywana z pomocą Ministerstwa Kultury

Barbara Koś
Ekipa Radomskiej Biblioteki Cyfrowej to Maria Kaczmarska, kierownik działu informacji (druga z prawej) plus trójka informatyków: Michał Krok, Michał Iwańczyk,i Alicja Malczyk.
Ekipa Radomskiej Biblioteki Cyfrowej to Maria Kaczmarska, kierownik działu informacji (druga z prawej) plus trójka informatyków: Michał Krok, Michał Iwańczyk,i Alicja Malczyk. Barbara Koś
Ponad 200 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu "Rozbudowa pracowni digitalizacyjnej Radomskiej Biblioteki Cyfrowej" w ramach Wieloletniego Programu Kultura + Narodowego Instytutu Audiowizualnego zdobyła Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu.

Dzięki dotacji Radomska Biblioteka Cyfrowa wzbogaci się o skaner dziełowy formatu A2, dwa komputery (stacje robocze) i macierz dyskową o pojemności 24 terabajtów, na której będą przechowywane dane.

Dla Biblioteki Cyfrowej realizacja projektu to nie tylko zakup nowego sprzętu, ale również ogrom pracy związanej z wykonaniem i udostępnieniem 200 tysięcy skanów.

- Zakładamy, że do końca lipca 2014 roku Radomska Biblioteka Cyfrowa wzbogaci swoje zbiory o 6,5 tysiąca pozycji takich jak: książki, czasopisma, fotografie, mapy i inne - mówi Ilona Michalska - Masiarz, kierownik Działu Promocji Książki i Biblioteki Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Radomską Bibliotekę Cyfrową tworzy Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu. Celem Biblioteki Cyfrowej jest zgromadzenie wszystkich dostępnych dokumentów regionalnych, dotychczas rozproszonych, przechowywanych w wielu bibliotekach, instytucjach, ośrodkach informacji w Radomiu oraz poza Radomiem w jednym miejscu i zapewnienie osobom zainteresowanym powszechnego do nich dostępu poprzez Internet.

Drugi cel Biblioteki to ochrona cennych, starych wydawnictw, często zachowanych w złym stanie, którym bezpośrednie udostępnianie grozi całkowitym zniszczeniem.

Biblioteka Cyfrowa jest otwarta. Mogą do niej przystąpić, w ramach współpracy, wszystkie instytucje kultury, nauki, oświaty, ośrodki informacji zainteresowane udostępnianiem w Internecie regionaliów a także osoby prywatne.

Niedawno do grona instytucji współpracujących z Radomską Biblioteką Cyfrową dołączyło Muzeum Wsi Radomskiej. Dzięki temu na stronie biblioteki pojawiają się nowe, ciekawe pozycje o tematyce etnograficznej, między innymi katalogi wystaw, informatory i czasopisma.

W związku z obchodzoną rok twemu 150- tą rocznicą powstania styczniowego Muzeum Historii Polski w Warszawie zdigitalizowało cenne i niepublikowane dotąd w internecie dzieła historyczne. Dzięki nawiązaniu współpracy z muzeum radomskiej biblioteki wydawnictwa te zostaną udostępnione szerszemu gronu czytelników poprzez portal Radomskiej Biblioteki Cyfrowej w kolekcjach: tematycznej "Powstanie Styczniowe 1863 roku."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie