Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomska kultura żyje w sieci - na Facebookach i stronach internetowych placówek pojawiają się ciekawe propozycje

Barbara Koś
Bardzo lubiana przez widzów skrzypaczka Radomskiej Orkiestry Kameralnej, Japonka, Satomi Yasutaniya zagra solo na Facebooku orkiestry.
Bardzo lubiana przez widzów skrzypaczka Radomskiej Orkiestry Kameralnej, Japonka, Satomi Yasutaniya zagra solo na Facebooku orkiestry. Radomska Orkiestra Kameralna
Radomska kultura żyje w sieci - na Facebookach i stronach internetowych placówek pojawiają się ciekawe propozycje.

Zacznijmy od największych

Teatr Powszechny do 20 kwietnia kontynuuje czytanie opowiadań radomskich pisarzy z tomiku „Powroty.Radom”. Po 20 kwietnia rozpoczną się publikacje nagrań dzieł Aleksandra Fredry oraz Jana Kochanowskiego w wykonaniu aktorów teatru.
Po 26 kwietnia rozpocznie się publikacja aktorskiego wykonania wierszy dla najmłodszych.

Trwają tez nagrania kolejnych mini audycji „Jarek Rabenda Poleca”. To autorski pomysł na rekomendacje lektur oraz filmów na czas epidemii. Prezentowane są też zabawne adaptacje przedstawień dla dzieci autorstwa aktora sceny „Fraszka” Przemysława Boska.

26 kwietnia na kanale YouTube o godz. 15.00 wyemitowany zostanie spektakl dla dzieci „Kopciuszek”. Będzie on dostępny dla oglądających przez 48 godzin. Planowane są cykliczne (co dwa tygodnie) emisje kolejnych zapisów przedstawień.

Trwa też konkurs dla młodych reżyserów na „Konkurs na koncepcję wystawienia adaptacji scenicznej wybranego tekstu Witolda Gombrowicza”. Termin nadsyłania prac mija 30 kwietnia. W kwietniu został ogłoszony konkurs plastyczny na plakat przeglądy teatrów ulicznych „Ulica Teatralna”, który ma odbyć się w ramach projektu „Budżet Obywatelski”, termin nadsyłania prac mija 8 maja.

Co w orkiestrze?

Radomska Orkiestra Kameralna po 19 kwietnia uruchomi serię odcinków „ROK w sieci”. Zaprezentowane zostaną utwory zawarte na nagrywanej przez ROK płycie z muzyką filmową „Maximus”, a także kompozycje finałowe Konkursu Kompozytorskiego „Arboretum”. Będą też prezentacje wcześniejszych koncertów orkiestry oraz spotkania z jej muzykami. Poszczególni muzycy orkiestry będą opowiadać o swoich pasjach. Radomska Orkiestra Kameralna przygotowała cykl spotkań z muzykami naszej orkiestry. Już od tego tygodnia w każdą środę i piątek na Facebook orkiestry zawitają muzycy ROK, tym razem solo, którzy zaproszą do swoich muzycznych światów. W pozostałe dni tygodnia będziemy mogli powspominać archiwalne koncerty i posłuchać przepięknej muzyki Beethovena, czy Mendelssohna, oprócz klasyki znajdzie się także miejsce na trochę rozrywki, jak muzyka filmowa, czy celtycka.

- Nie możemy także zapomnieć o muzyce współczesnej, a to za sprawą nagrań Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego „Arboretum”. W ten sposób pragniemy oddać cześć Maestro Krzysztofowi Pendereckiemu, który był i będzie nieodłączną częścią tego wydarzenia - pisze orkiestra.

Co w muzeach?

Muzeum imienia Malczewskiego każdego dnia udostępnia zainteresowanym na swoim Facebooku obrazy z Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku pod hasłem "Codziennie przynajmniej jeden obraz". - To dobra okazja, by zapoznać się z dziełami naszej kolekcji, a kiedy wszystko wróci do normy zwiedzić już autentyczną galerię w naszym muzeum – mówi Ilona Pulnar Ferdjani, kierownik działu Nauki i Oświaty muzeum.
Pokazano już kilkanaście dzieł między innymi Alfreda Wierusza, Kowalskiego,Stanisława Kamockiego, Romana Kochanowskiego i Władysława Hasiora.Obok biografii twórców są także wskazane artykuły o ich twórczości.

Rozpoczęto pokaz od pejzażystów, ale będą także inne gatunki malarstwa. Na przykład- awangarda XX wieku. Dzis oglądać możemy „Portret Aliny z Bondych Glassowej”, Jana Rembowskiego. Prezentowane sa również zbiory z muzealnych działów.

Muzeum Wsi Radomskiej przedstawia swoje zbiory w cyklach. Najnowsze to cykle wielkanocne związane z Niedzielą Palmową, Męką Chrystusa i Jego ukrzyżowaniem oraz Zmartwychwstaniem. Jest ciekawy opis iłżeckiego barabanienia.

Oba muzea prowadzą edukację plastyczna dla najmłodszych.

Muzycznie w Resursie Obywatelskiej, literacko w miejskiej bibliotece

Resursa Obywatelska codziennie na FB umieszcza piosenkę dnia i materiały filmowe. Grupy zainteresowań - Pracownia Muzyczna, Grupa Wokalna - na swoich FB relacjonują swoje ćwiczenia. Resursa zachęca też radomian do nadsyłania materiałów archiwalnych na najbliższą Uliczkę Tradycji „Kolej na Radom”.
Ogłoszony został konkurs literacki na opowiadanie z czasów pandemii. Przygotowywane są wirtualne Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”. Od 11 do 17 maja będą sie odbywały wystawy, koncerty, spotkania autorskie i premiera filmu.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza wirtualny Spacer Literacki "Śladami Wandy Szczawińskiej".Odbedzie się 25 kwietnia w oparciu o zdjęcia z poprzednich Spacerów oraz materiały do książek wydanych przez bibliotekę.

W programie jest też IV Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady, w ramach którego będą publikowane filmiki z czytanym fragmentem książki nagrane przez czytelników. Planowana jest też publikacja wielu innych materiałów promujących cztelnictwo, ciekawostek z życia pisarzy, poetów oraz konkursy.

A w Amfiteatrze, Łaźni i domach kultury?

MOK Amfiteatr prowadzi zajęcia on-line, transmituje opowieści niesamowite, organizuje konkursy i niespodzianki. Na wirtualny parkiet zapraszają Sylwia „Ruda” Żołądkiewicz z Radomskiego Kolektywu, która w Kuźni Artystycznej prowadzi zajęcia z afro-fusion i Miłosz „Majlo” Chała – specjalista od stylu hip hop.

Są też zajęcia z malarstwa i rysunku, które on-line prowadzi Elżbieta Raczkowska. Swoje zajęcia i spotkania z uczniami kontynuują też on-line instruktorzy gry na instrumentach.

Amfiteatr i Pracownia Nowych Mediów zapraszają także do… teatru. 18 kwietnia odbyła się premiera spektaklu „Klasycy czy romantycy?” Teatru dla Dorosłych. Na profilu facebookowym Amfiteatru i Pracowni Nowych Mediów, a także na kanałach YouTube pojawiać się będą materiały video, relacje i mini-reportaże nagrywane podczas wielu wydarzeń.

Na facebookowym profilu Amfiteatru w każdy poniedziałek, środę i piątek publikowane są kreatywne wyzwania: literackie, plastyczne, fotograficzne…

Mimo trudności Amfiteatr szykuje się do obchodów jubileuszu 40-lecia Amfiteatru. Już w maju zdolni wokaliści i instrumentaliści zostaną zaproszeni na unikatowy konkurs „Cover challenge”.

Spośród zaproponowanych przez Marka Sierockiego hitów czterech dekad radomianie będą mogli wybrać jeden utwór, zaśpiewać lub zagrać go i wysłać swoją interpretację. Najlepsze wykonania zostaną nagrodzone warsztatami przygotowującymi do występu oraz profesjonalną sesją dźwiękową i fotograficzną w Pracowni Nowych Mediów.Finałem zabawy będzie profesjonalne nagranie utworu.

Działająca pod egidą Amfiteatru Radomska Grupa Opowiadaczy przygotowuje cykl opowieści „Dekameron” Giovanniego Boccaccio. Opowieści przewrotnych, humorystycznych, nierzadko niepoprawnych. A
mfiteatr przygotowuje także czytanie antologii „Od słowa do słowa” on-line. . Planowana jest także emisja słuchowisk zrealizowanych również w ramach „Kuźni talentów”.

Z myślą o najmłodszych odbiorcach wkrótce wystartuje cykl „Bajki radomskiej szajki”, w którym bajki i baśnie radomskich twórców czytać będą znani radomianie – aktorzy, muzycy, sportowcy.

Łaźnia na bieżąco umieszcza na FB materiały aktualne: Światowy Dzień Sztuki, Dzień Teatru z Danutą Dolecką , przypominanie artystów, którzy występowali w Łaźni.Zaprasza też na wirtualny spacer po wystawie "Malarstwo na tkaninie" ( prace studentek kierunku Malarstwo Wydziału Sztuki radomskiego uniwersytetu oraz na cykl wykładów Doroty Monkiewicz „Dom- Miasto-Przestrzeń Publiczna” (od 15 kwietnia codziennie ok. godz. 12 jeden wykład) i cykl spotkań z dr. Kazimierzem Łyszczem „Oswajanie sztuki współczesnej" (po zakończeniu cyklu Doroty Monkiewicz).

W terminie zarezerwowanym na Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję, czyli w dniach 8 - 10 maja, planowane jest odtworzenie dwóch, nagranych specjalnie na tę okazję koncertów i wypowiedzi osób kojarzonych z Turniejem.

Dom Kultury Borki prowadzi: zdalną naukę śpiewu - indywidualnie, wirtualne zajęcia teatralne, naukę gry na gitarze w postaci wstawianych filmików. Pojawią się nowe przepisy kulinarne z cyklu "Tajemnice dobrej kuchni" oraz kolejne propozycje ćwiczeń (nuty) do nauki gry na pianinie i keyboardzie wraz z linkami do atrakcyjnych koncertów udostępnianych przez zaprzyjaźnione instytucje kultury, propozycje ciekawych wystaw.

Dom Kultury Idalin planuje kontynuację wirtualnych warsztatów plastycznych i warsztatów rękodzielniczych dla dzieci.

Od poniedziałku 20 kwietnia możemy już wchodzić na tereny zielone takie jak parki, lasy. Jest to pierwszy etap luzowania rządowych obostrzeń wprowadzonych na czas trwającej pandemii koronawirusa. Na razie w parkach jest niewielu spacerowiczów.

Radomianie mogą już spacerować po parkowych alejkach. Zobacz zdjęcia!

Galeria Słoneczna w Radomiu jest otwarta, i choć nie ma w niej tłumów, czynne są punkty takie jak market spożywczy, drogerie, pralnia czy sklep zoologiczny. Zobacz, jak wygląda centrum handlowe w czasie epidemii koronawirusa.

Radom. Galeria Słoneczna w dobie koronawirusa. Jak wygląda c...

Radom na instagramie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie